REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CIT od spółek komandytowych - wykorzystanie spółki LLC z Wyoming w strukturze polskiej sp.k.

CIT od spółek komandytowych - wykorzystanie spółki LLC z Wyoming w strukturze polskiej sp.k.
CIT od spółek komandytowych - wykorzystanie spółki LLC z Wyoming w strukturze polskiej sp.k.

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie trwają obecnie prace nad przepisami pozwalającym objąć podatkiem CIT także spółki osobowe. To fatalna informacja dla wszystkich przedsiębiorców, którym transparentność podatkowa spółek komandytowych zapewniała optymalne i jednocześnie bezpieczne narzędzie do prowadzenia biznesu. Czy wykorzystanie spółki LLC z Wyoming w strukturze polskiej spółki komandytowej jest sposobem na uniknięcie podwójnego opodatkowania przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa prowadzonego biznesu? Zdecydowanie, tak!

CIT od spółek komandytowych

COVID tak bardzo wydrenował kasę państwa, że mamy do czynienia z największym deficytem budżetowym w historii III RP. Nie dość, że tę dziurę trzeba starć się, w dłuższej perspektywie zasypać, to należy jeszcze zapewnić środki na bieżące funkcjonowanie państwa. W tej sytuacji los spółek komandytowych i niektórych spółek jawnych wydaje się być przesądzony.

Zgodnie bowiem z projektem ustawy, podatkiem CIT zostają objęte, mające siedzibę lub zarząd na terytorium polski, spółki komandytowe, oraz niektóre spółki jawne. Te drugie mogą uniknąć dodatkowego opodatkowania, pod warunkiem spełnienia dodatkowych obciążeń biurokratycznych.

Autopromocja

Chociaż zmiany te jeszcze nie są pewne, to pokazują z jak nieprzyjaznym i nieprzewidywalnym otoczeniem prawno-biznesowym muszą się zmagać polscy przedsiębiorcy, którym nie po raz pierwszy, tak istotne zmiany funduje się bez zapewnienia stosownego vacatio legis.

Czy wykorzystanie spółki LLC z Wyoming w strukturze polskiej spółki komandytowej jest sposobem na uniknięcie podwójnego opodatkowania przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa prowadzonego biznesu?

Zdecydowanie, tak!

W przypadku spółek zagranicznych, forsowany projekt ustawy znajduje zastosowanie tylko dla spółek mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Druga część zdania jest w tym przypadku kluczowa bowiem, o ile spółka LLC z Wyoming jest osobą prawną, o tyle z punktu widzenia prawa amerykańskiego jest jednocześnie podmiotem transparentnym podatkowo, co oznacza, że nie podlega w USA opodatkowaniu podatkiem CIT, jeśli tylko spółka sama nie zdecyduje się wybór tej formy opodatkowania. Następuje to jednak zawsze i tylko na wniosek władz spółki.

W konsekwencji, amerykańska spółka LLC nie mieści się w żadnej kategorii podatników wymienionych w projekcie ustawy w efekcie czego, spółka taka rozliczać się będzie na poziomie wspólnika, a nie spółki. W sytuacji, gdy wspólnikiem jest polski rezydent podatkowy, a spółka LLC nie prowadzi działalności w USA, to osoba fizyczna będąca udziałowcem takiej spółki zapłaci tylko jeden podatek – swój PIT we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym (19% podatek liniowy lub podatek progresywny w zależności od indywidualnego wyboru podatnika).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka LLC z Wyoming jako wspólnik spółki komandytowej - korzyści

I tu przechodzimy do konstrukcji spółki komandytowej wykorzystującej jako udziałowca lub udziałowców spółki LLC z siedzibą w Wyoming.

Dotychczasowy, klasyczny model spółki komandytowej, w roli komplementariusza stawiał polską spółkę z o.o., która miała relatywnie nieduży udział w zysku spółki komandytowej, lecz zapewniała bezpieczeństwo, a w roli komandytariusza – zazwyczaj osobę lub osoby fizyczne, nie ponoszące żadnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki, a jednocześnie korzystające z dużego udziału w zysku w spółce.

Zmiany zaproponowane przez ustawodawcę powodują, że bycie komandytariuszem przestaje być opłacalne, gdyż zostaje on objęty podwójnym opodatkowaniem – najpierw CIT na poziomie spółki komandytowej, a następnie PIT przy wypłacie dywidendy.

Inaczej jednak wyglądać będzie sytuacja w przypadku komplementariusza. Co do zasady, zysk wypłacany komplementariuszowi także będzie opodatkowany, lecz komplementariusz będzie mógł pomniejszyć ten podatek o część podatku CIT zapłaconego już wcześniej przez spółkę komandytową (zgodnie z udziałem komplementariusza w zysku spółki komandytowej).

W praktyce oznacza to tyle, że w roli komplementariusza warto teraz wykorzystać transparentną podatkowo spółkę LLC z Wyoming, z przypisanym udziałem w zysku spółki komandytowej na poziomie nawet 99%. Zgodnie z wywodem zaprezentowanym wcześniej, amerykańska spółka LLC jako komplementariusz polskiej spółki komandytowej i jednocześnie podmiot transparentny podatkowo nie zapłaci dodatkowo podatku od udziału w zysku i tym samym, uniknie podwójnego opodatkowania. W efekcie otrzymamy nie tylko optymalizację podatkową, ale także znacząco większe bezpieczeństwo prowadzenia biznesu, bowiem komplementariusz w postaci amerykańskiej spółki LLC to w praktyce ograniczenie całej odpowiedzialności do wysokości majątku spółki LLC, która z uwagi na bardzo liberalne przepisy stanu Wyoming nie musi posiadać ani majątku, ani nawet kapitału założycielskiego.

Ukrycie danych udziałowca w rejestrze spółek to tylko dodatkowa zaleta stanu regulacji prawnych w Stanie Wyoming, ale to już temat na inny artykuł.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA