REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykup i sprzedaż samochodu osobowego po leasingu – skutki w PIT

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Wykup i sprzedaż samochodu osobowego po leasingu – skutki w PIT
Wykup i sprzedaż samochodu osobowego po leasingu – skutki w PIT

REKLAMA

REKLAMA

Zakup samochodu za gotówkę, czy nawet w kredycie, jest często mniej opłacalny dla przedsiębiorców niż leasing. Po zakończeniu umowy leasingu, wielu z nich decyduje się na kolejny samochód (nowszy model) od tego samego producenta - wtedy najczęściej jedna umowa leasingowa zostaje zastąpiona drugą. Jednak część przedsiębiorców dochodzi do wniosku, że woli samochód wykupić, a następnie sprzedać samodzielnie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że w ten sposób mogą nałożyć na siebie obowiązek dodatkowego opodatkowania transakcji. Pewne ciekawe możliwości w tym zakresie mają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki cywilne.

Wykup samochodu po umowie leasingowej – firmowo i prywatnie

Jeżeli samochód był używany w firmie, a następnie firma wykupiła go na potrzeby swojej działalności gospodarczej, to może być on ujęty odpowiednio w ewidencji środków trwałych oraz amortyzowany.

Autopromocja

Z drugiej strony, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, może na swoją firmę podpisać umowę leasingu i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej spłacać raty leasingu. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal pozostaje osobą fizyczną – a jej „firma” nie staje się oddzielnym bytem prawnym. Dlatego w praktyce możliwe jest, żeby po zakończeniu spłaty rat leasingowych osoba fizyczna wykupiła samochód na swoje cele prywatne.

W tym miejscu powstaje jednak pierwsze pytanie – co dzieje się z ratami leasingu, które wcześniej były kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu przedsiębiorstwa? Czy skoro raty płaciła firma, a następnie pojazd wykupiła osoba fizyczna, to musi coś zwracać?

Sprzedaż samochodu po umowie leasingowej

Jeżeli firma płaciła raty leasingowe, a następnie wykupiła pojazd - może go sprzedać. Jednak w tej sytuacji musi liczyć się z opodatkowaniem, a jeżeli jest podatnikiem podatku VAT, to również z 23% podatkiem od towarów i usług. Dlatego wiele osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na płacenie rat leasingu jako „firma”, a następnie wykup i sprzedaż pojazdu jako „osoba fizyczna”. Przy przyjęciu takiego modelu, samochód nie trafi w środki trwałe przedsiębiorstwa, a następnie sprzeda go jego właściciel, czyli osoba fizyczna. Co jednak dzieje się z podatkiem dochodowym?

W tej kwestii, według większości opracowań i interpretacji można uznać, że jeżeli odsprzedaż auta nastąpi co najmniej po 6 miesiącach od jego zakupu, nie będzie konieczności poniesienia kosztów podatku dochodowego. Co więcej, wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodu raty leasingowe nie będą musiały być w żaden sposób korygowane. Postawą ma być przede wszystkim art. 10 ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz.U.2019.1387 tj. z dnia 2019.07.25)) stwierdzający, że źródłem przychodu będzie odpłatne zbycie ruchomości nienastępujące w ramach wykonywania działalności gospodarczej, tylko jeżeli zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interpretacje podatkowa - czyli przepisy w praktyce

Ciekawą interpretacją indywidualną, opisującą skutki podatkowe wykupu samochodu od leasingodawcy i jego późniejszej sprzedaży w uporządkowany i kompleksowy sposób, jest pismo Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 5 stycznia 2017 r., w sprawie 1061-IPTPB1.4511.895.2016.2.KU. Interpretacja dotyczy sprzedaży pojazdu w 2020 roku i jest aktualna.

Drugą, jedną z najnowszych, interpretacją podatkową w zakresie tematu leasingu, wykupu i sprzedaży, jest interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2020 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w sprawie 0113-KDIPT2-1.4011.348.2020.1.DJD, wydana już na podstawie przepisów tarczy antykryzysowej - z dnia 2 marca 2020 r., o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W obu przypadkach należy jednak pamiętać, że są to stanowiska w sprawach indywidualnych i mogą stanowić wskazówkę do postępowania, nie jednak jako źródło powszechnie obowiązującego prawa.

Stan faktyczny (interpretacja 1061-IPTPB1.4511.895.2016.2.KU)
Wnioskodawca przedstawił swoja sytuację, w której chce zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy, do celów związanych z działalnością gospodarczą. Raty leasingowe będą księgowane w ramach kosztów prowadzonej działalności, jednak po zakończeniu umowy w 2020 roku chce wykupić samochód (nabyć go) jako osoba fizyczna i nie wykorzystywać go dalej w działalności gospodarczej, ale przeznaczyć na cele osobiste i prywatne. Następnie zamierza samochód sprzedać (po co najmniej 6 miesiącach od zakończenia miesiąca, w którym nastąpi wykup).

Stanowisko podatnika i organu
Wnioskodawca przedstawił stanowisko, że wykup i przekazanie pojazdu w jego ocenie nie będzie związane z działalnością opodatkowaną, nie będzie dokonywał odliczenia podatku naliczonego z faktury wykupu. Uważa, że zgodnie z art. 14 ust. 2 i 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2019.1387 tj. z dnia 2019.07.25)), kwota uzyskana przy sprzedaży pojazdu nie będzie stanowiła przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód ze sprzedaży nie powstanie, jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie wymaganego czasu (pół roku po upływie miesiąca sprzedaży). Dodatkowo, wykupienie samochodu w jego ocenie nie stanowi konieczności zmiany w rozliczonych ratach leasingowych, które nadal będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, jeżeli spełniały warunki celowości. Organ uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Stan faktyczny (interpretacja 0113-KDIPT2-1.4011.348.2020.1.DJD
Wnioskodawca to osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i zamierza w 2020 roku zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy, wykorzystywany w celach działalności gospodarczej oraz prywatnych. Będzie odliczał 50% podatku VAT oraz zaliczał faktury do kosztów uzyskania przychodów. Na zakończenie chce wykupić pojazd na działalność gospodarczą, ale planuje wykorzystywać pojazd tylko do celów prywatnych. Nie ujmie ostatniej raty leasingowej ani faktury dotyczącej wykupu w kosztach.

Stanowisko podatnika i organu
Zdaniem wnioskodawcy samochód stanie się składnikiem jego majątku prywatnego, a więc sprzedając go potem, nie będzie kwalifikować go jako przychodu z działalności gospodarczej. A jeżeli zbycie nastąpi po upływie określonego w przepisie czasu, nie będzie opodatkowany podatkiem dochodowym. Organ uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Grażyna
    2021-10-14 18:07:25
    Nie. Zupełnie nie wyjaśnia co z podatkami i księgowaniem samochodu wykupionego z leasinku i amortyzowanego. Wtrakcie amortyzacji sprzedanego. Jest kwota np 50% do umożenia. Czy ta kwota zmniejsza kwotę netto w fakturze VAT sprzedaży samochodu? Jsak zaksięgować prawidłowo taką operację w KPIR i w rejestrze VAT?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

REKLAMA