reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Amerykańskia spółka LLC zarejestrowana w Stanie Wyoming - forma prawna, opodatkowanie, korzyści

Amerykańskia spółka LLC zarejestrowana w Stanie Wyoming - forma prawna, opodatkowanie, korzyści

Dlaczego właśnie skupiamy się na Stanie Wyoming, skoro LLC (Limited Liability Company) to powszechna i bardzo popularna forma prowadzenia działalności we wszystkich stanach w USA?

Powody są dwa:

  1. Wyoming, w 1977 roku, jako pierwszy amerykański stan uchwalił prawo zezwalające na powoływanie do życia spółki LLC (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) i choć początkowo, ta forma prawna prowadzenia działalności nie cieszyła się dużą popularnością, to w następstwie wydania, przez amerykański IRS, interpretacji stanowiącej, że opodatkowanie spółki LLC utworzonej w Wyoming odbywa się na poziomie wspólnika spółki, kolejne stany zaczęły ochoczo wprowadzać identyczne rozwiązania w swoich systemach prawnych. Do roku 1996 spółki LLC stały się obecne w 50 stanach USA.
  2. Wyoming to najbardziej przyjazny biznesowo Stan w USA. Założenie spółki nie wymaga wizyty w żadnym amerykańskim urzędzie, a prowadzenie spraw spółki spółk odbywa się na odległość… z Polski lub innego miejsca na świecie z wykorzystaniem dostępu do Internetu. Nie dość wspomnieć, że sama rejestracja jak i zarządzanie spółką jest, po prostu, bardzo tanie i proste.

Spółka LLC zarejestrowana w stanie Wyoming daje nam możliwość wyboru dwóch form opodatkowania:
- transparentna podatkowo (forma z definicji przypisana każdej nowoutworzonej spółce),
- opodatkowanie korporacyjne (forma opcjonalna).

W pierwszym wariancie, sposób opodatkowania jest identyczny, jak w przypadku polskiej spółki cywilnej lub jawnej czy nawet osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, podczas gdy druga opcja zbliża nas do tradycyjnej formy opodatkowania polskiej spółki z ograniczona odpowiedzialnością (podwójne opodatkowanie).

Polecamy: INFORLEX Księgowość

Polecamy: INFORLEX Biznes

Którą formę opodatkowania wybrać?

Nie da się, w prosty sposób, odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Wiele bowiem zależy od rodzaju działalności, modelu biznesowego czy faktycznego miejsca prowadzenia działalności. Warto jednak, kierować się pewnymi ogólnymi zasadami wynikającymi bezpośrednio z Polsko – Amerykańskiej Umowy o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania, jak również, Rozporządzeń Wykonawczych Rady Unii Europejskiej.

  • Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym (mieszkasz w Polsce przez ponad 183 dni w roku i masz tu tzw. centrum interesów życiowych), a posiadasz w USA spółkę LLC, która z definicji jest transparentna podatkowo, to ważne będzie czy, czy twoja spółka posiada w USA tzw. zakład – czyli miejsce prowadzenia działalności (sam adres nie wystarcza). Jeżeli spółka nie posiada zakładu, to cały dochód osiągnięty przez spółkę stanowi dochód jej wspólnika (udziałowca) i podlega opodatkowaniu w miejscu rezydencji podatkowej udziałowca, czyli zazwyczaj w jego urzędzie skarbowym w Polsce. Jeśli natomiast, spółka posiada w USA zakład, to cały dochód wygenerowany przez ów zakład należy opodatkować w Stanach Zjednoczonych (na poziomie udziałowca), a w Polsce wykazać go w zeznaniu PIT-36/PIT-36L + PIT ZG, stosując jednocześnie polsko-amerykańską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, dzięki której dochód opodatkowany wcześniej w USA, nie będzie ponownie opodatkowany w Polsce.

  • Jeżeli, na etapie rejestracji spółki LLC, wybierzesz formę opodatkowania korporacyjnego, to spółka jako osoba prawna nabędzie rezydencję podatkową w USA i zostanie objęta amerykańskim podatkiem CIT, co upodobni ją znacząco do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli pojawi się tzw. podwójne opodatkowanie – CIT na poziomie spółki i PIT na poziomie dywidendy udziałowca. Popularnym sposobem na zmniejszenie lub uniknięcie opodatkowania spółki w USA jest outsourcing usług. W skrócie oznacza tyle, że spółka LLC staje się zleceniobiorcą usług podmiotu polskiego, co zaniża jej dochód po stronie amerykańskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie trzeba będzie wykazywać i opodatkowywać dochodów w USA. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: docelowo w rozliczeniu rocznym PIT w Polsce nie ujawniamy powiązań z podmiotem zagranicznym, co dla niektórych przedsiębiorców, może mieć istotne znaczenie w kontekście powszechnej i prawnie dopuszczalnej w Wyoming metody rejestracji spółki bez ujawniania danych jej właściciela… ale to już temat na inny artykuł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama