REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokumentować wypłatę wynagrodzeń nierezydentom?

Magdalena Pancewicz
Ekspert podatkowy
Dorota Gaweł
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Jak dokumentować wypłatę wynagrodzeń nierezydentom?
Jak dokumentować wypłatę wynagrodzeń nierezydentom?

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2011 r. ustawodawca wprowadził dodatkowe obwarowania warunkujące możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania wypłacanych na rzecz nierezydentów odsetek i należności licencyjnych. Co prawda samo zwolnienie wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2013 r., jednakże na obecną chwilę spełnienie przesłanek jego zastosowania uprawnia płatników do zastosowania obniżonej 5% stawki podatku.

Nowy przepis z art. 26 ust. 1f ustawy o CIT wskazuje, że zastosowanie zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 3 ustawy o CIT jest uzależnione od spełnienia warunku, w postaci uzyskania pisemnego oświadczenia, że spółka otrzymująca te należności nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na źródło ich osiągania.

REKLAMA

Autopromocja

Natomiast w przypadku, gdy spółka wypłacająca należności z art. 21 ust. 1 pkt 1 i spółka je uzyskująca są spółkami siostrami, wymagane jest oświadczenie o wysokości i okresie posiadania udziałów w obu spółkach przez trzecią spółkę (tj. spółkę matkę).

Wątpliwości, jakie powstają na gruncie znowelizowanego art. 26 ust. 1f ustawy o CIT, wynikają stąd, że wskutek niedopatrzenia ustawodawcy nie wiadomo, czy posiadanie owego oświadczenia warunkuje obecnie zastosowanie obniżonej 5% stawki podatku, w sytuacji gdy są już spełnione przesłanki zwolnienia z art. 21 ust. 3.

W ustawie z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 254 poz. 2533) zawarto odesłanie, zgodnie z którym do stosowania obniżonej 5% stawki podatku, przepisy art. 21 ust. 4-8 i art. 26 ust. 1c ustawy o CIT stosuje się odpowiednio (art. 6 ust. 2 ww. nowelizacji). Tak więc warunkiem stosowania obniżonej stawki podatku jest na pewno dysponowanie certyfikatem rezydencji kontrahenta.

Natomiast w przepisach przejściowych ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. nowelizującej ustawę o CIT (Dz.U. Nr 226, poz. 1478) nie uregulowano kwestii, czy w przypadku obniżonej 5% stawki podatku stosujemy odpowiednio przepis o oświadczeniu (tj. art. 26 ust. 1f ).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Polecamy: Podatki 2011

REKLAMA

Literalna wykładnia przepisów prowadziłaby do wniosku, że dysponowanie ww. oświadczeniem nie jest warunkiem stosowania obniżonej 5% stawki do wypłacanych odsetek czy należności licencyjnych. Niemniej jednak z drugiej strony oznaczałoby to, że wprowadzając nowy warunek zwolnienia, a na moment obecny stosowania obniżonej stawki podatku, ustawodawca zapomniał o mechanizmie jego weryfikacji.

Wątpliwości pojawiają się również w zakresie podmiotu składającego oświadczenie, gdy to spółka trzecia posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) zarówno w kapitale spółki wypłacającej, jak i uzyskującej przychody z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Z przepisów nie wynika bowiem który podmiot byłby właściwy do przedstawienia oświadczenia potwierdzającego spełnienie tego warunku tj. czy jest to spółka uzyskująca przychody, czy też owa spółka trzecia. Zasadnym wydaje się być stwierdzenie, że takie oświadczenie powinno pochodzić od udziałowca (akcjonariusza) obu spółek – zarówno wypłacającej oraz będącej beneficjentem należności.

Wprowadzone zmiany nie określają również w jakim momencie spółka polska realizująca obowiązki płatnika winna dysponować stosownym oświadczeniem. Analogicznie, jak w przypadku certyfikatów rezydencji należałoby więc przyjąć, że obniżona stawka podatku, a od 1 lipca 2013 r. zwolnienie podatkowe powinny znaleźć zastosowanie również w sytuacji, gdy spółka wypłacająca uzyska oświadczenie w późniejszym okresie w stosunku do momentu wypłaty.

Istotne jest jedynie, aby zaświadczało ono, iż w momencie dokonywania płatności beneficjent należności nie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na źródło ich osiągania.

Po raz kolejny więc niejasna i nieprecyzyjna nowelizacja przepisów podatkowych wprowadza nowe wątpliwości z których rozstrzygnięciem borykać się będą sami płatnicy podatku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja w e-Urzędzie Skarbowym: Raport podatnika. Jakie informacje można otrzymać?

W komunikacie z 10 października 2024 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o wprowadzeniu nowej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym – Raportu podatnika. Czym jest ten raport, który dotyczy przedsiębiorców i organizacji? Jakie informacje zawiera?

Globalny sektor logistyczny zakończy 2024 rok na dużym plusie

Wolumen towarowy transportowany przez światową flotę kontenerową zyska w tym roku 5-6%. Fracht lotniczy zaliczy wzrost na poziomie 5%, a rynek przesyłek ekspresowych i paczek urośnie o nawet 9,2%. Więcej i szybciej zarobią także operatorzy logistyczni, ponieważ obserwujemy właśnie niecodzienne przesunięcie szczytu transportowego na szlakach prowadzących z Chin do Europy i USA. Branża logistyczna pogodziła się również z kryzysem żeglugowym na Morzu Czerwonym, a nawet zamieniła konieczność opływania Afryki na wzrosty w poszczególnych obszarach rynku. Za sprawą rosnącej sprzedaży w e‑commerce to może być bardzo dobry rok dla logistyki, nawet w kulejącej gospodarczo Europie.

Opanowanie logistyki przez inteligentne algorytmy jeszcze nam nie grozi

Dotychczasowe doświadczenia firm próbujących wdrożyć inteligentne algorytmy w swoich łańcuchach dostaw pokazują, że jest to zadanie ekstremalnie trudne. Zgodnie z harmonogramem i pierwotnymi założeniami robi to zaledwie 16% organizacji. Niewielki jest także udział przedsiębiorstw, które stosują już sztuczną inteligencję w wybranych procesach logistycznych. Programom implementacji towarzyszy ponadto obszerny katalog czynników ryzyka i brak odpowiedniego know-how, ale w branży panuje przekonanie, że AI i tak zrewolucjonizuje globalne łańcuchy zaopatrzenia.

Nadgodziny w pracy – jak liczyć, limity, rodzaje, rekompensaty, wynagrodzenie

Czym są nadgodziny, jakie są ich rodzaje i zasady rozliczania? Jakie rekompensaty przysługują za godziny nadliczbowe? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

REKLAMA

Zaświadczenie o dochodach: jak je uzyskać online w e-Urzędzie Skarbowym? Ile trwa procedura?

Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy coraz chętniej występują i częściej uzyskują zaświadczenia o dochodach on-line w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Trwa to z reguły kilka minut. Wydanie elektronicznego zaświadczenia o dochodach jest bezpłatne. Ma on taką samą moc prawną jak dokument papierowy. W całym 2023 roku wnioski o wydanie takich zaświadczeń w e-US złożyło prawie 160 tys. osób, a w pierwszej połowie 2024 r. już ponad 95 tys. 

Wycena aktuarialna wartości godziwej (fair value) instrumentów finansowych

Jaka jest rola aktuariusza oraz standardów międzynarodowych w wycenie aktuarialnej instrumentów finansowych? Elementy modelu wyceny aktuarialnej oraz jej raportowanie.

Przechowywanie dokumentów w firmie. Przepisy i zasady zarządzania dokumentacją

Średniej wielkości firma gromadzi olbrzymie ilości dokumentacji. W każdym przedsiębiorstwie są to dokumenty o charakterze ogólnym, ale też szereg dokumentów właściwych dla profilu działalności danej firmy. Niezależnie od ich ilości, dokumenty muszą być odpowiednio zarządzane, co wiąże się ze stworzeniem warunków do ich przechowywania, właściwym ich archiwizowaniem, niszczeniem, a w razie potrzeby digitalizacją. Sprawne zarządzanie dokumentami w firmie pozwala na szybki dostęp do potrzebnych informacji, co w konsekwencji wspiera procesy decyzyjne i operacyjne w przedsiębiorstwie. Konieczność właściwego zorganizowania dokumentacji wynika jednak nie tylko z potrzeby utrzymania porządku czy zredukowania czasu potrzebnego na poszukiwanie dokumentów, ale też z przepisów prawnych. 

Do 15 mln zł pożyczki dla mikro i małych firm na inwestycje. Stałe oprocentowanie 2% lub 1,5%

Bank Ochrony Środowiska uruchomił pod koniec września 2024 r. kolejny nabór wniosków o preferencyjne pożyczki unijne w województwie lubelskim. Nowa oferta BOŚ jest, tym razem, skierowana do mikro i małych przedsiębiorstw oraz spółek komunalnych. Pożyczki będzie można wykorzystać na zwiększenie efektywności energetycznej firm.

REKLAMA

Post-importowe kontrole celno skarbowe

W ostatnim czasie rośnie skuteczność kontroli celno skarbowych, a w tym kontrole post-importowe i post-eksportowe związane z obrotem międzynarodowym towarów. Pomagają w tym przepisy, które nakładają dodatkowe wymagania na eksporterów i importerów, takie jak środowiskowe, środki ochrony rynku, a w tym postępowania antydumpingowe czy antysubsydyjne, czy związane z sytuacją na świecie jak sankcje.

Przedsiębiorca ma konkretne korzyści finansowe z zatrudnienia studenta. Ekspert pokazuje jakie

Stały wzrost kosztów pracy sprawia, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im oszczędności w tym zakresie. Jednym z chętniej stosowanych pomysłów jest zatrudnianie studentów. Podpowiadamy, dlaczego warto zatrudniać młode osoby i jakie korzyści dla przedsiębiorcy to przyniesie.

REKLAMA