REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strategie podatkowe publikowane w innych państwach – czego można się z nich nauczyć

Enodo Advisors
Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu
Strategie podatkowe publikowane w innych państwach – czego można się z nich nauczyć
Strategie podatkowe publikowane w innych państwach – czego można się z nich nauczyć

REKLAMA

REKLAMA

Strategie podatkowe. W kontekście nieprecyzyjnych wymogów ustawowych odnośnie do treści Informacji o realizacji strategii podatkowej (dalej - Informacja o Strategii Podatkowej) pojawia się pytanie, czy strategie podatkowe publikowane przez podatników w Wielkiej Brytanii i Australii mogą posłużyć polskim podatnikom jako przykład.

Porównanie elementów strategii podatkowej w Polsce i innych państwach

Nie wszędzie obowiązek

REKLAMA

Autopromocja

Obowiązek publikacji Informacji o Strategii Podatkowej, to kolejna inicjatywa MF mająca zwiększyć transparentność rozliczeń podatkowych dużych firm.

Podobne rozwiązania funkcjonują obecnie wyłącznie w dwóch innych państwach, tj. w Wielkiej Brytanii i Australii. Publikacja strategii w Australii jest przy tym dobrowolna.

Obowiązek publikacji Informacji o Strategii Podatkowej w Polsce stanowi, mimo wszystko, dość nietypowe rozwiązanie. Czas pokaże, czy rzeczywiście spełni wyznaczone cele, czy może okaże się kolejną uciążliwą formalnością dla polskich podatników.

Zakres strategii podatkowej

Elementy strategii podatkowej w Wielkiej Brytanii obejmują opis podejścia spółki do ryzyka podatkowego oraz planowania podatkowego, a także opis sposobu współpracy z organami podatkowymi.

Zakres informacji podlegających publikacji w strategii podatkowej w Australii zależy natomiast od wielkości przedsiębiorstwa. Średnie przedsiębiorstwa powinny podać do publicznej wiadomości informacje na temat wysokości różnicy między wynikiem finansowym, a podstawą opodatkowania oraz efektywnej stawki podatku dochodowego. Strategie podatkowe dużych przedsiębiorstw powinny zaś zawierać dodatkowo opis podejścia do zarządzania podatkami, podsumowanie zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy oraz informacje o międzynarodowych transakcjach z podmiotami powiązanymi. Przykłady z innych krajów mogą zatem okazać się pomocne przy formułowaniu strategii podatkowej przez polskich podatników.

Należy jednak zauważyć, że zakres informacji, które należy podać do publicznej wiadomości w Informacji o Strategii Podatkowej w Polsce jest znacznie szerszy. Obejmuje m.in. informacje o stosowanych procedurach podatkowych, planowanych restrukturyzacjach, zaraportowanych schematach podatkowych, złożonych wnioskach o wydanie interpretacji podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegółowość informacji

Inny jest również charakter wymaganych informacji. Strategia podatkowa w Wielkiej Brytanii i Australii przedstawia ogólny opis podejścia spółki do zarządzania funkcją podatkową. Strategia podatkowa w Australii zawiera dodatkowo podstawowe wskaźniki ekonomiczne pozwalające ocenić efektywne opodatkowanie przychodów podatnika.

Informacja o realizowanej strategii podatkowej w Polsce ma tymczasem znacznie bardziej szczegółowy charakter i stanowi w istocie swego rodzaju sprawozdanie z zarządzania funkcją podatkową/działań w obszarze podatkowym w danym roku. Zawarte w niej informacje mają bardziej specyficzny charakter, odnoszą się do  konkretnych procesów i konkretnych zdarzeń podlegających raportowaniu.
Wydaje się więc, że polskie przepisy wymagają nie tylko wskazania ogólnego podejścia do podatków ale tego, aby podejście to zostało potwierdzone szczegółowym raportem wskazującym co faktycznie dzieje się w firmie w obszarze podatkowym. A zatem nie deklaracje, a fakty.

Informacje o działalności w międzynarodowej grupie kapitałowej

Kolejna różnica polega na tym, że polskie przepisy pomijają aspekt możliwej działalności podmiotu w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej. Po pierwsze, kryteria warunkujące powstanie obowiązku publikacji Strategii podatkowej w Polsce są rozpatrywane wyłącznie z poziomu polskiego podmiotu, podczas gdy w Wielkiej Brytanii i w Australii przepisy dotyczące strategii podatkowych odnoszą się także do międzynarodowych grup kapitałowych. Po drugie, wymagane informacje mogą nie pokazać faktycznych relacji podatnika z innymi podmiotami z międzynarodowej grupy, a to z reguły na jej poziomie określana i realizowana jest strategia podatkowa.

Kary

Należy również zwrócić uwagę na rozbieżności w zakresie wysokości kar za brak publikacji Strategii podatkowej. W Wielkiej Brytanii wynosi ona  7,5 £, a w Polsce może sięgać aż 250 000 PLN.

Podsumowanie

Przegląd strategii podatkowych publikowanych przez spółki z Wielkiej Brytanii i Australii może dostarczyć polskim podatnikom praktycznych wskazówek odnośnie sposobu formułowania ich własnych strategii podatkowych.

Opracowując informacje na temat strategii do publikacji na stronie internetowej należy jednak zachować ostrożność i wziąć  pod uwagę mniejszy stopień szczegółowości oraz nieco odmienny charakter informacji wymaganych w tych państwach.

Przedstawiane przez podatników w Informacji o Strategii Podatkowej, szczegółowe informacje dotyczących m.in. procesów podatkowych i konkretnych zdarzeń oraz działań, powinny wspierać deklarowane strategiczne podejście do zarządzania funkcją podatkową; deklarowana strategia nie może być oderwana  od „twardych” danych podatkowych, ani być z nimi w oczywisty sposób sprzeczna.

Izabela Ścierska-Kulma, doradca podatkowy, Senior Manager w ENODO Advisors. Specjalizuje się w bieżącym doradztwie podatkowym, szczególnie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Jest autorką artykułów i publikacji, a także prelegentką na szkoleniach i konferencjach o tematyce podatkowej.
Monika Kaleta, adwokat, Associate w Enodo Advisors. Zajmuje się doradztwem podatkowym w zakresie podatków CIT i VAT.

Więcej na ten temat podczas bezpłatnego webinarium "Strategia podatkowa 2021. Jak się przygotować?", na które serdecznie zapraszamy 22 kwietnia 2021 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa (trzecia) wersja przepisów o podatku od nieruchomości. Wątpliwości dotyczące choćby transformatorów dalej pozostają

Podatek od nieruchomości przechodzi kolejne modyfikacje. Właśnie opublikowano trzecią wersję projektu ustawy, która ma na celu jego usprawnienie. Chociaż wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne, to i tym razem podatnicy i doradcy podatkowi muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Naruszenia prawa w Ministerstwie Finansów można zgłaszać nawet anonimowo. Minister określił procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń

Od 25 września 2024 r. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów z 18 września 2024 r. w sprawie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Ministerstwie Finansów. Celem tej procedury jest realizacja obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ta nowa procedura rozszerza zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. 

Prof. Modzelewski: firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

Cudzoziemcy od 2025 r. tylko na etacie. Krytyka projektu ustawy, który wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu

Najnowsza wersja ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców w Polsce wywołuje obawy przedsiębiorców. Projekt ogranicza możliwość pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed konsekwencjami tych zmian.

REKLAMA

Koniec blokady amerykańskich portów. Eksport do USA - duża szansa dla polskich firm

Strajk amerykańskich dokerów a sprawa polska – czy można rozpatrywać w tym świetle kwestię ubiegłotygodniowej blokady amerykańskich portów? Odbiorcy z USA generują w tym roku rekordowo dużo nowych zamówień dla polskich eksporterów, na szczęście krótki czas blokady amerykańskich portów nie powinien wpłynąć na ich sprzedaż - ocenia Allianz Trade.

Hołownia: Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną

Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną, tej sprawy nie odpuścimy - deklarował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Mówił też o kredycie zero procent, rozliczeniach i zatrudnianiu w państwowych spółkach.

Nakaz ujawniania informacji o uzgodnieniach podatkowych narusza prawo do prywatności klienta. Wyrok TSUE

Przepis nakazujący pośrednikom ujawnianie organom informacji o transgranicznych uzgodnieniach podatkowych narusza szeroko rozumiane prawo do poszanowania prywatności klienta. W celu ochrony tajemnicy zawodowej z tego obowiązku zwolnić się może prawnik, jednak warunkiem jest poinformowanie o tym innego pośrednika. Wyrokiem z 29 lipca 2024 r. TSUE potwierdził, że obowiązek nie dotyczy sytuacji gdy inny pośrednik nie jest klientem prawnika. W Polsce nakaz nie może obejmować adwokatów i radców prawnych (sprawa C 623/22, Belgian Association of Tax Lawyers i in., przeciwko Premier minister).

Ryczałt 2025 (od przychodów ewidencjonowanych): limity, stawki, najem prywatny, działalność gospodarcza

Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2025 r.? Jakie stawki ryczałtu obowiązywać będą w przyszłym roku?

REKLAMA

Ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Jakie skutki prawne upływu tego terminu? Kary, przedawnienie

W ostatnim czasie wiele się mówi o zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Zwolennikami doktryny „work-life-balans” nie są już tylko pracownicy, ale coraz częściej przekonują się do niej również pracodawcy, oferując co rusz nowe przywileje swoim współpracownikom. Jednym, nierzadko spotykanym jest udzielenie pracownikom dodatkowych, płatnych dni wolnych np. z okazji urodzin. Jest to jednak dobrowolność zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika. Przywilejem pracownika, który z pewnością pomoże zachować równowagę w życiu, jest urlop wypoczynkowy. Udzielenie go jest jednym z obowiązków pracodawcy, którego nieprzestrzeganie podlega karze grzywny. 

Które firmy płacą największy CIT? Orlen już nie jest liderem - zapłacił tylko 1,38 mld zł, rok wcześniej było to 4,37 mld zł

Orlen dopiero na trzecim miejscu. Tym razem to banki zdominowały listę największych indywidualnych podatników CIT w 2023 r. W pierwszej dziesiątce największych podatników znalazło się siedem banków m.in. Pekao, Santander Bank Polska, czy ING BSK.

REKLAMA