REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć leasing od zagranicznego leasingodawcy?

Anna Kiereś
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Jak rozliczyć leasing od zagranicznego leasingodawcy?
Jak rozliczyć leasing od zagranicznego leasingodawcy?

REKLAMA

REKLAMA

Firma z siedzibą w Polsce leasinguje maszynę od zagranicznego przedsiębiorcy, którą wykorzystuje w ramach prowadzonej działalności. Czy na korzystającym spoczywają obowiązki płatnika podatku u źródła oraz jak należy ustalić podstawę opodatkowania uwzględniając charakter umowy leasingu?

Bez wątpienia leasing urządzenia produkcyjnego od przedsiębiorcy zagranicznego pociąga obowiązek opodatkowania wypłacanego wynagrodzenia podatkiem u źródła.

Autopromocja

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT), opodatkowaniu podatkiem u źródła podlegają w szczególności przychody nierezydentów osiągnięte za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego.

W świetle ukształtowanej praktyki terminu „użytkowanie” nieuzasadnione jest utożsamiać z umową użytkowania w rozumieniu art. 252 Kodeksu cywilnego.

Polecamy: Zeznanie roczne osób prawnych CIT–8 - poradnik

Pod pojęciem tym należy rozumieć każdy tytuł prawny, na podstawie którego przedsiębiorca uprawniony jest korzystać z urządzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Swoim zakresem obejmuje on również umowy leasingu (leasingu finansowego oraz operacyjnego), na podstawie których:
- finansujący zobowiązuje się oddać rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a
- korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Polecamy: Kiedy trzeba mieć certyfikat rezydencji?

Świadczenia wypłacane na rzecz finansującego (nierezydenta) z tytułu użyczenia urządzenia przemysłowego należy rozliczyć podobnie jak należności licencyjne lub prawa autorskie, czyli w kraju źródła podlegają opodatkowaniu stawką 20%, chyba że kontrahent przełoży certyfikat rezydencji potwierdzający miejsce rezydencji.

Wówczas z uwzględnieniem odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, wypłacane wynagrodzenie zostanie w Polsce opodatkowane niższą stawką podatku lub też zwolnione spod opodatkowania.

W przypadku umowy leasingu, konieczne jest ustalenie, w jakim zakresie opłacane wynagrodzenie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła. Należy mieć na uwadze, że opodatkowaniu podatkiem u źródła podlegają przychody za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego.

W przypadku leasingu operacyjnego opłaty ustalone w umowie, w całości stanowią wynagrodzenie za użyczenie maszyny. Zgodnie z art. 17b ust. 1 ustawy o CIT w podstawowym okresie umowy ponoszone są opłaty z tytułu używania środka trwałego. Literalnie z ustawy o CIT wynika, że płaty te w całości podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła.

Odmiennie przedstawia się sytuacja w przypadku umowy leasingu finansowego.

Świadczenie wypłacane finansującemu składa się z dwóch części: części kapitałowej oraz odsetkowej. Cześć kapitałowa, stanowi spłatę wartości początkowej leasingowanej maszyny (art. 7f ust. 1 ustawy o CIT). Nie można uznać jej za świadczenie zrównane z wynagrodzeniem za użytkowanie maszyny.

Polecamy: Jak w sposób uproszczony rozliczać zaliczki na CIT

Wynagrodzeniem tym jest wyłącznie część odsetkowa wynagrodzenia. W konsekwencji obowiązek poboru podatku u źródła powstanie wyłącznie od raty odsetkowej wchodzącej w skład wynagrodzenia za leasing urządzenia przemysłowego. Podobne stanowisko prezentują również organy podatkowe.

W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, z 24 maja 2010 r. (nr IBPBI/2/423-316/10/BG) wskazano, iż: „jako „należności licencyjne” należy traktować wyłącznie należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania. /…/ podatek u źródła należy zatem pobrać wyłącznie od części „odsetkowej” utożsamianej z płatnością za używanie urządzenia będącego przedmiotem umowy. Natomiast płatność dotycząca spłaty wartości przedmiotu umowy nie jest opłatą za jego używanie” (podobnie wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 14 lipca 2009 r., - nr ITPB3/423-288/09/DK).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA