REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie wspólników spółek komandytowych - zmiany od 2021 roku

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Opodatkowanie wspólników spółek komandytowych - zmiany od 2021 roku
Opodatkowanie wspólników spółek komandytowych - zmiany od 2021 roku

REKLAMA

Od 2021 r. wspólnicy spółek komandytowych będą płacić 19-proc. PIT, bez względu na wysokość dochodu. Nie obejmie ich już także danina solidarnościowa. Dziś płacą oni PIT według liniowej stawki 19 proc. lub według skali podatkowej (17 proc. i 32 proc.). Jeżeli ich dochód przekroczy 1 mln zł, to dodatkowo muszą też uiścić 4-proc. daninę solidarnościową.

Zmianę przewiduje projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT, zakładający m.in. opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych (druk sejmowy nr 642).

Nowości także dla wspólników

Przedwczoraj pisaliśmy o tym, że spółki komandytowe nie będą mogły skorzystać z estońskiego CIT, a jeśli chciałyby ‒ w celu skorzystania z systemu estońskiego ‒ przekształcić się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to będą musiały uiścić podatek od przekształcenia („Spółki komandytowe w podatkowym potrzasku”, DGP nr 194/2020).
Wczoraj informowaliśmy, że wspólnicy spółek komandytowych (podobnie jak i partnerskich) nie będą mogli rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Tak jest zresztą już dziś („Ryczałt nie w komandytowych i partnerskich” ‒ DGP nr 195/2020).

Ale projekt oznacza też inne nowości dla wspólników spółek komandytowych. Po wejściu w życie planowanej nowelizacji nie będą oni płacić 4-proc. daniny solidarnościowej. Nie wpadną też w drugi próg podatkowy (32 proc. PIT).

To samo będzie dotyczyć wspólników niektórych spółek jawnych, jeżeli staną się one również podatnikami CIT (patrz ramka poniżej). Nic nie zmieni się jedynie w
opodatkowaniu wspólników spółek cywilnych i partnerskich.

Opodatkowanie wspólników spółki cywilnej, jawnej i partnerskiej

Opodatkowanie spółek partnerskiej i cywilnej się nie zmienia. To oznacza, że wspólnicy takich spółek będą nadal płacić daninę solidarnościową.


Nieco bardziej skomplikowana sytuacja będzie w przypadku wspólników spółek jawnych. Projekt zakłada bowiem, że jeśli spółka nie ujawni fiskusowi, kto jest wspólnikiem, również stanie się podatnikiem CIT. W takim przypadku zmieni się także sytuacja wspólników.
Jak tłumaczy Marek Gadacz, partner w Crido, dochody wspólników spółki jawnej będą wtedy traktowane jak dywidenda, co oznacza, że nie będą objęte daniną solidarnościową. Jeśli jednak spółka jawna nie będzie podatnikiem (ujawni fiskusowi wspólników), to nic się nie zmieni, a więc spółka nie będzie opodatkowana CIT, a jej wspólnicy zapłacą PIT na dotychczasowych zasadach oraz daninę solidarnościową (po przekroczeniu 1 mln zł dochodów w danym roku).
©℗

Podatek od najbogatszych

Daninę solidarnościową płacą osoby o dochodach przekraczających 1 mln zł rocznie. Wynosi ona 4 proc. od nadwyżki ponad 1 mln zł, a przy jej wyliczeniu uwzględnia się – zgodnie z art. 30h ustawy o PIT ‒ dochody:

 • opodatkowane według skali podatkowej, np. dochody z pracy, z działalności gospodarczej, z rent, emerytur, działalności wykonywanej osobiście, z praw autorskich (na zasadach określonych w art. 27 ust 1, 9 i 9a ustawy o PIT),
 • z zysków kapitałowych, opodatkowanych według stawki 19 proc., czyli dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z tytułu zbycia udziałów, akcji itp. (art. 30b ustawy),
 • z działalności gospodarczej i z działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowane podatkiem liniowym (art. 30c),
 • z zagranicznej spółki kontrolowanej (z ang. CFC), opodatkowane według stałej stawki 19 proc. (art. 30f).

Przy wyliczaniu daniny solidarnościowej nie bierze się więc pod uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem, np. dywidend, odsetek (art. 30a ustawy o PIT),
 • dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 30e),
 • zagranicznych dochodów, które w Polsce są zwolnione od podatku z uwagi na zastosowanie metody unikania podwójnego opodatkowania ‒ wyłączenia z progresją (art. 27 ust. 8 ustawy PIT),
 • przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz w formie karty podatkowej.

Bez daniny solidarnościowej

Obecnie dochody wspólnika spółki komandytowej (i jawnej) są opodatkowane jako dochody ze źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza”, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o PIT w związku z art. 5b ust. 2. W związku z tym wspólnicy spółek komandytowych (i jawnych) mogą płacić PIT według liniowej stawki 19 proc. lub na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej: 17 i 32 proc.

Dodatkowo, jeśli ich dochody przekroczą 1 mln zł, to od nadwyżki płacą również daninę solidarnościową w wysokości 4 proc.

Zgodnie z projektem nowelizacji spółki komandytowe i część jawnych zostaną objęte CIT-em. Tym samym zmieni się sytuacja wspólników.

‒ Osiągane przez wspólników przychody ze spółki komandytowej (i części jawnych, które staną się podatnikami CIT) nie będą już traktowane jako przychody z działalności gospodarczej, tylko jako przychody z kapitałów pieniężnych (z udziałów w zyskach osób prawnych) ‒ wyjaśnia Marek Gadacz, partner w Crido.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Tłumaczy, że zmiana źródła przychodu oznacza, że dochody wspólników spółek komandytowych będą opodatkowane tak samo jak dywidendy ze spółek kapitałowych czy spółek komandytowo-akcyjnych, a więc 19-proc. podatkiem.

‒ Takie dochody nie podlegają daninie solidarnościowej – dodaje Michał Wilk, partner w Gardens Tax & Legal.

Fiskus i tak weźmie swoje

‒ To dobra wiadomość, ale też zupełnie nieprawdopodobne byłoby, aby wspólnicy spółki komandytowej będącej podatnikiem CIT mieliby płacić tę daninę – komentuje Michał Wilk. Zwraca uwagę, że już dziś daniny solidarnościowej nie płacą wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych.

‒ Byłoby to więc rażące naruszenie zasady równości opodatkowania – dodaje.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

Jeśli całościowo spojrzeć na planowane zmiany, to – w ocenie Marka Gadacza ‒ nie są one korzystne dla wspólników spółek komandytowych (i części spółek jawnych), zwłaszcza tych, którzy osiągają dochody przekraczające 1 mln zł.

‒ Dziś płacą oni zwykle 19-proc. PIT oraz 4 proc. daniny solidarnościowej (od nadwyżki powyżej 1 mln zł). W sumie więc do budżetu trafia ok. 23 proc. podatku. Po zmianach spółka komandytowa zapłaci CIT (9 proc. lub 19 proc.), a wspólnicy zapłacą 19 proc. PIT – zwraca uwagę Marek Gadacz.

Autopromocja

Przyznaje, że komplementariusze będą mogli odliczyć zapłacony przez spółkę CIT od swojego zobowiązania w PIT. Komandytariusze nie będą mieli jednak takiej możliwości. Ustawodawca przewidział dla nich zwolnienie, ale tylko w odniesieniu do dochodu do 60 tys. zł rocznie z jednej spółki. ©℗

Patrycja Dudek

Autopromocja

Zarządzanie biurem rachunkowym.

Kup książkę:

Zarządzanie biurem rachunkowym

Łukasz Zalewski

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  REKLAMA