REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Amerykańskia spółka LLC zarejestrowana w Stanie Wyoming - forma prawna, opodatkowanie, korzyści

Amerykańskia spółka LLC zarejestrowana w Stanie Wyoming - forma prawna i opodatkowanie
Amerykańskia spółka LLC zarejestrowana w Stanie Wyoming - forma prawna i opodatkowanie
Fotolia

REKLAMA

Dlaczego właśnie skupiamy się na Stanie Wyoming, skoro LLC (Limited Liability Company) to powszechna i bardzo popularna forma prowadzenia działalności we wszystkich stanach w USA?

Powody są dwa:

 1. Wyoming, w 1977 roku, jako pierwszy amerykański stan uchwalił prawo zezwalające na powoływanie do życia spółki LLC (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) i choć początkowo, ta forma prawna prowadzenia działalności nie cieszyła się dużą popularnością, to w następstwie wydania, przez amerykański IRS, interpretacji stanowiącej, że opodatkowanie spółki LLC utworzonej w Wyoming odbywa się na poziomie wspólnika spółki, kolejne stany zaczęły ochoczo wprowadzać identyczne rozwiązania w swoich systemach prawnych. Do roku 1996 spółki LLC stały się obecne w 50 stanach USA.
 2. Wyoming to najbardziej przyjazny biznesowo Stan w USA. Założenie spółki nie wymaga wizyty w żadnym amerykańskim urzędzie, a prowadzenie spraw spółki spółk odbywa się na odległość… z Polski lub innego miejsca na świecie z wykorzystaniem dostępu do Internetu. Nie dość wspomnieć, że sama rejestracja jak i zarządzanie spółką jest, po prostu, bardzo tanie i proste.

Spółka LLC zarejestrowana w stanie Wyoming daje nam możliwość wyboru dwóch form opodatkowania:
- transparentna podatkowo (forma z definicji przypisana każdej nowoutworzonej spółce),
- opodatkowanie korporacyjne (forma opcjonalna).

W pierwszym wariancie, sposób opodatkowania jest identyczny, jak w przypadku polskiej spółki cywilnej lub jawnej czy nawet osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, podczas gdy druga opcja zbliża nas do tradycyjnej formy opodatkowania polskiej spółki z ograniczona odpowiedzialnością (podwójne opodatkowanie).

Polecamy: INFORLEX Księgowość

Autopromocja

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Kup książkę:

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Którą formę opodatkowania wybrać?

Nie da się, w prosty sposób, odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Wiele bowiem zależy od rodzaju działalności, modelu biznesowego czy faktycznego miejsca prowadzenia działalności. Warto jednak, kierować się pewnymi ogólnymi zasadami wynikającymi bezpośrednio z Polsko – Amerykańskiej Umowy o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania, jak również, Rozporządzeń Wykonawczych Rady Unii Europejskiej.

 • Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym (mieszkasz w Polsce przez ponad 183 dni w roku i masz tu tzw. centrum interesów życiowych), a posiadasz w USA spółkę LLC, która z definicji jest transparentna podatkowo, to ważne będzie czy, czy twoja spółka posiada w USA tzw. zakład – czyli miejsce prowadzenia działalności (sam adres nie wystarcza). Jeżeli spółka nie posiada zakładu, to cały dochód osiągnięty przez spółkę stanowi dochód jej wspólnika (udziałowca) i podlega opodatkowaniu w miejscu rezydencji podatkowej udziałowca, czyli zazwyczaj w jego urzędzie skarbowym w Polsce. Jeśli natomiast, spółka posiada w USA zakład, to cały dochód wygenerowany przez ów zakład należy opodatkować w Stanach Zjednoczonych (na poziomie udziałowca), a w Polsce wykazać go w zeznaniu PIT-36/PIT-36L + PIT ZG, stosując jednocześnie polsko-amerykańską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, dzięki której dochód opodatkowany wcześniej w USA, nie będzie ponownie opodatkowany w Polsce.

 • Jeżeli, na etapie rejestracji spółki LLC, wybierzesz formę opodatkowania korporacyjnego, to spółka jako osoba prawna nabędzie rezydencję podatkową w USA i zostanie objęta amerykańskim podatkiem CIT, co upodobni ją znacząco do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli pojawi się tzw. podwójne opodatkowanie – CIT na poziomie spółki i PIT na poziomie dywidendy udziałowca. Popularnym sposobem na zmniejszenie lub uniknięcie opodatkowania spółki w USA jest outsourcing usług. W skrócie oznacza tyle, że spółka LLC staje się zleceniobiorcą usług podmiotu polskiego, co zaniża jej dochód po stronie amerykańskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie trzeba będzie wykazywać i opodatkowywać dochodów w USA. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: docelowo w rozliczeniu rocznym PIT w Polsce nie ujawniamy powiązań z podmiotem zagranicznym, co dla niektórych przedsiębiorców, może mieć istotne znaczenie w kontekście powszechnej i prawnie dopuszczalnej w Wyoming metody rejestracji spółki bez ujawniania danych jej właściciela… ale to już temat na inny artykuł.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  Negatywne nastroje wśród przedsiębiorców. Brakuje rezerw na inwestycje

  Negatywne nastroje wśród polskich przedsiębiorców. W firmach skończyły się rezerwy na inwestycje.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Które obligacje dają najwięcej zarobić?

  Oto zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Oprocentowanie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych - koniec września 2023 [Tabela]

  Jakie oprocentowanie oferują banki pod koniec września 2023 r. na lokatach i kontach oszczędnościowych? Czy jeszcze warto oszczędzać w ten sposób? Jak informuje HRE Investment Trust tak mocnego i powszechnego cięcia oprocentowania w bankach dawno już nie widzieliśmy, a wszystko za sprawą wrześniowej obniżki stóp procentowych NBP przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeszcze latem część instytucji kusiła nas oprocentowaniem na poziomie 10% - dziś trudno znaleźć coś na ponad 7%. 

  Dywersje w systemie podatkowym, czyli o prawie tworzonym w zlej wierze

  Czy zmiany w systemie podatkowym (a zwłaszcza w prawie) mogą mieć ukryte cele, będąc swoistą dywersją polityczną czy ekonomiczną, mającą komuś celowo zaszkodzić? Pyta i odpowiada profesor Witold Modzelewski.

  Opodatkowanie świadczeń dla oddelegowanych pracowników. Przełomowy wyrok NSA

  NSA wydał wyrok, w którym zmienia swoje stanowisko z 2018 roku na temat opodatkowania świadczeń przy oddelegowaniu pracownika. W najnowszym orzeczeniu NSA wskazuje, że zakwaterowanie i transport w czasie oddelegowania nie podlegają opodatkowaniu.

  REKLAMA