Rozliczenie CIT spółek nieruchomościowych w 2021 roku

MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
rozwiń więcej
Rozliczenie CIT spółek nieruchomościowych w 2021 roku
Rozliczenie CIT spółek nieruchomościowych. Od 1 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone do ustawy o CIT istotne zmiany, nakładające szczególne obowiązki podatkowe na spółki działające na rynku nieruchomości. Do tej pory zmiany opierały się na wprowadzeniu zobowiązań wynikających z posiadania majątku nieruchomego m.in. podatek minimalny, czy też wprowadzeniu tzw. Klauzuli nieruchomościowej do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Słuszność wprowadzanych zmian Ministerstwo Finansów tłumaczy jako uszczelnienie systemu podatkowego.

Definicja spółki nieruchomościowej

W pierwszej kolejności zostaje zdefiniowana spółka nieruchomościowa- zgodnie z art. 4a pkt 35 ustawy o CIT spółka nieruchomościowa to podmiot nie będący osobą fizyczną, zobligowany do sporządzania bilansu na mocy przepisów o rachunkowości, spełniający poniższe warunki:

Autopromocja
  • Na pierwszy dzień roku podatkowego bądź obrotowego, w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, co najmniej 50% wartości aktywów (bezpośrednio lub pośrednio) stanowiła wartość rynkowa nieruchomości położonych na terenie Polski (lub praw do takich nieruchomości),
  • Wartość nieruchomości spółki przekracza 10 mln zł;
  • przychody spółki, pochodzące z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności nieruchomości lub prawa do nieruchomości oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, stanowią co najmniej 60% ogółu.

Przeniesienie funkcji płatnika na spółkę nieruchomościową w przypadku zbycia udziałów

Kluczową zmianą jest nałożenie na spółkę nieruchomościową funkcji płatnika podatku dochodowego, w przypadku której udziały (bądź prawa o podobnym charakterze) są zbywane a dodatkowo:

  • zbywcą jest nierezydent;
  • przedmiotem transakcji zbycia są udziały dające co najmniej 5% praw głosu lub co najmniej 5% prawa do udziału w zysku spółki bądź co najmniej 5% ogólnej liczby tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze.

W przypadku dokonywania licznych transakcji na przestrzeni 12 miesięcy, obrót ten sumuje się w celu weryfikacji spełnienia powyższego warunku oraz przeciwdziałaniu sztucznemu dzieleniu transakcji.

Spółka nieruchomościowa jako płatnik zobowiązana będzie do obliczenia podatku w wysokości 19% a także wpłaty do 20 dnia miesiąca następującego po uzyskaniu dochodu na rachunek Urzędu Skarbowego. W przypadku gdy kwota transakcji nie jest znana, należy wziąć pod uwagę wartość rynkową zbywanych udziałów.

Obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego

Ponadto z dniem 1 stycznia 2021 wprowadzono obowiązek ustanowienia przez spółkę nieruchomościową, która w Polsce nie posiada siedziby (zarządu), przedstawiciela podatkowego. Przedstawiciel podatkowy, ustanowiony w drodze pisemnej umowy, w imieniu spółki i na jej rzecz wykona obowiązki płatnika. Z tytułu obowiązków płatnika, przedstawiciel podatkowy będzie odpowiadał solidarnie ze spółką nieruchomościową, co może przełożyć się na problemy ze znalezieniem odpowiedniej osoby. Niedopełnienie obowiązku skutkować będzie karą pieniężną w wymiarze do 1 miliona złotych.

Zwolnione ze stosowania powyższego przepisu są spółki nieruchomościowe, które podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów osiąganych na terenie UE lub EOG.

Przedstawicielem podatkowym powinien być podmiot uprawniony do wykonywania doradztwa podatkowego albo usługowego prowadzenia ksiąg, posiadający na terytorium RP siedzibę lub zarząd. Dodatkowo podmiot ten nie może posiadać zaległości podatkowych, przewyższających 3% kwoty należnych zobowiązań w stosunku do budżetu Państwa oraz nie może być karany za przestępstwa skarbowe, za okres ostatnich 24 miesięcy.

Obowiązek informacyjny wobec Szefa KAS

Spółki nieruchomościowe jak i ich udziałowcy, posiadający udziały w wysokości co najmniej 5%, zostały uwzględnione w katalogu podmiotów, których dane będą corocznie publikowane przez Ministra Finansów. Podatnicy zobowiązani będą do przedłożenia Szefowi KAS informacji o strukturze własności w terminie 3 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego spółki nieruchomościowej. Zgodnie z art. 27b ustawy o CIT dane te obejmować będą m.in. osiągnięty dochód, koszty uzyskania przychodu, kwotę należnego podatku.

Sprawozdanie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Zgodnie z art. 13a ust. 1 ustawy z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych kierownicy podmiotów, o których mowa w art. 27b ust. 2 ustawy o CIT przekazują, drogą elektroniczną, ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku, sprawozdanie o stosowanych przez te podmioty w poprzednim roku kalendarzowym terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pojęcie spółki nieruchomościowej zostało wprowadzone dopiero od 1 stycznia 2021 r., co powoduje że pierwsze sprawozdania o terminach zapłaty zostaną złożone dopiero za rok 2021.

Nowe regulacje wydają się być dość restrykcyjne. Stąd tez ważne jest aby szczegółowo zapoznać się z nowymi procedurami podatkowymi, w celu lepszego wypracowania rozwiązań zapobiegających błędom w rozliczeniach podatkowych.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 4a pkt 35, art. 27 ust 1e i 1f, art. 3 ust 3 pkt 4a, art. 26c, art. 27b ust 2 pkt 3)
  2. ustawa z dnia 8.03.2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (art. 13a ust 1)

Wioletta Młynarz, Księgowa w MDDP Outsourcing

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...