REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Amerykańskia spółka LLC zarejestrowana w Stanie Wyoming - forma prawna, opodatkowanie, korzyści

Amerykańskia spółka LLC zarejestrowana w Stanie Wyoming - forma prawna i opodatkowanie
Amerykańskia spółka LLC zarejestrowana w Stanie Wyoming - forma prawna i opodatkowanie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego właśnie skupiamy się na Stanie Wyoming, skoro LLC (Limited Liability Company) to powszechna i bardzo popularna forma prowadzenia działalności we wszystkich stanach w USA?

Powody są dwa:

Autopromocja
  1. Wyoming, w 1977 roku, jako pierwszy amerykański stan uchwalił prawo zezwalające na powoływanie do życia spółki LLC (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) i choć początkowo, ta forma prawna prowadzenia działalności nie cieszyła się dużą popularnością, to w następstwie wydania, przez amerykański IRS, interpretacji stanowiącej, że opodatkowanie spółki LLC utworzonej w Wyoming odbywa się na poziomie wspólnika spółki, kolejne stany zaczęły ochoczo wprowadzać identyczne rozwiązania w swoich systemach prawnych. Do roku 1996 spółki LLC stały się obecne w 50 stanach USA.
  2. Wyoming to najbardziej przyjazny biznesowo Stan w USA. Założenie spółki nie wymaga wizyty w żadnym amerykańskim urzędzie, a prowadzenie spraw spółki spółk odbywa się na odległość… z Polski lub innego miejsca na świecie z wykorzystaniem dostępu do Internetu. Nie dość wspomnieć, że sama rejestracja jak i zarządzanie spółką jest, po prostu, bardzo tanie i proste.

Spółka LLC zarejestrowana w stanie Wyoming daje nam możliwość wyboru dwóch form opodatkowania:
- transparentna podatkowo (forma z definicji przypisana każdej nowoutworzonej spółce),
- opodatkowanie korporacyjne (forma opcjonalna).

W pierwszym wariancie, sposób opodatkowania jest identyczny, jak w przypadku polskiej spółki cywilnej lub jawnej czy nawet osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, podczas gdy druga opcja zbliża nas do tradycyjnej formy opodatkowania polskiej spółki z ograniczona odpowiedzialnością (podwójne opodatkowanie).

Polecamy: INFORLEX Księgowość

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Którą formę opodatkowania wybrać?

Nie da się, w prosty sposób, odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Wiele bowiem zależy od rodzaju działalności, modelu biznesowego czy faktycznego miejsca prowadzenia działalności. Warto jednak, kierować się pewnymi ogólnymi zasadami wynikającymi bezpośrednio z Polsko – Amerykańskiej Umowy o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania, jak również, Rozporządzeń Wykonawczych Rady Unii Europejskiej.

  • Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym (mieszkasz w Polsce przez ponad 183 dni w roku i masz tu tzw. centrum interesów życiowych), a posiadasz w USA spółkę LLC, która z definicji jest transparentna podatkowo, to ważne będzie czy, czy twoja spółka posiada w USA tzw. zakład – czyli miejsce prowadzenia działalności (sam adres nie wystarcza). Jeżeli spółka nie posiada zakładu, to cały dochód osiągnięty przez spółkę stanowi dochód jej wspólnika (udziałowca) i podlega opodatkowaniu w miejscu rezydencji podatkowej udziałowca, czyli zazwyczaj w jego urzędzie skarbowym w Polsce. Jeśli natomiast, spółka posiada w USA zakład, to cały dochód wygenerowany przez ów zakład należy opodatkować w Stanach Zjednoczonych (na poziomie udziałowca), a w Polsce wykazać go w zeznaniu PIT-36/PIT-36L + PIT ZG, stosując jednocześnie polsko-amerykańską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, dzięki której dochód opodatkowany wcześniej w USA, nie będzie ponownie opodatkowany w Polsce.

  • Jeżeli, na etapie rejestracji spółki LLC, wybierzesz formę opodatkowania korporacyjnego, to spółka jako osoba prawna nabędzie rezydencję podatkową w USA i zostanie objęta amerykańskim podatkiem CIT, co upodobni ją znacząco do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli pojawi się tzw. podwójne opodatkowanie – CIT na poziomie spółki i PIT na poziomie dywidendy udziałowca. Popularnym sposobem na zmniejszenie lub uniknięcie opodatkowania spółki w USA jest outsourcing usług. W skrócie oznacza tyle, że spółka LLC staje się zleceniobiorcą usług podmiotu polskiego, co zaniża jej dochód po stronie amerykańskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie trzeba będzie wykazywać i opodatkowywać dochodów w USA. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: docelowo w rozliczeniu rocznym PIT w Polsce nie ujawniamy powiązań z podmiotem zagranicznym, co dla niektórych przedsiębiorców, może mieć istotne znaczenie w kontekście powszechnej i prawnie dopuszczalnej w Wyoming metody rejestracji spółki bez ujawniania danych jej właściciela… ale to już temat na inny artykuł.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA