| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na organizację szkoleń

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na organizację szkoleń

Wydatki na szkolenia bezpośrednio związane z trwającym lub mającym się rozpocząć projektem, w ramach którego podwykonawca świadczy zlecone usługi, spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Niestety do kosztów podatkowych nie powinno się zaliczać wydatków dotyczących szkoleń niezwiązanych w momencie ich odbywania z konkretnym projektem.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 października 2010 r. (IPPB5/423-448/10-4/JC).

Spółka świadczy usługi informatyczne m.in. na rzecz firm telekomunikacyjnych oraz banków. W ramach prowadzonej działalności, obejmującej przede wszystkim projektowanie i wdrażanie systemów informatycznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta, współpracuje z podwykonawcami. W celu zapewnienia jak najlepszej jakości usług, spółka organizuje dla podmiotów z nią współpracujących szkolenia dwojakiego rodzaju:

- bezpośrednio związane z trwającym lub mającym się rozpocząć projektem,

- szkolenia specjalistycznie, niezwiązane z konkretnym projektem, ale mające na celu wykorzystanie przez podwykonawcę przy kolejnych projektach, lub też pozyskanie nowych zleceń.

Polecamy: VAT 2011

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy ww. koszty szkoleń mogą zostać przez spółkę zaliczone do kosztów podatkowych? Zdaniem spółki, takie prawo jej przysługuje. Organ zgodził się z tą interpretacją, ale tylko w zakresie szkoleń organizowanych w związku z prowadzonymi lub mającymi się rozpocząć projektami.

W zakresie kosztów związanych ze szkoleniami drugiego rodzaju, organ podkreślił, że koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów.

Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Przedmiotowe koszty nie odpowiadają, zdaniem organu, tym kryteriom. Nie pozostają one bowiem w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przez spółkę przychodami. Podnoszą one co prawda umiejętności podwykonawców, jednak wiedza zdobyta na przedmiotowych szkoleniach (wykraczające poza wymogi pracy danego pracownika-podwykonawcy) nie jest niezbędna w wykonywaniu obowiązków przez tych podwykonawców.

Polecamy: serwis Koszty

Koszty uczestnictwa podwykonawców w szkoleniach, które nie są związane z konkretnym projektem nie pozostają tym samym, zdaniem organu, w związku z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą.

Źródło: taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »