REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Spółka anonimowa w Wyoming
Spółka anonimowa w Wyoming

REKLAMA

REKLAMA

Wyoming to chyba ostatnie miejsce na Ziemi, w którym legalnie można prowadzić biznes nie ujawniając struktury właścicielskiej na żadnym etapie rejestracji spółki, czyli upraszczając, można prowadzić działalność gospodarczą anonimowo. Stany Zjednoczone to kraj federacyjny, a zatem każdy stan zachowuje daleko idącą autonomię w zakresie stanowienia lokalnego prawa. I tak też właśnie jest w przypadku biznesu. Proces rejestracji i prowadzenia spraw spółki został wpisany do Konstytucji Stanu Wyoming i jest, w zasadzie, niezmienny od 1978 roku. Nie znając udziałowców podmiotów zarejestrowanych w Wyoming, tutejszy Sekretariat Stanu nie dzieli się tą informacją z federalnym fiskusem, czym od lat doprowadza do szewskiej pasji amerykański IRS.

Nie będziemy jednak wchodzić w polityczne relacje między urzędami stanowymi i federalnymi, lecz skupimy się na zaletach rejestrowania spółek z zachowaniem pełnej anonimowości ich właścicieli.

A po co mi w ogóle taka spółka? – zapyta ktoś.

Powodów może być wiele… Najczęstsze z nich to chęć lub konieczność ukrycia majątku przed komornikiem małżonkiem, partnerem, klientem, wspólnikiem albo potrzeba ukrycia się przez obecnym lub byłym pracodawcą, jeśli w umowie mamy zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej i szukamy sposobu, aby go obejść. Innym, będzie alokacja własnych środków w różnego rodzaju inwestycje, ale w sposób uniemożliwiający identyfikację właściciela nabywanych ruchomości lub nieruchomości. Ta opcja będzie także pomocna w sytuacji, kiedy chcemy wprowadzić na rynek nowy produkt lub usługę, o której będzie głośno, lecz z różnych powodów nie zależy nam na tym, aby nasze nazwisko można było połączyć z tym wydarzeniem.

Autopromocja

Jak powszechnie wiadomo, w polskim Krajowym Rejestrze Sądowym, zarówno spółki osobowe jak i kapitałowe muszą ujawniać dane wszystkich wspólników. Wyjątek stanowią wspólnicy spółek z o.o., posiadający mniej niż 10% kapitału zakładowego. Oczywiście zarówno rejestr, jak i akta rejestrowe spółek są w pełni jawne, a zatem nawet jeśli udziałowiec mniejszościowy nie pojawia się na wypisie z KRS to już szybka wizyta w sądzie wystarczy, aby wszystko stało się jasne. Z drugiej strony, jeśli z jakiegoś powodu chcemy zachować anonimowość, to przecież nie na 10, lecz na 100%.

W wielu zagranicznych jurysdykcjach, szczególnie w krajach anglosaskich pojawia się instytucja nominee shareholder, czyli udziałowca nominalnego. Jest to, w uproszczeniu osoba, która w imieniu faktycznego udziałowca (zazwyczaj beneficjenta rzeczywistego) wpisana zostaje do rejestru handlowego w danym kraju i co za tym idzie, zapewnia anonimowość faktycznemu wspólnikowi.

Jednocześnie, między faktycznym, a nominowanym udziałowcem zawierana jest umowa dotycząca ich wzajemnych relacji. Stosunek powiernictwa udziałowego wymaga bezwzględnego zaufania pomiędzy powierzającym udziały, a powiernikiem. Tylko jak zaufać osobie, której nie znamy i której nigdy nie widzieliśmy i przekazać jej pełną kontrolę nad swoim biznesem? Umowa to jednak tylko kawałek papieru i życzymy szczęścia w poszukiwaniu naszego „powiernika” na Seszelach w sytuacji, kiedy zachowa się on w sposób odbiegający od zapisów umowy i wyprowadzi nasze pieniądze ze spółki lub w sposób niekorzystny zawrze umowy handlowe albo rozporządzi majątkiem spółki.

W Stanie Wyoming nie mamy tego problemu, albowiem w przeciwieństwie do modelu opisanego powyżej, Wyoming nie wymaga podania w rejestrze żadnej osoby powiązanej ze spółką, a zatem, kolokwialnie rzecz ujmując, rubryka „udziałowcy” w aktach rejestrowych spółki stanu Wyoming pozostaje pusta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Twoja Spółka w Wyoming jest zatem całkowicie anonimowa. Twoje dane jako udziałowca nie pojawią się w publicznym rejestrze spółki. Z akt rejestrowych spółki ani żadnej przeglądarki internetowej nikt się nie dowie, jak wygląda struktura właścicielska spółki, ani kto jej faktycznym beneficjentem rzeczywistym. Jednocześnie, spółka taka może być aktywnym uczestnikiem obrotu prawno-gospodarczego, wykonywać wszelkie czynności prawne i posiadać udziały w innych podmiotach, w tym polskiej spółce z o.o. lub komandytowej z zachowaniem pełnej anonimowości i kontroli.

Powodów i potrzeb zachowania anonimowości poprzez nieujawnianie danych udziałowców w rejestrze spółek może być bardzo wiele. My nie propagujemy naturalnie zachowań nieuczciwych, ale życie wszystkich potrafi zaskoczyć, więc warto wiedzieć, że są na rynku dostępne rozwiązania, które w pewnych sytuacjach mogą być pomocne.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA