REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Spółka anonimowa w Wyoming
Spółka anonimowa w Wyoming

REKLAMA

REKLAMA

Wyoming to chyba ostatnie miejsce na Ziemi, w którym legalnie można prowadzić biznes nie ujawniając struktury właścicielskiej na żadnym etapie rejestracji spółki, czyli upraszczając, można prowadzić działalność gospodarczą anonimowo. Stany Zjednoczone to kraj federacyjny, a zatem każdy stan zachowuje daleko idącą autonomię w zakresie stanowienia lokalnego prawa. I tak też właśnie jest w przypadku biznesu. Proces rejestracji i prowadzenia spraw spółki został wpisany do Konstytucji Stanu Wyoming i jest, w zasadzie, niezmienny od 1978 roku. Nie znając udziałowców podmiotów zarejestrowanych w Wyoming, tutejszy Sekretariat Stanu nie dzieli się tą informacją z federalnym fiskusem, czym od lat doprowadza do szewskiej pasji amerykański IRS.

Nie będziemy jednak wchodzić w polityczne relacje między urzędami stanowymi i federalnymi, lecz skupimy się na zaletach rejestrowania spółek z zachowaniem pełnej anonimowości ich właścicieli.

A po co mi w ogóle taka spółka? – zapyta ktoś.

Powodów może być wiele… Najczęstsze z nich to chęć lub konieczność ukrycia majątku przed komornikiem małżonkiem, partnerem, klientem, wspólnikiem albo potrzeba ukrycia się przez obecnym lub byłym pracodawcą, jeśli w umowie mamy zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej i szukamy sposobu, aby go obejść. Innym, będzie alokacja własnych środków w różnego rodzaju inwestycje, ale w sposób uniemożliwiający identyfikację właściciela nabywanych ruchomości lub nieruchomości. Ta opcja będzie także pomocna w sytuacji, kiedy chcemy wprowadzić na rynek nowy produkt lub usługę, o której będzie głośno, lecz z różnych powodów nie zależy nam na tym, aby nasze nazwisko można było połączyć z tym wydarzeniem.

Autopromocja

Jak powszechnie wiadomo, w polskim Krajowym Rejestrze Sądowym, zarówno spółki osobowe jak i kapitałowe muszą ujawniać dane wszystkich wspólników. Wyjątek stanowią wspólnicy spółek z o.o., posiadający mniej niż 10% kapitału zakładowego. Oczywiście zarówno rejestr, jak i akta rejestrowe spółek są w pełni jawne, a zatem nawet jeśli udziałowiec mniejszościowy nie pojawia się na wypisie z KRS to już szybka wizyta w sądzie wystarczy, aby wszystko stało się jasne. Z drugiej strony, jeśli z jakiegoś powodu chcemy zachować anonimowość, to przecież nie na 10, lecz na 100%.

W wielu zagranicznych jurysdykcjach, szczególnie w krajach anglosaskich pojawia się instytucja nominee shareholder, czyli udziałowca nominalnego. Jest to, w uproszczeniu osoba, która w imieniu faktycznego udziałowca (zazwyczaj beneficjenta rzeczywistego) wpisana zostaje do rejestru handlowego w danym kraju i co za tym idzie, zapewnia anonimowość faktycznemu wspólnikowi.

Jednocześnie, między faktycznym, a nominowanym udziałowcem zawierana jest umowa dotycząca ich wzajemnych relacji. Stosunek powiernictwa udziałowego wymaga bezwzględnego zaufania pomiędzy powierzającym udziały, a powiernikiem. Tylko jak zaufać osobie, której nie znamy i której nigdy nie widzieliśmy i przekazać jej pełną kontrolę nad swoim biznesem? Umowa to jednak tylko kawałek papieru i życzymy szczęścia w poszukiwaniu naszego „powiernika” na Seszelach w sytuacji, kiedy zachowa się on w sposób odbiegający od zapisów umowy i wyprowadzi nasze pieniądze ze spółki lub w sposób niekorzystny zawrze umowy handlowe albo rozporządzi majątkiem spółki.

W Stanie Wyoming nie mamy tego problemu, albowiem w przeciwieństwie do modelu opisanego powyżej, Wyoming nie wymaga podania w rejestrze żadnej osoby powiązanej ze spółką, a zatem, kolokwialnie rzecz ujmując, rubryka „udziałowcy” w aktach rejestrowych spółki stanu Wyoming pozostaje pusta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Twoja Spółka w Wyoming jest zatem całkowicie anonimowa. Twoje dane jako udziałowca nie pojawią się w publicznym rejestrze spółki. Z akt rejestrowych spółki ani żadnej przeglądarki internetowej nikt się nie dowie, jak wygląda struktura właścicielska spółki, ani kto jej faktycznym beneficjentem rzeczywistym. Jednocześnie, spółka taka może być aktywnym uczestnikiem obrotu prawno-gospodarczego, wykonywać wszelkie czynności prawne i posiadać udziały w innych podmiotach, w tym polskiej spółce z o.o. lub komandytowej z zachowaniem pełnej anonimowości i kontroli.

Powodów i potrzeb zachowania anonimowości poprzez nieujawnianie danych udziałowców w rejestrze spółek może być bardzo wiele. My nie propagujemy naturalnie zachowań nieuczciwych, ale życie wszystkich potrafi zaskoczyć, więc warto wiedzieć, że są na rynku dostępne rozwiązania, które w pewnych sytuacjach mogą być pomocne.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA