Przychód i dochód to nie to samo
REKLAMA
REKLAMA
Wystąpienie dochodu jest zależne od powstania przychodu. Inaczej można powiedzieć, że jeżeli nie powstanie przychód, nie powstanie również dochód. Ponadto dochód powstanie tylko wtedy gdy uzyskaliśmy przychód, a nakłady (koszty) poniesione w celu jego uzyskania były niższe od kwoty powstałego przychodu.
REKLAMA
Za przychód (a więc przysporzenia, które mogą prowadzić do uzyskania dochodu) uznaje się wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, powodujące wzrost aktywów albo zmniejszenie pasywów, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. W ustawie wymieniono przysporzenia, które są przychodami, ale jest to wyliczenie jedynie przykładowe.
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!
Pośród przychodów wymienionych w ustawie znajdują się między innymi otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, nieodpłatne albo częściowo odpłatne rzeczy, prawa i świadczenia, wartość umorzonych albo przedawnionych zobowiązań, odliczony lub zwrócony podatek od towarów i usług poprzednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
Istnieją sytuację w których podatek zapłacimy od przychodu, który nie został jeszcze faktycznie otrzymany, a jest dopiero przychodem spodziewanym (należnym). Dotyczy to przychodów związanych z działalnością gospodarczą. Za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się bowiem także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Zobacz ujednolicony akt prawny: USTAWA z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
Zobacz też: Czym różni się przychód od dochodu?
Polecamy: Podatki 2011
Należy też pamiętać o przysporzeniach, które nie stanowią przychodów podatkowych. Pośród nich są takie, do których w ogóle nie stosuje się przepisów ustawy (przychody z działalności rolnej oprócz działów specjalnych produkcji rolnej, działalności leśnej i powstałe z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy) oraz przysporzenia, których ustawodawca nie uznał za przychody podatkowe. Zostały one wymienione w ustawie w art. 12 ust. 4 i należą do nich między innymi zaliczki na poczet dostaw, otrzymane lub zwrócone pożyczki, naliczone lecz nieotrzymane odsetki, dopłaty wnoszone do spółek, wpłaty na fundusz świadczeń socjalnych.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Zasada jest taka, że podatek dochodowy od osób prawnych zapłacimy od uzyskanego dochodu. Nie można jednak zapomnieć, że przedmiotem opodatkowania podatkiem CIT może być przychód, rozumiany również jako przysporzenie majątkowe.
W przypadku bezpośredniego opodatkowania przychodu, w ustawie są wymienione wprost należności, od których zapłacimy podatek z formie ryczałtu, a więc od uzyskanej kwoty brutto przychodu. Oznacza to, że na wysokość podatku nie wpłyną wydatki poniesione w celu uzyskania tego przychodu. Od przychodu nie odliczymy kosztów jego uzyskania, a właściwą stawkę podatkową zastosujemy wobec całej kwoty uzyskanego przychodu.
Polecamy: Postępowanie podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat