Jaki wpływ na przychody w CIT ma korekta VAT
REKLAMA
REKLAMA
Korekty VAT naliczonego dokonują:
- podatnicy podatku od towarów i usług,
- dokonujący w swojej działalności czynności, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jak i czynności, w stosunku do których takie prawo nie przysługuje,
- u których wystąpił co najmniej jeden zakup związany z oboma rodzajami czynności
- i którzy w związku z tym ustalili wstępnie proporcję, wg której dokonali odliczenia częściowego w ciągu roku,
- u których różnica między wstępną proporcją odliczenia a proporcją rzeczywistą ustaloną po zakończeniu roku przekracza 2 punkty procentowe (wynosi więcej niż 2%).
REKLAMA
Korekta polega na dostosowaniu odliczonego wstępnie podatku związanego ze sprzedażą opodatkowaną i nieopodatkowaną do faktycznej proporcji pomiędzy sprzedażą opodatkowaną i nieopodatkowaną występującej w poprzednim roku podatkowym.
Korektą objęte są:
- zakupy nieruchomości w ostatnich 10 latach podatkowych,
- zakupy innych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w ostatnich 5 latach podatkowych
- pozostałe zakupy w ostatnim roku podatkowym.
Korekta może polegać na zwiększeniu wartości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu lub na jego zmniejszeniu.
Polecamy: serwis VAT
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje, że za przychód z działalności gospodarczej uznaje się kwotę podatku od towarów i usług nieuwzględnioną w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji lub dotyczącą innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi amortyzacji – w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.
Pamiętajmy więc, że roczna korekta VAT naliczonego zwiększy przychody podatkowe, jeżeli w jej wyniku VAT naliczony ulegnie zwiększeniu. Inaczej mówiąc korekta zwiększająca podatek naliczony stanowi dla podatnika przychód opodatkowany.
Polecamy: VAT 2011
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują żadnego szczególnego momentu powstania przychodu z tytułu dokonanej przez podatnika korekty. A zatem za moment powstania przychodu należy uznać moment dokonania korekty, a tym jest moment złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy okres rozliczeniowy następujący po zakończeniu roku, którego korekta dotyczy.
Jeżeli więc podatnik składa deklaracje VAT miesięcznie, to przychód podatkowy z tytułu rocznej korekty VAT naliczonego za 2010 r. powstanie w lutym 2011 r. a więc w miesiącu złożenia deklaracji VAT za styczeń 2011 r.,
Natomiast jeżeli podatnik składa kwartalne deklaracje VAT to przychód podatkowy z tytułu rocznej korekty VAT naliczonego za 2010 r. powstanie w kwietniu 2011 r. - w miesiącu złożenia deklaracji VAT za I kwartał 2011 r.
Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat