REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie wspólników spółek komandytowych - zmiany od 2021 roku

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Opodatkowanie wspólników spółek komandytowych - zmiany od 2021 roku
Opodatkowanie wspólników spółek komandytowych - zmiany od 2021 roku

REKLAMA

REKLAMA

Od 2021 r. wspólnicy spółek komandytowych będą płacić 19-proc. PIT, bez względu na wysokość dochodu. Nie obejmie ich już także danina solidarnościowa. Dziś płacą oni PIT według liniowej stawki 19 proc. lub według skali podatkowej (17 proc. i 32 proc.). Jeżeli ich dochód przekroczy 1 mln zł, to dodatkowo muszą też uiścić 4-proc. daninę solidarnościową.

Zmianę przewiduje projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT, zakładający m.in. opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych (druk sejmowy nr 642).

Autopromocja

Nowości także dla wspólników

Przedwczoraj pisaliśmy o tym, że spółki komandytowe nie będą mogły skorzystać z estońskiego CIT, a jeśli chciałyby ‒ w celu skorzystania z systemu estońskiego ‒ przekształcić się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to będą musiały uiścić podatek od przekształcenia („Spółki komandytowe w podatkowym potrzasku”, DGP nr 194/2020).
Wczoraj informowaliśmy, że wspólnicy spółek komandytowych (podobnie jak i partnerskich) nie będą mogli rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Tak jest zresztą już dziś („Ryczałt nie w komandytowych i partnerskich” ‒ DGP nr 195/2020).

Ale projekt oznacza też inne nowości dla wspólników spółek komandytowych. Po wejściu w życie planowanej nowelizacji nie będą oni płacić 4-proc. daniny solidarnościowej. Nie wpadną też w drugi próg podatkowy (32 proc. PIT).

To samo będzie dotyczyć wspólników niektórych spółek jawnych, jeżeli staną się one również podatnikami CIT (patrz ramka poniżej). Nic nie zmieni się jedynie w
opodatkowaniu wspólników spółek cywilnych i partnerskich.

Opodatkowanie wspólników spółki cywilnej, jawnej i partnerskiej

Opodatkowanie spółek partnerskiej i cywilnej się nie zmienia. To oznacza, że wspólnicy takich spółek będą nadal płacić daninę solidarnościową.


Nieco bardziej skomplikowana sytuacja będzie w przypadku wspólników spółek jawnych. Projekt zakłada bowiem, że jeśli spółka nie ujawni fiskusowi, kto jest wspólnikiem, również stanie się podatnikiem CIT. W takim przypadku zmieni się także sytuacja wspólników.
Jak tłumaczy Marek Gadacz, partner w Crido, dochody wspólników spółki jawnej będą wtedy traktowane jak dywidenda, co oznacza, że nie będą objęte daniną solidarnościową. Jeśli jednak spółka jawna nie będzie podatnikiem (ujawni fiskusowi wspólników), to nic się nie zmieni, a więc spółka nie będzie opodatkowana CIT, a jej wspólnicy zapłacą PIT na dotychczasowych zasadach oraz daninę solidarnościową (po przekroczeniu 1 mln zł dochodów w danym roku).
©℗

Podatek od najbogatszych

Daninę solidarnościową płacą osoby o dochodach przekraczających 1 mln zł rocznie. Wynosi ona 4 proc. od nadwyżki ponad 1 mln zł, a przy jej wyliczeniu uwzględnia się – zgodnie z art. 30h ustawy o PIT ‒ dochody:

 • opodatkowane według skali podatkowej, np. dochody z pracy, z działalności gospodarczej, z rent, emerytur, działalności wykonywanej osobiście, z praw autorskich (na zasadach określonych w art. 27 ust 1, 9 i 9a ustawy o PIT),
 • z zysków kapitałowych, opodatkowanych według stawki 19 proc., czyli dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z tytułu zbycia udziałów, akcji itp. (art. 30b ustawy),
 • z działalności gospodarczej i z działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowane podatkiem liniowym (art. 30c),
 • z zagranicznej spółki kontrolowanej (z ang. CFC), opodatkowane według stałej stawki 19 proc. (art. 30f).

Przy wyliczaniu daniny solidarnościowej nie bierze się więc pod uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem, np. dywidend, odsetek (art. 30a ustawy o PIT),
 • dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 30e),
 • zagranicznych dochodów, które w Polsce są zwolnione od podatku z uwagi na zastosowanie metody unikania podwójnego opodatkowania ‒ wyłączenia z progresją (art. 27 ust. 8 ustawy PIT),
 • przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz w formie karty podatkowej.

Bez daniny solidarnościowej

Obecnie dochody wspólnika spółki komandytowej (i jawnej) są opodatkowane jako dochody ze źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza”, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o PIT w związku z art. 5b ust. 2. W związku z tym wspólnicy spółek komandytowych (i jawnych) mogą płacić PIT według liniowej stawki 19 proc. lub na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej: 17 i 32 proc.

Dodatkowo, jeśli ich dochody przekroczą 1 mln zł, to od nadwyżki płacą również daninę solidarnościową w wysokości 4 proc.

Zgodnie z projektem nowelizacji spółki komandytowe i część jawnych zostaną objęte CIT-em. Tym samym zmieni się sytuacja wspólników.

‒ Osiągane przez wspólników przychody ze spółki komandytowej (i części jawnych, które staną się podatnikami CIT) nie będą już traktowane jako przychody z działalności gospodarczej, tylko jako przychody z kapitałów pieniężnych (z udziałów w zyskach osób prawnych) ‒ wyjaśnia Marek Gadacz, partner w Crido.

Tłumaczy, że zmiana źródła przychodu oznacza, że dochody wspólników spółek komandytowych będą opodatkowane tak samo jak dywidendy ze spółek kapitałowych czy spółek komandytowo-akcyjnych, a więc 19-proc. podatkiem.

‒ Takie dochody nie podlegają daninie solidarnościowej – dodaje Michał Wilk, partner w Gardens Tax & Legal.

Fiskus i tak weźmie swoje

‒ To dobra wiadomość, ale też zupełnie nieprawdopodobne byłoby, aby wspólnicy spółki komandytowej będącej podatnikiem CIT mieliby płacić tę daninę – komentuje Michał Wilk. Zwraca uwagę, że już dziś daniny solidarnościowej nie płacą wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych.

‒ Byłoby to więc rażące naruszenie zasady równości opodatkowania – dodaje.

Jeśli całościowo spojrzeć na planowane zmiany, to – w ocenie Marka Gadacza ‒ nie są one korzystne dla wspólników spółek komandytowych (i części spółek jawnych), zwłaszcza tych, którzy osiągają dochody przekraczające 1 mln zł.

‒ Dziś płacą oni zwykle 19-proc. PIT oraz 4 proc. daniny solidarnościowej (od nadwyżki powyżej 1 mln zł). W sumie więc do budżetu trafia ok. 23 proc. podatku. Po zmianach spółka komandytowa zapłaci CIT (9 proc. lub 19 proc.), a wspólnicy zapłacą 19 proc. PIT – zwraca uwagę Marek Gadacz.

Przyznaje, że komplementariusze będą mogli odliczyć zapłacony przez spółkę CIT od swojego zobowiązania w PIT. Komandytariusze nie będą mieli jednak takiej możliwości. Ustawodawca przewidział dla nich zwolnienie, ale tylko w odniesieniu do dochodu do 60 tys. zł rocznie z jednej spółki. ©℗

Patrycja Dudek

Łukasz Zalewski

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA