Czy wydatki związane z przekształceniem firmy można zaliczyć do kosztów podatkowych?
REKLAMA
REKLAMA
Prowadzenie działalności gospodarczej wymusza niejednokrotnie na przedsiębiorcach podejmowanie różnorodnych działań jak np. przekształcenie formy prowadzonej działalności, które pociągają za sobą ponoszenie wszelkiego rodzaju kosztów związanych z doradztwem, kosztami notarialnymi, sądowymi, podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
REKLAMA
To z kolei rodzi pytanie czy takie wydatki można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych enumeratywnie w art. 23 ust. 1 ustawy, stanowiącym katalog zamknięty.
Jeżeli więc koszty związane z przekształceniem formy prawnej podmiotu gospodarczego są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, jako koszty ogólnego funkcjonowania Spółki.
Ponadto są w danej chwili konieczne do prawidłowego, zgodnego z wymaganiami obowiązującego prawa, funkcjonowania podmiotu gospodarczego.
A także w odczuciu subiektywnym podatnika, wydatki te dotyczą całokształtu działalności, gwarantują powstanie i utrzymywanie źródeł przychodów i są uzasadnione pod względem ekonomicznym i są przejawem dążenia do rozwoju przedsiębiorstwa, jego przekształcenia w celu intensyfikacji dotychczasowej działalności i wypracowania nowych korzystnych strategii rozwoju to są one niewątpliwie kosztami służącymi zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodu, jakim jest działalność gospodarcza (por. interpretacja indywidualna z dnia 25 lutego 2010 r., IBPBI/1/415-1067/09/AP).
Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, jak i koszty pośrednie, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy.
Należy podkreślić, że wydatki na usługi doradcze stanowią wydatki o charakterze ogólnym, których nie można powiązać z konkretnym przychodem, mające pośredni wpływ na uzyskanie przychodu, ponieważ służą zabezpieczeniu źródeł przychodu w przyszłości (możliwej ekspansji źródeł przychodu przy zachowaniu stanu obecnego).
Będą się przyczyniały do powstawania przychodów w dłuższym okresie czasu, a nie w konkretnym oznaczonym momencie roku podatkowego.
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Polecamy: serwis Koszty
Stąd na podstawie art. 22 ust. 5c ustawy o PIT, jako koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, wydatki na usługi doradcze, opłaty sądowe, rejestracyjne, notarialne i podatek od czynności cywilnoprawnych pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem i nie wymienione w negatywnym katalogu art. 23 ust. 1 ustawy, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat