REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strata podatkowa w CIT - jak rozliczyć

MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
Strata podatkowa w CIT - jak rozliczyć
Strata podatkowa w CIT - jak rozliczyć

REKLAMA

REKLAMA

Strata podatkowa w CIT. W jaki sposób prawidłowo ustalić wysokość straty podatkowej? Jak odliczać stratę od dochodu spółki? Rozliczenie straty podatkowej w spółkach kapitałowych wyjaśnia Joanna Kargulewicz, Team Leader w MDDP Outsourcing.

Podatkowe i rachunkowe rozliczenie roczne

Z końcem każdego roku podatkowego podatnicy, a konkretnie w tym przypadku - spółki kapitałowe, są zobowiązane, na podstawie prowadzonej przez siebie ewidencji rachunkowej, określić wynik finansowy swojej działalności zarówno:

Autopromocja
 • bilansowy – poprzez sporządzenie sprawozdania finansowego,
 • podatkowy – przygotowując zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) dla celów rozliczeń z fiskusem.

Jeśli księgi rachunkowe prowadzone są w sposób nierzetelny, nie pozwalający na prawidłowe określenie dochodu bądź straty fiskus ma prawo dokonać ustaleń w drodze oszacowania.

W jaki sposób prawidłowo ustalić wysokość straty?

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: Ustawa o CIT) dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają wartość samych przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Od 2018 r obowiązuje bowiem podział dochodów na te osiągane z zysków kapitałowych oraz pozostałe. Prawidłowe ustalenie wysokości straty wiąże się ściśle z prawidłowym przypisaniem wydatków do właściwego źródła. Ponadto, żeby prawidłowo określić wysokość dochód lub stratę nie należy uwzględniać przychodów i kosztów, które:

 • powstają ze źródeł niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub są z niego zwolnione
 • osiągnięte zostały przez podatników nieposiadających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, ale prowadzących na terytorium RP zakład i wpisują się w katalog zawarty w art. 21 (należności licencyjne), 22 (dywidendy) oraz 24b (przychody z własności środka trwałego) ustawy o CIT. Wyjątek stanowią należności licencyjne, które należy uwzględnić jeśli związane są z działalnością zakładu
 • straty poniesionej z danego źródła przychodów.

Od prawidłowo określonego dochodu w danym roku, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych ma możliwość odliczenia straty podatkowej poniesionej w ostatnich pięciu latach i wykazanej w rozliczeniu podatkowym. Najstarszą stratą jaką można odliczyć od dochodu za 2020 r. jest strata z 2015 r. i można ją rozliczyć zarówno z dochodem z zysków kapitałowych jak i pozostałych źródeł. Dopiero straty powstałe od 2018 r należy przypisywać do odpowiedniego źródła dochodów – przypisanie straty do odpowiedniego źródła następuje po raz pierwszy w rozliczeniu rocznym za 2019r jeśli w roku wcześniejszym poniesiono stratę.

Odliczanie straty od dochodu spółki

Dochód z danego źródła może zostać obniżony o wysokość strat w najbliższych kolejno następujących po sobie latach podatkowych, z tym, że wysokość odliczenia nie może w żadnym z tych lat przekraczać 50% powstałej w danym roku straty. Z 2019 rokiem wprowadzono do ustawy możliwość odliczenia w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących 5 lat podatkowych o kwotę nie wyższą niż 5 000 000 zł (po raz pierwszy możliwe od dochodu za 2020 r., strata powstała za 2019 r.), pozostała część straty może zostać odliczona od dochodów osiągniętych w kolejnych latach, z tym, że wartość odliczenia nie może przekraczać 50% wysokości tej straty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawodawca wprowadził jednak do obrotu prawnego ograniczenia w rozliczaniu strat, mianowicie nie ma możliwości odliczenia:

 • strat przedsiębiorstw przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, za wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę,
 • strat podatnika, jeżeli został nabyty inny podmiot, przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a w wyniku tego nabycia przedmiot prowadzonej działalności uległ zmianie w całości lub w części lub co najmniej 25% udziałów (akcji) podatnika posiada podmiot, który poniósł stratę podatkową w danym roku a na dzień kończący rok podatkowy takich praw nie posiadał,
 • strat z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.

Poza opisanymi powyżej zasadami ogólnymi odliczania strat, ustawodawca wprowadził art. 38f Ustawy o CIT przepisy antycovidowe, według których podatnicy mają prawo do odliczenia nie więcej niż 5 000 000 zł straty jednorazowo od dochodu osiągniętego w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym rok poniesienia straty, który rozpoczął się przed 01.01.2020 r., a zakończył się po 31.12.2019 r. lub rozpoczął się pomiędzy 31.12.2019 r. a 01.01.2021r. oraz jeśli uzyskali w tym roku podatkowym przychody o co najmniej 50% niższe od przychodów bezpośrednio poprzedzających ten rok podatkowy. Oznacza to, że stratę za np. rok 2020 można odliczyć w zeznaniu podatkowym za rok 2019 r. Aby skorzystać z takiego odliczenia podatnik będzie zobowiązany do sporządzenia korekty deklaracji za rok poprzedni.

Wzory niezbędnych dokumentów

Odliczenia straty podatkowej dokonuje się poprzez wypełnienie informacji o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach (przychodach) wolnych od podatku – CIT-8/O, która stanowi załącznik do deklaracji CIT-8. W rzeczonym dokumencie wskazujemy informacje na temat:

 • roku poniesienia odliczanej straty podatkowej
 • wysokość straty
 • dotychczasowego odliczenia danej straty
 • wartości straty jaką zamierzamy odliczyć w bieżącym zeznaniu podatkowym.

Joanna Kargulewicz, Team Leader w MDDP Outsourcing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dziś rząd omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Zajmie się również projektem ustawy zobowiązującym firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  REKLAMA