REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka komandytowa a CIT. Czy można uniknąć podwójnego opodatkowania?

Spółka komandytowa a CIT. Czy można uniknąć podwójnego opodatkowania?
Spółka komandytowa a CIT. Czy można uniknąć podwójnego opodatkowania?

REKLAMA

REKLAMA

Spółka komandytowa a CIT. Spółki komandytowe z początkiem 2021 roku zostały objęte zakresem ustawy o podatku CIT. Nowe przepisy spowodowały, że obecnie zyski wypłacane przez spółki komandytowe będące podatnikami CIT podlegają podwójnemu opodatkowaniu dochodów wypłacanych wspólnikom. Oznacza to, że są opodatkowane zarówno w momencie ich osiągnięcia, ale również, gdy są wypłacane wspólnikowi. To spowodowało, że spółki komandytowe straciły swoją transparentność podatkową. Jak więc zaplanować biznesową przyszłość w kontekście tych regulacji?

CIT od spółek komandytowych. Nadmierne obciążenie fiskalne?

Do końca 2020 roku spółka komandytowa była neutralna pod względem podatkowym. Wspólnicy od generowanych przez tę spółkę przychodów i kosztów proporcjonalnie na bieżąco płacili zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) według zadeklarowanej przez siebie formy opodatkowania: liniowo lub według skali podatkowej.

Autopromocja

Od nowego roku - o ile wspólnicy nie podjęli uchwały w przedmiocie odroczenia chwili objęcia spółki tym podatkiem do dnia 1 maja 2021 roku, spółka komandytowa wpierw odprowadza podatek dochodowy CIT od osiąganych dochodów, a następnie, jeśli wspólnicy zdecydują o wypłacie na ich rzecz zysku, spółka ta jako płatnik odprowadzi należny od każdego ze wspólników (PIT). Nic zatem dziwnego, że przedsiębiorcy prowadzący w formie spółki komandytowej działalność gospodarczą, zastanawiają się nad rozwiązaniami, które umożliwią im ochronę przed nadmiernym obciążeniem fiskalnym.

Uprzywilejowanie komplementariusza

Jak wskazuje Magdalena Rutyna, Aplikant Adwokacki KZ Legal (Krzemień Zaliwska Adwokaci i Radcowie Prawni SP.P.) - Ustawodawca, wprowadzając podwójne opodatkowanie zysków spółek komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych, przewidział jednak preferencje dla ich komplementariuszy. W konsekwencji, osoby fizyczne będące komplementariuszami spółki komandytowo-akcyjnej, a także spółki komandytowej, która w bieżącym roku została opodatkowana CIT, mają możliwość zmniejszenia swoich obciążeń fiskalnych. Jednokrotne opodatkowanie komplementariusza przejawia się w tym, że komplementariusz naliczając podatek PIT np. z tytułu wypłaty udziału w zyskach spółki będzie mógł go pomniejszyć o kwotę odpowiadającą podatkowi należnemu od dochodu tej spółki (tj. podatkowi CIT), w proporcji do udziału tego wspólnika w zysku spółki, przy czym kwota pomniejszenia nie może przekroczyć kwoty obliczonego podatku.

Czy można uniknąć CIT przekształcając spółkę komandytową w jawną?

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną jest aktualnie jednym ze sposobów ochrony dochodów przed podwójnym opodatkowaniem, tj.: podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz osób fizycznych (PIT). Nie należy się jednak przedwcześnie cieszyć, gdyż zarówno w trakcie procesu przekształcenia, jak również później w toku prowadzonej przez spółkę jawną działalności gospodarczej czyha na przedsiębiorców dotkliwa w skutkach pułapka. Popełniony bowiem przez nieuwagę błąd powoduje, że dochody osiągane przez wspólników spółki jawnej zostaną podwójnie opodatkowane.

Zmiana dotychczasowej formy prowadzonej działalności następuje poprzez przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną. Najszybszym i najprostszym sposobem jest zachowanie dotychczasowej struktury podmiotowej, tzn., że wszyscy dotychczasowi wspólnicy spółki komandytowej (przekształcanej) stają się wspólnikami w spółce jawnej (przekształconej). W rezultacie w skład osobowy spółki jawnej wchodzą zarówno dotychczasowi komandytariusze, jak i komplementariusz (zwykle spółka z o.o.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać, że w sytuacji, w której jednym ze wspólników spółki jawnej jest osoba prawna (spółka z o.o.), koniecznym jest spełnienie kilku istotnych warunków, aby uniknąć płacenia CIT, jak zgłoszenie informacji o wspólnikach spółki jawnej przed otwarciem jej ksiąg rachunkowych, zgłoszenie informacji o każdorazowej zmianie składu osobowego wspólników spółki jawnej oraz aktualizacja przed rozpoczęciem każdego kolejnego roku podatkowego.

Wizja prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, w której jednym z udziałowców jest np. spółka z o.o., nie napawa optymizmem. O ile z pewnością z tą formą wiążą się korzyści podatkowe, o tyle bardzo ważnym jest pamiętać o obowiązkach i terminach zgłoszeniowych. Warto również rozważyć ze stosownym wyprzedzeniem czasowym przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną bez udziału spółki z o.o. jako jej dotychczasowego komplementariusza. Spółki jawne, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, nie są obarczone ryzykiem utraty preferencji podatkowej. Taka procedura przekształcenia jest nieco dłuższa i bardziej skomplikowana, dlatego warto zwrócić się o pomoc do zawodowego prawnika specjalizującego się w prawie spółek handlowych oraz prawie podatkowym.

Mało czasu

Czasu na przeprowadzenie koniecznych zmian organizacyjno-prawnych nie pozostało zbyt wiele. Co warto podkreślić, nie istnieje jeden uniwersalny idealny sposób do zastosowania w praktyce. Planowane zmiany warto dopasować do indywidualnej sytuacji biznesowej.

Milana Krzemień, adwokat, Partner Zarządzający KZ Legal (Krzemień Zaliwska Adwokaci i Radcowie Prawni sp.p.), autorka publikacji na blogu prawniczym Tozalezy.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA