reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Jaki wpływ na przychody w CIT ma korekta VAT

Jaki wpływ na przychody w CIT ma korekta VAT

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują żadnego szczególnego momentu powstania przychodu z tytułu dokonanej przez podatnika korekty VAT. A zatem za moment powstania przychodu należy uznać moment dokonania korekty, a tym jest moment złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy okres rozliczeniowy następujący po zakończeniu roku, którego korekta dotyczy.

Korekty VAT naliczonego dokonują:
- podatnicy podatku od towarów i usług,
- dokonujący w swojej działalności czynności, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jak i czynności, w stosunku do których takie prawo nie przysługuje,
- u których wystąpił co najmniej jeden zakup związany z oboma rodzajami czynności
- i którzy w związku z tym ustalili wstępnie proporcję, wg której dokonali odliczenia częściowego w ciągu roku,
- u których różnica między wstępną proporcją odliczenia a proporcją rzeczywistą ustaloną po zakończeniu roku przekracza 2 punkty procentowe (wynosi więcej niż 2%).

Korekta polega na dostosowaniu odliczonego wstępnie podatku związanego ze sprzedażą opodatkowaną i nieopodatkowaną do faktycznej proporcji pomiędzy sprzedażą opodatkowaną i nieopodatkowaną występującej w poprzednim roku podatkowym.

Korektą objęte są:
- zakupy nieruchomości w ostatnich 10 latach podatkowych,
- zakupy innych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w ostatnich 5 latach podatkowych
- pozostałe zakupy w ostatnim roku podatkowym.

Korekta może polegać na zwiększeniu wartości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu lub na jego zmniejszeniu.

Polecamy: serwis VAT

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje, że za przychód z działalności gospodarczej uznaje się kwotę podatku od towarów i usług nieuwzględnioną w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji lub dotyczącą innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi amortyzacji – w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.

Pamiętajmy więc, że roczna korekta VAT naliczonego zwiększy przychody podatkowe, jeżeli w jej wyniku VAT naliczony ulegnie zwiększeniu. Inaczej mówiąc korekta zwiększająca podatek naliczony stanowi dla podatnika przychód opodatkowany.

Polecamy: VAT 2011

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują żadnego szczególnego momentu powstania przychodu z tytułu dokonanej przez podatnika korekty. A zatem za moment powstania przychodu należy uznać moment dokonania korekty, a tym jest moment złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy okres rozliczeniowy następujący po zakończeniu roku, którego korekta dotyczy.

Jeżeli więc podatnik składa deklaracje VAT miesięcznie, to przychód podatkowy z tytułu rocznej korekty VAT naliczonego za 2010 r. powstanie w lutym 2011 r. a więc w miesiącu złożenia deklaracji VAT za styczeń 2011 r.,

Natomiast jeżeli podatnik składa kwartalne deklaracje VAT to przychód podatkowy z tytułu rocznej korekty VAT naliczonego za 2010 r. powstanie w kwietniu 2011 r. - w miesiącu złożenia deklaracji VAT za I kwartał 2011 r.

Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama