REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji stosuje się przy umowie cash pooling-u?

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Czy przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji stosuje się przy umowie cash pooling-u?
Czy przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji stosuje się przy umowie cash pooling-u?

REKLAMA

REKLAMA

Umowę cash poolingu mają zamiar zawrzeć spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej. Jednak to bank jest podmiotem oferującym tę usługę, zatem należy stwierdzić, że przepisy dotyczące tzw. niedostatecznej kapitalizacji, nie będą miały zastosowania, bowiem to bank przenosi środki finansowe pomiędzy rachunkami różnych podmiotów.

Powyższe wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 maja 2011 r., IPPB5/423-225/11-3/J.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółek, które rozważały możliwość zawarcia z bankiem umowy cash poolingu. W ramach umowy, spółki wybrały opcję jednokierunkowego przepływu środków na rachunek konsolidujący, z bilansowaniem rachunków źródłowych uczestników do zera. 

Na tle powyższego, spółka wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy przepisy o niedostatecznej kapitalizacji znajdą zastosowanie w przypadku realizacji zawartej z bankiem umowy cash poolingu? 

Zdaniem spółki, przepisy o niedostatecznej kapitalizacji nie będą miały zastosowania.

Uzasadniając swe stanowisko, spółka powołała się na art. 16 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), wskazując, iż umowa cash poolingu nie spełnia warunków uznania jej za umowę pożyczki dla potrzeb przepisów o niedostatecznej kapitalizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W szczególności podkreślono, że uczestnicząc w umowie, spółka nie jest zobowiązana do przeniesienia z góry ustalonej ilości pieniędzy na rzecz określonego uczestnika, a jedynie udostępnia lub pobiera środki w zależności od swojej sytuacji finansowej. A zatem przepisy o niedostatecznej kapitalizacji nie będą miały zastosowania do odsetek płaconych przez nią w ramach umowy cash poolingu. Odsetki te powinny stanowić w całości koszt uzyskania przychodu.

Organ przychylił się do poglądu reprezentowanego przez spółkę. Wskazał, że umowa cash poolingu nie wyczerpuje istotnych znamion umowy pożyczki. W szczególności w przypadku tej pierwszej mamy do czynienia przynajmniej z trzema podmiotami: podmiotem mającym saldo dodatnie, podmiotem posiadającym debet, oraz bankiem, działającym we własnym imieniu.

Uczestnik tego systemu, który wykazuje saldo dodatnie nie wie, czy środki jego zostaną wykorzystane, w jakiej wysokości i przez którego uczestnika. Tym samym nie jest skonkretyzowana ani druga strona transakcji, ani jej przedmiot. Z tego względu odsetki płacone przez spółkę w ramach umowy cash poolingu nie będą podlegały przepisom o niedostatecznej kapitalizacji. 

Niezależnie od powyższego, Dyrektor Izby Skarbowej zwrócił także uwagę na fakt, że choć w przedmiotowej sprawie do umowy cash poolingu zamierzają przystąpić spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej, to transferów środków pomiędzy rachunkami bankowymi poszczególnych uczestników dokonywał będzie bank.

Ponieważ bank działa we własnym imieniu i jest podmiotem niepowiązanym, przepisy o niedostatecznej kapitalizacji nie znajdą zastosowania.

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Decydująca okoliczność – bank jako podmiot niepowiązany

Cash pooling to stosowana w grupach kapitałowych nowoczesna metoda zarządzania przejściowymi nadwyżkami i niedoborami środków finansowych. Polega na koncentrowaniu środków z rachunków bankowych poszczególnych spółek na wspólnym rachunku grupowym i gospodarowaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą.

W praktyce, z uwagi na brak bezpośredniej regulacji w prawie podatkowym, ustalenie podatkowych konsekwencji cash poolingu wywołuje szereg wątpliwości.

Komentowana interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wpisuje się jednak w korzystną dla podatników linię orzeczniczą, zgodnie z którą do porozumień cash poolingowych nie ma zastosowania regulacja dotycząca niedostatecznej kapitalizacji.

Przepisy o niedostatecznej kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT) wprowadzają ograniczenia w możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielanych przez tzw. kwalifikowanych pożyczkodawców (np. spółki siostrzane, spółki matki).

Ponieważ dokonywane w ramach cash poolingu transfery pomiędzy rachunkami bankowymi noszą pewne znamiona pożyczki, a uczestnikami struktury z reguły są podmioty powiązane, powstała wątpliwość, czy w przypadku cash poolingu znajdują zastosowanie przepisy o niedostatecznej kapitalizacji?

W opisanym we wniosku o wydanie interpretacji zdarzeniu przyszłym wskazano, że to bank jako podmiot niepowiązany będzie dokonywał transferów pomiędzy rachunkami bankowymi poszczególnych uczestników cash poolingu.

Z aprobatą należy więc przyjąć stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej, że okoliczność ta przesądza o braku możliwości zastosowania do tej umowy przepisów o niedostatecznej kapitalizacji.

Warto również zauważyć, że w komentowanej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej podzielił również ugruntowany pogląd, że choć umowa cash poolingu zawiera w sobie pewne elementy umowy pożyczki, to nie wyczerpuje jej istotnych znamion, co również wyłącza możliwość zastosowania do tej umowy regulacji dotyczącej niedostatecznej kapitalizacji.

Michał Hankus jest konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA