Jak prawidłowo wykazać koszty uzyskania przychodów w spółce cywilnej?
REKLAMA
REKLAMA
Podatnikami podatku dochodowego są tylko osoby fizyczne, a nie zawarta przez nie spółka cywilna, nie będąca przecież na gruncie przepisów podatku dochodowego - odrębnym od wspólników podmiotem.
REKLAMA
Wynika stąd, że tylko wspólnik jako osoba fizyczna może dokonywać odliczeń kosztów uzyskania przychodów ze wspólnego źródła przychodów.
Artykuł 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jasno stwierdza, że ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych. Żaden przepis ustawy nie mówi o opodatkowaniu dochodu spółki cywilnej, a opodatkowany jest tylko dochód osiągany przez każdego ze wspólników.
Podmiotami podatku są wyłącznie osoby fizyczne a nie zawarta przez te osoby spółka cywilna, nie będąca na gruncie przepisów podatku dochodowego - odrębnym od wspólników podmiotem.
Wynika stąd, że tylko wspólnik jako osoba fizyczna może dokonywać odliczeń kosztów uzyskania przychodów ze wspólnego źródła przychodów (por. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 września 2008 R., I SA/Gl 317/08).
Podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych nie są spółki nieposiadające osobowości prawnej, tzn. m.in. spółka cywilna. „ W przypadku spółek cywilnych podatnikiem nie jest spółka, lecz każdy wspólnik indywidualnie, w związku z czym określenie wysokości przychodu, dochodu do opodatkowania oraz należnego podatku dochodowego dokonuje się jedynie dla poszczególnych wspólników.” (por. wyrok NSA z dnia 9 grudnia 1999 r., ISA/Łd 1604/97).
Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą i nie podlega wpisaniu do ewidencji działalności gospodarczej. Za przedsiębiorców uznaje się wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osoba prawną, (…) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.
Kalkulator odsetek podatkowych
Polecamy: Kontrola podatkowa
W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Te zasady zgodnie z ust. 2 pkt 1 art. 8 ustawy o PIT stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat