reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy wydatki na organizację spotkań biznesowych są kosztem uzyskania przychodów w CIT

Czy wydatki na organizację spotkań biznesowych są kosztem uzyskania przychodów w CIT


Wydatki ponoszone na organizację spotkań biznesowych w siedzibie spółki (takie jak napoje, drobny poczęstunek) uznawane są za koszty uzyskania przychodu w myśl art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT). Natomiast przeprowadzanie spotkań biznesowych poza siedzibą spółki w np. lokalach gastronomicznych lub restauracjach, zalicza się do kosztów reprezentacji zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 28 ustawy o CIT

Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 9 listopada 2010 r. ((I SA/Gl 648/10).

W ramach prowadzonej działalności, spółka organizuje spotkania biznesowe z kontrahentami krajowymi i zagranicznymi, w trakcie których prowadzone są negocjacje handlowe. Spotkania takie, zwłaszcza, jeśli są czasochłonne, przeprowadzane są często poza siedzibą spółki, np. w restauracji. Zdarza się również, że spotkania z kontrahentem organizowane są w siedzibie spółki.

W związku z powyższym spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, pytając w nim, czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w związku z organizacją takich spotkań?

Zdaniem spółki do dobrych obyczajów handlowych i przyjętych praktyk należy podjęcie zaproszonego kontrahenta obiadem lub innym posiłkiem na koszt zapraszającego. Spółka podkreśliła, że spotkania te nie mają charakteru wytwornego obiadu (kolacji czy lunchu), czy specjalnie zorganizowanej imprezy.

Ich wyłącznym celem jest omówienie bieżących spraw biznesowych, a nie chęć okazania przepychu czy wytworności. Posiłki zamawiane są z obowiązującego menu, a wydatki są dokumentowane fakturami VAT. Jeżeli chodzi o spotkania lub ich część, odbywające się w siedzibie spółki, w ich trakcie kontrahenci są podejmowani drobnym poczęstunkiem oraz napojami (kawa, herbata). Zdaniem spółki, wydatki na organizację spotkań można zaliczyć w koszty podatkowe, niezależnie od tego, gdzie mają one miejsce.

Organ wydał interpretację, w której uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Zauważył, że w myśl art. 16 ust. 1 pkt. 28 ustawy o CIT, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się kosztów reprezentacji.

Reprezentacja to przede wszystkim działania polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi, związane w szczególności z utrzymywaniem delegacji lub kontrahentów, uczestnictwem w przyjęciach związanych z pobytem tych podmiotów.

Tym samym, zdaniem organu, spotkanie organizowane poza lokalem przedsiębiorstwa, jako spełniające przesłanki uznania je za reprezentację, nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodów dla spółki. Natomiast wydatki ponoszone przez spółkę na drobny poczęstunek serwowany w trakcie spotkań biznesowych z kontrahentami w jej siedzibie, mogą stanowić zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów. Spółka złożyła skargę do WSA.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama