Grupowa dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Grupowa dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r. /Fot. Fotolia / Fotolia
Nowe regulacje w zakresie cen transferowych, które wchodzą w życie 1 stycznia 2017 r., rozszerzają zakres obowiązków dla podatników działających w ramach grup kapitałowych. Jedną z głównych zmian jest wymóg sporządzenia dokumentacji grupowej (ang. master file).

Dokumentacja grupowa cen transferowych będzie dotyczyła podatników, których przychody lub koszty przekroczą równowartość 20 mln euro w roku poprzedzającym rok podatkowy. Tacy podatnicy będą zobowiązani do przygotowania dokumentacji grupowej, nawet jeżeli transakcje wewnątrzgrupowe stanowią jedynie niewielki odsetek ich działalności.

Autopromocja

Nie oznacza to jednak, że każdy polski podatnik, którego przychody / koszty przekroczą wspomniany próg 20 mln euro, będzie musiał samodzielnie sporządzić taką dokumentację. Przepisy zakładają bowiem, że tylko jeden podmiot z grupy będzie musiał przygotować dokumentację grupową, a obowiązkiem polskiego podatnika będzie przedstawienie jej wraz ze wskazaniem podmiotu z grupy, który ją przygotował. Jeśli polska spółka nie będzie odpowiedzialna za przygotowanie dokumentacji grupowej, termin jej złożenia określony będzie na dzień składania rocznego zeznania podatkowego przez spółkę przygotowującą taką dokumentację.

Obowiązkowe elementy

Obowiązkowe elementy dokumentacji grupowej, przedstawiającej działalności całej grupy, to m.in. opis struktury organizacyjnej i zarządczej grupy, działalności grupy i jej struktury geograficznej, polityki cen transferowych, istotnych wartości niematerialnych, sytuacji finansowej podmiotów powiązanych oraz porozumień zawartych w ramach grupy.

Nowe wymogi dotyczące dokumentacji cen transferowych od 2017 r.

Lokalna dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.

Najbardziej problematyczną i istotną kwestią z perspektywy dokumentacji grupowej może być przygotowanie opisu wartości niematerialnych. Taki opis musi przedstawiać istotne wartości niematerialne, zarówno posiadane i wykorzystywane, jak też dopiero tworzone i rozwijane. W ramach tego opisu trzeba ująć informacje dotyczące właścicieli prawnych i ekonomicznych oraz wymienić wszystkie istotne porozumienia zawarte pomiędzy podmiotami w grupie. Informacje te będą o tyle istotne, że wartości niematerialne są kluczowym obszarem ostatnich kontroli prowadzonych przez organy podatkowe. Równie ważnym elementem dokumentacji grupowej, cieszącym się dużym zainteresowaniem fiskusa w Polsce, jak w innych krajach OECD, będzie przedstawienie opisu dokonanych restrukturyzacji w grupie.

Różnice w przepisach

Wprowadzenie do polskich przepisów dokumentacji grupowej jest następstwem prac OECD w ramach BEPS Action Plan 13. Pomiędzy polskimi regulacjami a rekomendacjami OECD występują jednak pewne rozbieżności. Polskie regulacje wymagają bowiem przedstawienia szerszego zakresu elementów, tj. opisu struktury zarządczej oraz informacji dotyczących zmian właściciela prawnego lub ekonomicznego wartości niematerialnych. Dla polskich podatników, może to oznaczać, że nawet po otrzymaniu od zagranicznej spółki dokumentacji grupowej, nie będzie ona spełniała wszystkich ustawowych wymagań i będzie wymagała uzupełnienia o dodatkowe elementy.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (wydanie II z dodatkiem specjalnym) (książka)


Kwestie nierozstrzygnięte

Z dokumentacją grupową wiąże się również kilka wątpliwości, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Najbardziej istotna kwestia dotyczy sytuacji, gdy zagraniczna spółka matka nie będzie miała w ogóle obowiązku złożenia dokumentacji grupowej. W takim przypadku za przygotowanie takiej dokumentacji będzie odpowiadać jedna ze spółek córek, zobligowana krajowymi przepisami. Trudnością będzie zapewne brak danych do sporządzenia kompletnej dokumentacji. Ponadto, w takiej sytuacji powstaje wątpliwość czy spółka matka udostępnieni wszystkie dane i który podmiot z grupy będzie ponosił odpowiedzialność w przypadku niekompletnej dokumentacji grupowej.

Dokumentacja cen transferowych przez podmioty publiczne

Inna problematyczna kwestia dotyczy języka, w którym będzie musiała być sporządzana dokumentacja grupowa. Polskie przepisy nie precyzują tej kwestii. Mając jednak na uwadze dotychczasowe preferencje polskich organów podatkowych, zapewne wystąpi konieczność tłumaczenia na język polski.

Magdalena Marciniak

– doradca podatkowy, szef Zespołu Cen Transferowych w MDDP

Adrian Mroziewski

– doświadczony konsultant w Zespole Cen Transferowych w MDDP

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...