REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokumentować wypłatę wynagrodzeń nierezydentom?

Magdalena Pancewicz
Ekspert podatkowy
Dorota Gaweł
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Jak dokumentować wypłatę wynagrodzeń nierezydentom?
Jak dokumentować wypłatę wynagrodzeń nierezydentom?

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2011 r. ustawodawca wprowadził dodatkowe obwarowania warunkujące możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania wypłacanych na rzecz nierezydentów odsetek i należności licencyjnych. Co prawda samo zwolnienie wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2013 r., jednakże na obecną chwilę spełnienie przesłanek jego zastosowania uprawnia płatników do zastosowania obniżonej 5% stawki podatku.

Nowy przepis z art. 26 ust. 1f ustawy o CIT wskazuje, że zastosowanie zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 3 ustawy o CIT jest uzależnione od spełnienia warunku, w postaci uzyskania pisemnego oświadczenia, że spółka otrzymująca te należności nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na źródło ich osiągania.

Autopromocja

Natomiast w przypadku, gdy spółka wypłacająca należności z art. 21 ust. 1 pkt 1 i spółka je uzyskująca są spółkami siostrami, wymagane jest oświadczenie o wysokości i okresie posiadania udziałów w obu spółkach przez trzecią spółkę (tj. spółkę matkę).

Wątpliwości, jakie powstają na gruncie znowelizowanego art. 26 ust. 1f ustawy o CIT, wynikają stąd, że wskutek niedopatrzenia ustawodawcy nie wiadomo, czy posiadanie owego oświadczenia warunkuje obecnie zastosowanie obniżonej 5% stawki podatku, w sytuacji gdy są już spełnione przesłanki zwolnienia z art. 21 ust. 3.

W ustawie z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 254 poz. 2533) zawarto odesłanie, zgodnie z którym do stosowania obniżonej 5% stawki podatku, przepisy art. 21 ust. 4-8 i art. 26 ust. 1c ustawy o CIT stosuje się odpowiednio (art. 6 ust. 2 ww. nowelizacji). Tak więc warunkiem stosowania obniżonej stawki podatku jest na pewno dysponowanie certyfikatem rezydencji kontrahenta.

Natomiast w przepisach przejściowych ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. nowelizującej ustawę o CIT (Dz.U. Nr 226, poz. 1478) nie uregulowano kwestii, czy w przypadku obniżonej 5% stawki podatku stosujemy odpowiednio przepis o oświadczeniu (tj. art. 26 ust. 1f ).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Polecamy: Podatki 2011

Literalna wykładnia przepisów prowadziłaby do wniosku, że dysponowanie ww. oświadczeniem nie jest warunkiem stosowania obniżonej 5% stawki do wypłacanych odsetek czy należności licencyjnych. Niemniej jednak z drugiej strony oznaczałoby to, że wprowadzając nowy warunek zwolnienia, a na moment obecny stosowania obniżonej stawki podatku, ustawodawca zapomniał o mechanizmie jego weryfikacji.

Wątpliwości pojawiają się również w zakresie podmiotu składającego oświadczenie, gdy to spółka trzecia posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) zarówno w kapitale spółki wypłacającej, jak i uzyskującej przychody z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Z przepisów nie wynika bowiem który podmiot byłby właściwy do przedstawienia oświadczenia potwierdzającego spełnienie tego warunku tj. czy jest to spółka uzyskująca przychody, czy też owa spółka trzecia. Zasadnym wydaje się być stwierdzenie, że takie oświadczenie powinno pochodzić od udziałowca (akcjonariusza) obu spółek – zarówno wypłacającej oraz będącej beneficjentem należności.

Wprowadzone zmiany nie określają również w jakim momencie spółka polska realizująca obowiązki płatnika winna dysponować stosownym oświadczeniem. Analogicznie, jak w przypadku certyfikatów rezydencji należałoby więc przyjąć, że obniżona stawka podatku, a od 1 lipca 2013 r. zwolnienie podatkowe powinny znaleźć zastosowanie również w sytuacji, gdy spółka wypłacająca uzyska oświadczenie w późniejszym okresie w stosunku do momentu wypłaty.

Istotne jest jedynie, aby zaświadczało ono, iż w momencie dokonywania płatności beneficjent należności nie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na źródło ich osiągania.

Po raz kolejny więc niejasna i nieprecyzyjna nowelizacja przepisów podatkowych wprowadza nowe wątpliwości z których rozstrzygnięciem borykać się będą sami płatnicy podatku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA