reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Udokumentowanie celowości wydatków na usługi doradcze

Udokumentowanie celowości wydatków na usługi doradcze

Jednym z podstawowych warunków zaliczenia ponoszonych przez podatnika wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest udowodnienie przez niego w wiarygodny sposób związku poniesionych wydatków z osiągniętym przychodem. Szczególnie ważne jest to w przypadku usług doradczych (np. z zakresu doradztwa budowlanego).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, zostały one poniesione w celu osiągnięcia przychodu, a także wydatki te nie są wymienione w katalogu wyłączeń wskazanym w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Polecamy: Podatki 2010

Zakup usług doradztwa budowlanego w określonej dziedzinie w jakiej podatnik prowadzi działalność gospodarczą powinien być wyraźnie udokumentowany w celu uznania zaliczenia poniesionych wydatków przez organy podatkowe do kosztów uzyskania przychodów. Ogólne określenie przedmiotu usług doradztwa nie pozwala na jednoznaczne potwierdzenie przyporządkowania jakimkolwiek przychodom uzyskanym z tego tytułu, jeżeli brak jest jakiejkolwiek dokumentacji na temat.

Należy podkreślić, że sama umowa zawarta z kontrahentem udzielającym doradztwa, czy nawet wystawiona faktura mogą nie być wystarczającym dowodem na wykonanie wskazanych usług doradztwa budowlanego, gdyż jednoznacznie nie potwierdzają ich wykonania. „Nie można też dostrzec związku ww. wydatków z uzyskanymi według podatnika przychodami na podstawie faktur” (por. np. wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 2 grudnia 2009 r., I SA/Bd 658/09).

W innym wyroku WSA w Gdańsku stwierdził m.in. „Faktura nie jest dowodem na wykonanie umowy; dla oceny faktury jako dokumentu stwierdzającego przeprowadzenie operacji gospodarczej istotne znaczenie mają nie tylko jej cechy formalne, lecz również okoliczności faktyczne sprawy” (por. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 sierpnia 2008 r., I SA/Gd 446/08).

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Usługi doradcze należą do grupy usług, przy których należy szczególnie zadbać o dowody. Podatnik chcąc takie wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów powinien dochować szczególnie należytej staranności ich dokumentowania. Należy więc jeszcze raz podkreślić, że przedstawienie organowi podatkowemu samych faktur celem udokumentowania wykonania usług doradztwa budowlanego nie wystarczy aby wydatki poniesione na te usługi zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Podatnik powinien zaopatrzyć się w protokoły, ekspertyzy, które udowodnią ponad wszelką wątpliwość wykonanie wskazanych w umowie i potwierdzonych fakturą usług.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama