Kategorie

Strata podatkowa w CIT - jak rozliczyć

MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
Strata podatkowa w CIT - jak rozliczyć
Strata podatkowa w CIT - jak rozliczyć
Strata podatkowa w CIT. W jaki sposób prawidłowo ustalić wysokość straty podatkowej? Jak odliczać stratę od dochodu spółki? Rozliczenie straty podatkowej w spółkach kapitałowych wyjaśnia Joanna Kargulewicz, Team Leader w MDDP Outsourcing.

Podatkowe i rachunkowe rozliczenie roczne

Z końcem każdego roku podatkowego podatnicy, a konkretnie w tym przypadku - spółki kapitałowe, są zobowiązane, na podstawie prowadzonej przez siebie ewidencji rachunkowej, określić wynik finansowy swojej działalności zarówno:

 • bilansowy – poprzez sporządzenie sprawozdania finansowego,
 • podatkowy – przygotowując zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) dla celów rozliczeń z fiskusem.

Jeśli księgi rachunkowe prowadzone są w sposób nierzetelny, nie pozwalający na prawidłowe określenie dochodu bądź straty fiskus ma prawo dokonać ustaleń w drodze oszacowania.

W jaki sposób prawidłowo ustalić wysokość straty?

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: Ustawa o CIT) dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają wartość samych przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Od 2018 r obowiązuje bowiem podział dochodów na te osiągane z zysków kapitałowych oraz pozostałe. Prawidłowe ustalenie wysokości straty wiąże się ściśle z prawidłowym przypisaniem wydatków do właściwego źródła. Ponadto, żeby prawidłowo określić wysokość dochód lub stratę nie należy uwzględniać przychodów i kosztów, które:

 • powstają ze źródeł niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub są z niego zwolnione
 • osiągnięte zostały przez podatników nieposiadających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, ale prowadzących na terytorium RP zakład i wpisują się w katalog zawarty w art. 21 (należności licencyjne), 22 (dywidendy) oraz 24b (przychody z własności środka trwałego) ustawy o CIT. Wyjątek stanowią należności licencyjne, które należy uwzględnić jeśli związane są z działalnością zakładu
 • straty poniesionej z danego źródła przychodów.

Od prawidłowo określonego dochodu w danym roku, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych ma możliwość odliczenia straty podatkowej poniesionej w ostatnich pięciu latach i wykazanej w rozliczeniu podatkowym. Najstarszą stratą jaką można odliczyć od dochodu za 2020 r. jest strata z 2015 r. i można ją rozliczyć zarówno z dochodem z zysków kapitałowych jak i pozostałych źródeł. Dopiero straty powstałe od 2018 r należy przypisywać do odpowiedniego źródła dochodów – przypisanie straty do odpowiedniego źródła następuje po raz pierwszy w rozliczeniu rocznym za 2019r jeśli w roku wcześniejszym poniesiono stratę.

Odliczanie straty od dochodu spółki

Dochód z danego źródła może zostać obniżony o wysokość strat w najbliższych kolejno następujących po sobie latach podatkowych, z tym, że wysokość odliczenia nie może w żadnym z tych lat przekraczać 50% powstałej w danym roku straty. Z 2019 rokiem wprowadzono do ustawy możliwość odliczenia w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących 5 lat podatkowych o kwotę nie wyższą niż 5 000 000 zł (po raz pierwszy możliwe od dochodu za 2020 r., strata powstała za 2019 r.), pozostała część straty może zostać odliczona od dochodów osiągniętych w kolejnych latach, z tym, że wartość odliczenia nie może przekraczać 50% wysokości tej straty.

Ustawodawca wprowadził jednak do obrotu prawnego ograniczenia w rozliczaniu strat, mianowicie nie ma możliwości odliczenia:

 • strat przedsiębiorstw przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, za wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę,
 • strat podatnika, jeżeli został nabyty inny podmiot, przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a w wyniku tego nabycia przedmiot prowadzonej działalności uległ zmianie w całości lub w części lub co najmniej 25% udziałów (akcji) podatnika posiada podmiot, który poniósł stratę podatkową w danym roku a na dzień kończący rok podatkowy takich praw nie posiadał,
 • strat z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.

Poza opisanymi powyżej zasadami ogólnymi odliczania strat, ustawodawca wprowadził art. 38f Ustawy o CIT przepisy antycovidowe, według których podatnicy mają prawo do odliczenia nie więcej niż 5 000 000 zł straty jednorazowo od dochodu osiągniętego w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym rok poniesienia straty, który rozpoczął się przed 01.01.2020 r., a zakończył się po 31.12.2019 r. lub rozpoczął się pomiędzy 31.12.2019 r. a 01.01.2021r. oraz jeśli uzyskali w tym roku podatkowym przychody o co najmniej 50% niższe od przychodów bezpośrednio poprzedzających ten rok podatkowy. Oznacza to, że stratę za np. rok 2020 można odliczyć w zeznaniu podatkowym za rok 2019 r. Aby skorzystać z takiego odliczenia podatnik będzie zobowiązany do sporządzenia korekty deklaracji za rok poprzedni.

Wzory niezbędnych dokumentów

Odliczenia straty podatkowej dokonuje się poprzez wypełnienie informacji o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach (przychodach) wolnych od podatku – CIT-8/O, która stanowi załącznik do deklaracji CIT-8. W rzeczonym dokumencie wskazujemy informacje na temat:

 • roku poniesienia odliczanej straty podatkowej
 • wysokość straty
 • dotychczasowego odliczenia danej straty
 • wartości straty jaką zamierzamy odliczyć w bieżącym zeznaniu podatkowym.

Joanna Kargulewicz, Team Leader w MDDP Outsourcing

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) od 2022 r.

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). W ramach Polskiego Ładu ustawodawca planuje wprowadzenie ulgi dla podatników wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Ulga na CSR ma wejść w życie od 2022 roku.

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich - projekt ustawy

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich. Jest zgoda na prace nad tzw. ustawą antylichwiarską, której projekt uzyskał wpis do planu prac rządu. To daje resortowi "zielone światło" do kolejnych kroków legislacyjnych i działań, aby projekt ten mógł być jak najszybciej przyjęty - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

  Czasowa rejestracja samochodu a zwrot akcyzy

  Zwrot akcyzy od samochodu. Fiskus nie może odmówić zwrotu akcyzy przedsiębiorcy tylko dlatego, że ten przed sprzedażą samochodu dokonał jego czasowej rejestracji w Polsce - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

  Informacje TPR - będą zmiany rozporządzeń

  Informacje TPR. Ministerstwo Finansów informuje, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane projekty rozporządzeń zmieniających rozporządzenia TPR w zakresie podatku PIT i CIT.

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodów

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodu. Istnieje wiele profesji w których wymagane jest korzystanie z określonego rodzaju garderoby. Mogą to być ubrania wskazane jako konieczne dla bezpieczeństwa pracowników – np. specjalny stój na budowie - zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, lub też ze względu na inne regulacje prawne – jak na przykład obowiązkowa toga dla adwokata podczas rozprawy na sali sądowej. Poza ścisłymi regulacjami wynikającymi z przepisów istnieją również reguły wyznaczane przez tradycje czy zwyczaje – chociażby konieczność dostosowania stroju do oficjalnych wystąpień publicznych, czy na wysokiej rangi spotkaniach biznesowych. W wielu sytuacjach zakup stroju staje się więc obowiązkiem pracodawcy lub przedsiębiorcy. Powstaje więc pytanie - jakie wydatki związane z garderobą stanowić mogą koszty uzyskania przychodu? Na jakich zasadach oceniać konieczność, prawidłowość oraz wysokość zakupu?

  Granice opodatkowania budynku w podatku od nieruchomości

  Budynek jako przedmiot opodatkowania podatkiem do nieruchomości to „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.

  Zmiany w opodatkowaniu gruntów kolejowych

  Opodatkowanie gruntów kolejowych. Podatkiem od nieruchomości zostaną objęte grunty, na których przedsiębiorstwa kolejowe prowadzą działalność komercyjną inną niż kolejową - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

  Kantor wymiany walut - wymogi formalne

  Prowadzenie kantoru wymiany walut to jedna z tych form działalności, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Łatwy dostęp do podróżowania i powszechność emigracji z kraju np. w celach zarobkowych, to główne powody, dla których taki biznes jest szczególnie opłacalny. Kantor to punkt usługowy oferujący sprzedaż i zakup obcej waluty po określonych kursach. Wydawałoby się, że to dość prosta sprawa, jednak samo założenie takiej firmy nie jest łatwe. Jeżeli chcemy prowadzić kantor, musimy uzyskać zezwolenie i spełnić kilka istotnych warunków.

  Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

  Wirtualne kasy fiskalne. Kasa fiskalna w postaci oprogramowania (czyli tzw. wirtualna kasa fiskalna) nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Taka zmiana wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowanego w czwartek 16 września 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Kwota wolna od podatku w 2022 roku

  Kwota wolna od podatku. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Zmiana ma wejść w życie od 2022 roku.

  Składy podatkowe - zmiany w akcyzie

  Składy podatkowe. Jeśli dany podmiot przejmie od innego skład podatkowy, to dotychczasowy posiadacz składu nie będzie musiał zapłacić akcyzy od produktów znajdujących się w nim - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który trafi do dalszych prac w sejmowej komisji energii.

  Czy dobrowolne opłaty za toalety podlegają VAT?

  Dobrowolne opłaty za toalety a VAT. Czy otrzymane środki pieniężne (dobrowolne opłaty za skorzystanie z toalety) powinny być uznane za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług?

  TSUE kontra Belgia. Zwolnienia podatkowe niezgodne z prawem UE

  Zwolnienia podatkowe. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że zwolnienia podatkowe przyznawane przez Belgię przedsiębiorstwom międzynarodowym stanowią system pomocy państwowej niezgodnej z prawem Unii. Przyznał tym samym rację Komisji Europejskiej i uchylił wyrok Sądu UE z 2019 roku.

  Jaka stawka ryczałtu od przychodów z działalności produkcyjnej (wytwórczej)

  Stawka ryczałtu dla działalności produkcyjnej. Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych można opodatkować przychody osiągane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przychody z działalności produkcyjnej (wytwórczej) mogą być opodatkowane albo stawką 8,5% albo 5,5%. Od czego zależy zastosowanie jednej z tych stawek do działalności produkcyjnej?

  Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku

  Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku. W roku 2022 podatnikom grozić będą wyższe niż w 2021 r. kwoty grzywien, jakie można wymierzyć za popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

  Kiedy e-faktury będą obligatoryjne? Jak się przygotować?

  E-faktury. Z końcem sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Choć początkowo z powyższego rozwiązania będzie można korzystać dobrowolnie, już od 2023 roku stanie się ono obligatoryjne. Jakie są korzyści i wyzwania dla przedsiębiorców wynikające z jego wdrożenia?

  Prosta Spółka Akcyjna – jak założyć, jak działa

  Prosta Spółka Akcyjna (PSA) jest szczególnie atrakcyjna dla młodych innowatorów, którzy dysponują unikalnym know-how i chcą otworzyć biznes, ale nie mają na to własnego majątku. Możesz ją szybko zarejestrować, a jej obsługa jest bardzo prosta. O tym, jak krok po kroku założyć PSA i jakie płyną z tego korzyści dla przedsiębiorców, rozmawiali 15 września 2021 r. uczestniczy konferencji online, zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

  Drugi samochód w jednoosobowej działalności a koszty podatkowe

  Samochód w działalności gospodarczej. W związku z tym, że przepisy nie zabraniają posiadania więcej niż jednego samochodu w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, przedsiębiorcy decydują się na zakup kolejnego pojazdu do swojej działalności. Część z nich ma jednak pewne wątpliwości i dostrzega potencjalne ryzyko podatkowe związane z zakupem drugiego auta. Dlatego decyduje się wystąpić o potwierdzenie planowanego zakupu oraz jego skutków podatkowych w ramach interpretacji indywidualnej. Stanowisko fiskusa jest korzystne dla podatników, jednak zawiera pewne warunki.

  Polski Ład. Przedsiębiorcy będą rezygnować z podatku liniowego

  Polski Ład. Około 700 tys. przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostanie najmocniej dotkniętych planowanymi zmianami w ramach Polskiego Ładu. Zwiększenie im obciążeń, nawet jeśli wyniesie 4,9 proc. zamiast 9 proc., bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku, czyli planowanych 30 tys. zł, może spowodować, że część przedsiębiorców zrezygnuje z tej formy opodatkowania. – Tymczasem od 2004 roku, kiedy ją wprowadzono, przyniosła ona wiele korzyści zarówno dla firm, jak i budżetu państwa – mówi Rzecznik MŚP Adam Abramowicz, który zbiera podpisy pod petycją w sprawie zablokowania niekorzystnych zmian. Podpisało ją już ponad 52 tys. osób.

  Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu

  Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego skala „szarej strefy” w zatrudnieniu w Polsce szacowana jest na 880 tysięcy osób (ok. 5,4% ogólnej liczby pracujących) [1]. Trzeba jednak zaznaczyć, że badania statystyczne nie odkrywają rzeczywistej skali zjawiska. Realnie praca nierejestrowana może obejmować nawet 16% osób w wieku produkcyjnym [2].

  Polski Ład. Kontrola podatkowa na wniosek

  Polski Ład. Podatnik, który dostanie od szefa Krajowej Administracji Skarbowej ostrzeżenie przed podejrzanym kontrahentem, będzie mógł wnioskować o przeprowadzenie kontroli podatkowej w zakresie będącym przedmiotem tego ostrzeżenia.

  Przekształcasz działalność gospodarczą w jednoosobową sp. z o.o.? Sprawdź co zmieni się w Twojej księgowości!

  Zmiana dotychczasowej formy prawnej firmy z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza rewolucję w obowiązkach księgowych. Jeśli przed przekształceniem prowadziłeś podatkową księgę przychodów i rozchodów, zakładając spółkę z o.o. musi przejść na księgi rachunkowe.

  PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt

  PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku. Kluczowym elementem nowego Polskiego Ładu są istotne zmiany w podatkach. Zmiany te obejmą system opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce, wsparcie innowacyjnych rozwiązań, pobudzenie inwestycji o nowe rozwiązania dla inwestorów strategicznych.

  Ulga na powrót od 1 stycznia 2022 r.

  Ulga na powrót. Polski Ład przewiduje wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym dla podatników osiedlających się w Polsce, tzw. ulga na powrót. Proponuje się, aby ulga na powrót weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Kto będzie miał prawo do nowej ulgi i jaka będzie jej wysokość?

  Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm - wnioski do 30 września

  Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm. Polski Fundusz Rozwoju ponownie uruchomił Tarczę Finansową dla Dużych Firm. 14 września 2021 r. PFR poinformował o udostępnieniu możliwości składania wniosków o finansowanie preferencyjne w ramach tej Tarczy. Finansowanie służy pokryciu szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z COVID-19. Program został uruchomiony w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów zmian do programu rządowego Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, po uzyskaniu uprzednio decyzji Komisji Europejskiej. Termin na zgłoszenie wniosków upływa 30 września 2021 r.