reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Amerykańskia spółka LLC zarejestrowana w Stanie Wyoming - forma prawna, opodatkowanie, korzyści

Amerykańskia spółka LLC zarejestrowana w Stanie Wyoming - forma prawna, opodatkowanie, korzyści

Dlaczego właśnie skupiamy się na Stanie Wyoming, skoro LLC (Limited Liability Company) to powszechna i bardzo popularna forma prowadzenia działalności we wszystkich stanach w USA?

Powody są dwa:

  1. Wyoming, w 1977 roku, jako pierwszy amerykański stan uchwalił prawo zezwalające na powoływanie do życia spółki LLC (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) i choć początkowo, ta forma prawna prowadzenia działalności nie cieszyła się dużą popularnością, to w następstwie wydania, przez amerykański IRS, interpretacji stanowiącej, że opodatkowanie spółki LLC utworzonej w Wyoming odbywa się na poziomie wspólnika spółki, kolejne stany zaczęły ochoczo wprowadzać identyczne rozwiązania w swoich systemach prawnych. Do roku 1996 spółki LLC stały się obecne w 50 stanach USA.
  2. Wyoming to najbardziej przyjazny biznesowo Stan w USA. Założenie spółki nie wymaga wizyty w żadnym amerykańskim urzędzie, a prowadzenie spraw spółki spółk odbywa się na odległość… z Polski lub innego miejsca na świecie z wykorzystaniem dostępu do Internetu. Nie dość wspomnieć, że sama rejestracja jak i zarządzanie spółką jest, po prostu, bardzo tanie i proste.

Spółka LLC zarejestrowana w stanie Wyoming daje nam możliwość wyboru dwóch form opodatkowania:
- transparentna podatkowo (forma z definicji przypisana każdej nowoutworzonej spółce),
- opodatkowanie korporacyjne (forma opcjonalna).

W pierwszym wariancie, sposób opodatkowania jest identyczny, jak w przypadku polskiej spółki cywilnej lub jawnej czy nawet osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, podczas gdy druga opcja zbliża nas do tradycyjnej formy opodatkowania polskiej spółki z ograniczona odpowiedzialnością (podwójne opodatkowanie).

Polecamy: INFORLEX Księgowość

Polecamy: INFORLEX Biznes

Którą formę opodatkowania wybrać?

Nie da się, w prosty sposób, odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Wiele bowiem zależy od rodzaju działalności, modelu biznesowego czy faktycznego miejsca prowadzenia działalności. Warto jednak, kierować się pewnymi ogólnymi zasadami wynikającymi bezpośrednio z Polsko – Amerykańskiej Umowy o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania, jak również, Rozporządzeń Wykonawczych Rady Unii Europejskiej.

  • Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym (mieszkasz w Polsce przez ponad 183 dni w roku i masz tu tzw. centrum interesów życiowych), a posiadasz w USA spółkę LLC, która z definicji jest transparentna podatkowo, to ważne będzie czy, czy twoja spółka posiada w USA tzw. zakład – czyli miejsce prowadzenia działalności (sam adres nie wystarcza). Jeżeli spółka nie posiada zakładu, to cały dochód osiągnięty przez spółkę stanowi dochód jej wspólnika (udziałowca) i podlega opodatkowaniu w miejscu rezydencji podatkowej udziałowca, czyli zazwyczaj w jego urzędzie skarbowym w Polsce. Jeśli natomiast, spółka posiada w USA zakład, to cały dochód wygenerowany przez ów zakład należy opodatkować w Stanach Zjednoczonych (na poziomie udziałowca), a w Polsce wykazać go w zeznaniu PIT-36/PIT-36L + PIT ZG, stosując jednocześnie polsko-amerykańską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, dzięki której dochód opodatkowany wcześniej w USA, nie będzie ponownie opodatkowany w Polsce.

  • Jeżeli, na etapie rejestracji spółki LLC, wybierzesz formę opodatkowania korporacyjnego, to spółka jako osoba prawna nabędzie rezydencję podatkową w USA i zostanie objęta amerykańskim podatkiem CIT, co upodobni ją znacząco do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli pojawi się tzw. podwójne opodatkowanie – CIT na poziomie spółki i PIT na poziomie dywidendy udziałowca. Popularnym sposobem na zmniejszenie lub uniknięcie opodatkowania spółki w USA jest outsourcing usług. W skrócie oznacza tyle, że spółka LLC staje się zleceniobiorcą usług podmiotu polskiego, co zaniża jej dochód po stronie amerykańskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie trzeba będzie wykazywać i opodatkowywać dochodów w USA. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: docelowo w rozliczeniu rocznym PIT w Polsce nie ujawniamy powiązań z podmiotem zagranicznym, co dla niektórych przedsiębiorców, może mieć istotne znaczenie w kontekście powszechnej i prawnie dopuszczalnej w Wyoming metody rejestracji spółki bez ujawniania danych jej właściciela… ale to już temat na inny artykuł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama