Czy wydatki na kształcenie pracownika stanowią koszty uzyskania przychodów
REKLAMA
REKLAMA
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów, które zostały zaliczone do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
Podatnik może więc odliczyć od przychodów wydatki, jeżeli mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów lub służyć zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów.
Warunkiem zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest również to, aby dany wydatek nie został wymieniony pośród wydatków, których ustawodawca nie uważa za koszty uzyskania przychodów.
Przepisy ustawy o CIT nie przewidują bezpośredniego wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków na szkolenia i kursy pracowników. Dlatego zasadnicze znaczenie dla dokonania oceny możliwości ich zaliczenia do kosztów podatkowych będzie miało określenie, czy powyższe koszty zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Jeżeli, jak wskazała spółka, tematyka finansowanych pracownikom szkoleń i kursów jest związana z tym czym się spółka zajmuje, to niewątpliwie wydatki na takie szkolenia stanowią koszty podatkowe.
W przypadku pytań ze strony organów podatkowych spółka powinna wskazać, że pomiędzy wydatkami na dokształcanie a przychodami lub spodziewanymi przychodami istnieje związek przyczynowo-skutkowy, ponieważ pracownicy szkolą się w zakresie niezbędnym do wykonywania powierzonej im pracy.
REKLAMA
Podkreślmy jednak, że nie każdy zafundowany pracownikowi kurs lub szkolenie umożliwia pracodawcy uznać poniesiony na ten cel wydatek za koszt podatkowy. Na finansującym taką naukę pracodawcy, spoczywał będzie obowiązek wykazania związku danego szkolenia czy kursu z wykonywanymi przez pracownika obowiązkami.
W interpretacji indywidualnej z dnia 21 kwietnia 2009 r. nr IBPBI/2/423-440/09/PH organ podatkowy powiedział: „Pracodawca finansujący pracownikowi koszty udziału w różnego rodzaju formach kształcenia i dokształcania może wydatki te zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów m. in. jako koszt ogólny działalności firmy Takim wydatkiem będzie koszt szkolenia podnoszący posiadane kwalifikacje zawodowe w sensie umiejętności wykonywania bieżącej pracy. Szkolenia tego typu odbywają się najczęściej w formie seminariów, kursokonferencji, odczytów, prelekcji, kursów specjalizacyjnych, okazjonalnych wykładów.
Kwalifikując wydatek jako koszt uzyskania przychodów należy pamiętać o celowości jego poniesienia czyli wpływie na efekty prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatek pracodawcy dotyczący kształcenia pracownika będzie kosztem uzyskania przychodów jako koszt ogólny firmy, jeżeli zdobywana wiedza będzie ściśle wiązać się z zakresem obowiązków przydzielonych pracownikowi (np. koszty organizowanych szkoleń z zakresu prawa podatkowego oraz rachunkowości pracowników działu księgowości).”
Polecamy: Kontrola podatkowa
Reasumując, jeżeli wydatki poniesione przez Spółkę na szkolenia pracowników pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z osiąganymi przychodami i zostały prawidłowo udokumentowane, stanowią koszt uzyskania przychodów.
Polecamy: VAT 2011
Podstawa prawna
- art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat