REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CIT w spółkach komandytowych i jawnych - zasady opodatkowania dochodów i strat

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
CIT w spółkach komandytowych i jawnych - zasady opodatkowania dochodów i strat
CIT w spółkach komandytowych i jawnych - zasady opodatkowania dochodów i strat

REKLAMA

REKLAMA

Od 2021 roku spółki komandytowe i niektóre spółki jawne stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), mimo, że spółki te nie są osobami prawnymi. Wyjaśniamy zasady objęcia tych spółek i ich wspólników nowymi zasadami opodatkowania dochodów i strat.

Spółki komandytowe i (niektóre) spółki jawne objęte CIT od 2021 r.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian podatkowych, które weszły w życie z początkiem 2021 r., jest objęcie podatkiem CIT spółek komandytowych i części spółek jawnych. Zdaniem Ministerstwa Finansów ma to na celu ukrócenie optymalizacji podatkowej u dużych i zagranicznych podmiotów. Nie zmienia to jednak faktu, że koszty tego rozwiązania poniosą również polscy podatnicy, którzy prowadzą działalność za pomocą spółek komandytowych.   
Zgodnie z ustawą nowelizującą spółki komandytowe zostały objęte CIT co do zasady od 1 stycznia 2021 r. Jednakże, spółka komandytowa mogła przesunąć ww. termin objęcia CIT-em na dzień 1 maja 2021 r.

REKLAMA

Autopromocja

Jak spółki komandytowe i jawne były opodatkowane do końca 2020 r.

W poprzednim stanie prawnym, spółki komandytowe i jawne, jako podmioty nieposiadające osobowości prawnej, nie podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przychody i koszty takiej spółki były proporcjonalnie rozdzielane między jej wspólników – i to oni we własnym zakresie rozliczali podatek dochodowy (PIT albo CIT). Taka konstrukcja podatkowa sprawiała, że podatnicy (najczęściej osoby fizyczne planujące prowadzenie działalności w większym rozmiarze) coraz częściej decydowali się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółek komandytowych, gdzie efektywne opodatkowanie może być znacznie niższe niż w przypadku spółki z o.o. (gdzie najpierw podatek CIT płaci spółka ,a potem jej wspólnik rozlicza PIT z tytułu wypłaconego mu zysku). Zazwyczaj komplementariuszem w takiej spółce zostawała sp. z o.o., co pozwalało na ograniczenie odpowiedzialności osoby fizycznej za zobowiązania spółki komandytowej. W 2021 r. powyższe zasady opodatkowania spółek komandytowych przejdą już do historii.

Spółka komandytowa jako podatnik CIT

Powyższa zmiana oznacza, że spółka komandytowa będzie zobowiązana do odprowadzania podatku CIT tak jak spółki posiadające osobowość prawną (sp. z o.o. lub spółka akcyjna). Obecnie stawka podatku CIT wynosi 19% lub 9% (dla małych podatników o przychodach nieprzekraczających 2 mln euro i podatników rozpoczynających działalność).

Rozliczenie podatku dochodowego u komplementariusza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generalnie nowe zasady opodatkowania spółek komandytowych nie przełożą się na znaczny wzrost opodatkowania dochodów komplementariuszy. Komplementariusz będzie miał prawo do odliczenia kwoty podatku zapłaconego już przez spółkę komandytową - proporcjonalnie do jego udziału w jej zysku. W konsekwencji komplementariusz spółki komandytowej ma podlegać podobnym obciążeniom podatkowym jak obecni wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych.

Rozliczenie podatku dochodowego u komandytariusza

Dochody komandytariusza mają być zwolnione z opodatkowania do 50% ich wysokości, nie więcej jednak niż 60 000 zł w roku podatkowym w jednej spółce komandytowej, pod warunkiem że łącznie spełnione będą następujące warunki:

 1. komandytariusz nie posiada bezpośrednio lub pośrednio ponad 5% udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną lub spółce kapitałowej w organizacji będącej komplementariuszem w tej spółce komandytowej,
 2. komandytariusz nie jest członkiem zarządu komplementariusza spółki komandytowej ani spółki posiadającej bezpośrednio (lub pośrednio) co najmniej 5% udziałów/akcji w spółce będącej komplementariuszem w tej spółce komandytowej,
 3. komandytariusz nie jest podmiotem powiązanym ze wspólnikiem lub jego członkiem zarządu,
 4. istniejące między wspólnikami spółki komandytowej powiązania lub sposób kierowania spółką wskazują na „optymalizacyjny cel” założenia takiej spółki przez jej wspólników.

Biorąc pod uwagę ww. warunki i fakt, iż komandytariusz często jest powiązany z komplementariuszem, należy stwierdzić, że z przedmiotowego zwolnienia skorzysta raczej niewielka część komandytariuszy.

Odliczenie straty od dochodów wspólników spółki komandytowej

Wspólnik spółki komandytowej (zarówno komplementariusz jak i komandytariusz) będący podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych może obniżyć przychód o nieodliczoną stratę.

Strata będzie podlegać odliczeniu od przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w takiej części, w jakiej pozostawały przychody takiego podatnika z udziału w spółce komandytowej w poszczególnych latach podatkowych w ogólnej kwocie jego przychodów, o ile strata ta nie może zostać odliczona zgodnie z ogólnymi zasadami rozliczania strat z działalności gospodarczej.

Okres 5 lat przewidziany na rozliczanie strat będzie liczony począwszy od roku następującego po roku, w którym poniesiono stratę, a nie począwszy od dnia wejścia w życie ustawy.

Spółka jawna jako podatnik CIT

W przeciwieństwie do spółek komandytowych, nie wszystkie spółki jawne będą podlegały podatkowi CIT. Opodatkowana nie będzie spółka jawna, która jednocześnie spełni następujące warunki:

warunek 1: wspólnikami spółki jawnej są wyłącznie osoby fizyczne,

warunek 2: spółka jawna złoży przed rozpoczęciem roku obrotowego informację według ustalonego wzoru dot. danych osób fiz. i prawnych posiadających prawa do udziału w zysku spółki,

warunek 3: spółka jawna będzie aktualizować ww. informację w terminie 14 dni licząc od dnia zaistnienia zmian w przekazanej informacji

Wspomniana wyżej informacja o podmiotach uprawnionych do udziału w zysku spółki jawnej musi zawierać:

 1. imię i nazwisko albo firmę (nazwę), adres miejsca zamieszkania albo adres siedziby, numer identyfikacji podatkowej oraz wielkość prawa do udziału w zysku spółki jawnej:
 • wspólnika będącego podatnikiem osiągającym dochody ze spółki jawnej,
 • podatnika niebędącego wspólnikiem spółki jawnej osiągającego dochody z tej spółki;

oraz

 1. nazwę, adres oraz numer identyfikacji podatkowej podmiotu niebędącego podatnikiem podatku dochodowego za pośrednictwem, którego podatnik osiąga dochody ze spółki jawnej, oraz wielkość posiadanego przez podatnika prawa do udziału w zysku tego podmiotu.

Informację należy złożyć do naczelnika US właściwego ze względu na siedzibę spółki jawnej oraz naczelnika US właściwego dla każdego podatnika osiągającego dochody z takiej spółki.

Termin złożenia informacji przez spółkę jawną

Co do zasady, spółka jawna ma składać informację przed rozpoczęciem danego roku obrotowego.

Jednakże spółka jawna mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, informację składa w terminie do dnia 31 stycznia 2021 r. według stanu na dzień:

 1) 1 stycznia 2021 r. – w przypadku spółki jawnej, która rozpoczęła działalność przed dniem 1 stycznia 2021 r.;

2) rozpoczęcia działalności – w przypadku spółki jawnej, która rozpoczęła działalność w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 stycznia 2021 r. 

Co istotne, wspólnik spółki jawnej, w przeciwieństwie do komplementariusza, nie będzie mógł obniżyć swojego zobowiązania podatkowego o podatek CIT zapłacony przez spółkę jawną – bowiem oczekująca na wejście w życie nowelizacja nie zawiera takiego rozwiązania.

Wnioski

Objęcie spółki komandytowej i niektórych spółek jawnych podatkiem CIT oznacza znaczny wzrost opodatkowania dochodu dla wspólników tych spółek (szczególnie wspólników - podatników PIT). Przykładowo, według nowych zasad, podatek zapłaci najpierw spółka komandytowa (co do zasady 19% CIT) a potem komandytariusz (19% PIT – stawka dla podatku liniowego). Oznacza to, że efektywne opodatkowanie dochodu wypracowane przez taką spółkę wzrośnie z 19% do ok. 34,4% (nie licząc przy tym daniny solidarnościowej pobieranej od dochodów powyżej 1 mln zł). Tym samym, spółki komandytowe nie będą już tak atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej. To samo dotyczy również spółki jawnej, w której dodatkowo wspólnik nie będzie mógł obniżyć swojego zobowiązania podatkowego w PIT z tytułu podatku odprowadzonego przez spółkę (jak ma to miejsce w przypadku komplementariusza). Niewątpliwie powyższe zmiany przyczynią się do spadku zainteresowania spółkami komandytowymi i jawnymi jako formami prowadzenia działalności gospodarczej.

Tomasz Wróbel, Młodszy konsultant ds. podatków

*********

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarium „CIT w spółkach komandytowych – co dalej?”. Szkolenie online odbędzie się 26 stycznia 2021 r. w godzinach od 10 do 11:00. Aby wziąć udział w szkoleniu wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny dostępny na stronie internetowej: b-tax.pl/cit-w-spolkach-komandytowych-co-dalej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA