reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Czy do nieoprocentowanych pożyczek dla pracowników trzeba stosować przepisy o cenach transferowych

Czy do nieoprocentowanych pożyczek dla pracowników trzeba stosować przepisy o cenach transferowych

Przepisy o cenach transferowych wynikające z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), nie znajdą zastosowania do transakcji udzielenia pożyczki pracownikom przez pracodawcę.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 lutego 2010 r. (ILPB3/423-1117/09-2/DS).

W rozpatrywanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (dalej „Dyrektor”) sprawie, spółka rozważała udzielanie swoim pracownikom niskooprocentowanych, bądź w ogóle nieoprocentowanych pożyczek. Pożyczki miały być przeznaczone przez pracowników na zakup akcji spółki.

W kontekście powyższego stanu faktycznego, spółka rozważała, czy udzielenie pracownikom omawianych pożyczek, będzie skutkowało powstaniem po jej stronie powstaniem dodatkowego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Celem rozstrzygnięcia tej kwestii, spółka skierowała do organu podatkowego wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

We wniosku spółka wyraziła pogląd, że do omawianej sytuacji nie znajdzie zastosowania art. 11 ust. 5 ustawy o CIT. Zasadniczo, przepis ten – w związku z art. 11 ust. 1 ustawy o CIT. stanowi – że jeśli w wyniku powiązań m.in. o charakterze wynikającym ze stosunku pracy, zostaną ustalone warunki transakcji różniące od warunków rynkowych, organ podatkowy może skorygować przychód lub koszt wynikający z danej transakcji w ten sposób, aby transakcja odpowiadała warunkom rynkowym.

Spółka uznała, że zastosowanie relatywnie niskiego oprocentowania pożyczek udzielanych pracownikom nie wiąże się z powstaniem po jej stronie dodatkowego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Według spółki, w omawianej sytuacji, przychodem będą otrzymane odsetki płacone według przewidzianej w umowie z pracownikiem niższej stopy procentowej, a nie stopy rynkowej.

Dyrektor uznał przedstawione przez spółkę stanowisko za prawidłowe.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Z analizy omawianej interpretacji wynika, że stosunek pracy, o którym mowa w art. 11 ust. 5 ustawy o CIT. nie znajduje zastosowania do relacji pracodawca – pracownik występujących w ramach jednego podmiotu gospodarczego.

Taką konkluzję można odnaleźć również w innej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu wydanej dnia 3 września 2009 r. (sygn. ILPB3/423-442/09-2/KS), w której Dyrektor stwierdził, że „unormowania zawarte w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mają zastosowania wobec Spółki i Jej pracowników”.

Powiązania, o których mowa w art. 11 ust. 5 ustawy ustawy o CIT. dotyczą powiązań „na zewnątrz”, tj. nie dotyczą sytuacji, w których takie powiązania istnieją „wewnątrz” określonego podmiotu będącego podatnikiem, np. w relacji pracodawca-pracownik występujących w ramach jednego podmiotu gospodarczego.

Podsumowując, należy zgodzić się z konkluzją, że w analizowanym przypadku przepisy o cenach transferowych nie znajdą zastosowania.

Źródło: taxonline.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama