Korekta dochodów a polityka cen transferowych

Korekta dochodów a polityka cen transferowych /Fot. Fotolia / Fotolia
Jak organy podatkowe interpretują korektę dochodów podmiotów powiązanych w ramach realizowanego modelu biznesowego oraz polityki cen transferowych? Co w przypadku międzynarodowych grup kapitałowych jest coraz częstszą praktyką, również w stosunku do podmiotów działających w Polsce.

Przedmiotowa kwestia została w ostatnim czasie poruszona w dwóch interpretacjach wydanych w dniu 5 września 2016 r. (sygn. akt. IBPB-1-2/4510-542/16-2/KP oraz IBPB-1-2/4510-543/16-2/KP) i dotyczących tego samego stanu faktycznego.

Autopromocja

Spółka, z siedzibą w Polsce, działa w ramach międzynarodowej grupy zajmującej się produkcją stali nierdzewnej i stopów. W grupie wdrożono politykę cen transferowych, która określa m. in. rolę spółki, jako dystrybutora produktów grupy na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka nabywa produkty w większości od innych podmiotów powiązanych i dystrybuuje na wskazanych rynkach, osiągając w ten sposób zyski opodatkowane w Polsce. W ramach polityki cen transferowych funkcjonującej w Grupie ustalono, iż rynkowa zyskowność spółki (biorąc pod uwagę jej profil funkcjonalny) powinna być stała i wynosić na poziomie EBIT 1,75%.

W sytuacji, gdy faktyczna zyskowność spółki odbiegałaby od ustalonej wartości rynkowej, podmiot powiązany pełniący rolę koordynatora rozliczeń przekazuje spółce dokumenty księgowe, określające wartość korekty „in plus” lub „in minus” tak, aby faktyczna zyskowność spółki odpowiadała wartości rynkowej. Korekta byłaby dokonywana bezpośrednio w oparciu o przedstawione dokumenty, nie zaś w ramach korekt dotychczasowych rozliczeń np. cen produktów.

W ramach zapytania, spółka chciała potwierdzić sposób oraz moment ujęcia takiej korekty w księgach rachunkowych.

Stanowisko organu

Organ odpowiadając na pytanie spółki wskazał, że korekta dochodów spółki „in plus” powinna być uznana jako przychód zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy o CIT w dniu otrzymania środków pieniężnych. Natomiast w przypadku korekty „in minus” według organu nie można mówić o koszcie podatkowym. Przesądza o tym brak powiązania pomiędzy korektą, a transakcjami handlowymi z podmiotem powiązanym. Zdaniem organu „wyrównanie określonego poziomu narzutu zysku ma na celu utrzymanie określonego poziomu dochodowości spółki, natomiast nie wykazano, aby ten wydatek w jakikolwiek sposób wpływał na przychody spółki.” Tym samym organ podkreślił brak związku pomiędzy poniesionym kosztem a osiąganymi przez spółkę przychodami.

Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów

Podsumowanie

Przedstawiony powyżej stan faktyczny, jak również stanowisko organu, po raz kolejny wskazują na istotność sposobu ustalania cen w transakcjach z podmiotem powiązanym i metodologii ich modyfikacji. Prosta korekta dochodu oparta o dokument księgowy (co jest częstym zjawiskiem wśród podmiotów działających w Polsce i będących częścią grup międzynarodowych) może nie wystarczyć do obrony powiązania poniesionego kosztu z chęcią uzyskania lub zabezpieczenia przychodu. Wyraz temu daje w jednej z przytoczonych interpretacji sam organ wskazując, iż „odpowiednie kształtowanie polityki cen transakcyjnych pomiędzy spółkami grupy kapitałowej nie powodowałoby konieczności dokonywania przedstawionych we wniosku rozliczeń i miałoby bezpośrednie przełożenie na uzyskiwane przychody w związku z działalnością gospodarczą spółki, a tym samym wywoływało inne skutki podatkowe”. Tak więc sama chęć osiągnięcia rynkowego poziomu dochodowości nie jest błędem – kluczowy jest natomiast wybór odpowiedniej metodologii i instrumentów do jego realizacji.

Autor: Krzysztof Liszka, Manager w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...