REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grupowa dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Grupowa dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r. /Fot. Fotolia
Grupowa dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe regulacje w zakresie cen transferowych, które wchodzą w życie 1 stycznia 2017 r., rozszerzają zakres obowiązków dla podatników działających w ramach grup kapitałowych. Jedną z głównych zmian jest wymóg sporządzenia dokumentacji grupowej (ang. master file).

Dokumentacja grupowa cen transferowych będzie dotyczyła podatników, których przychody lub koszty przekroczą równowartość 20 mln euro w roku poprzedzającym rok podatkowy. Tacy podatnicy będą zobowiązani do przygotowania dokumentacji grupowej, nawet jeżeli transakcje wewnątrzgrupowe stanowią jedynie niewielki odsetek ich działalności.

Autopromocja

Nie oznacza to jednak, że każdy polski podatnik, którego przychody / koszty przekroczą wspomniany próg 20 mln euro, będzie musiał samodzielnie sporządzić taką dokumentację. Przepisy zakładają bowiem, że tylko jeden podmiot z grupy będzie musiał przygotować dokumentację grupową, a obowiązkiem polskiego podatnika będzie przedstawienie jej wraz ze wskazaniem podmiotu z grupy, który ją przygotował. Jeśli polska spółka nie będzie odpowiedzialna za przygotowanie dokumentacji grupowej, termin jej złożenia określony będzie na dzień składania rocznego zeznania podatkowego przez spółkę przygotowującą taką dokumentację.

Obowiązkowe elementy

Obowiązkowe elementy dokumentacji grupowej, przedstawiającej działalności całej grupy, to m.in. opis struktury organizacyjnej i zarządczej grupy, działalności grupy i jej struktury geograficznej, polityki cen transferowych, istotnych wartości niematerialnych, sytuacji finansowej podmiotów powiązanych oraz porozumień zawartych w ramach grupy.

Nowe wymogi dotyczące dokumentacji cen transferowych od 2017 r.

Lokalna dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbardziej problematyczną i istotną kwestią z perspektywy dokumentacji grupowej może być przygotowanie opisu wartości niematerialnych. Taki opis musi przedstawiać istotne wartości niematerialne, zarówno posiadane i wykorzystywane, jak też dopiero tworzone i rozwijane. W ramach tego opisu trzeba ująć informacje dotyczące właścicieli prawnych i ekonomicznych oraz wymienić wszystkie istotne porozumienia zawarte pomiędzy podmiotami w grupie. Informacje te będą o tyle istotne, że wartości niematerialne są kluczowym obszarem ostatnich kontroli prowadzonych przez organy podatkowe. Równie ważnym elementem dokumentacji grupowej, cieszącym się dużym zainteresowaniem fiskusa w Polsce, jak w innych krajach OECD, będzie przedstawienie opisu dokonanych restrukturyzacji w grupie.

Różnice w przepisach

Wprowadzenie do polskich przepisów dokumentacji grupowej jest następstwem prac OECD w ramach BEPS Action Plan 13. Pomiędzy polskimi regulacjami a rekomendacjami OECD występują jednak pewne rozbieżności. Polskie regulacje wymagają bowiem przedstawienia szerszego zakresu elementów, tj. opisu struktury zarządczej oraz informacji dotyczących zmian właściciela prawnego lub ekonomicznego wartości niematerialnych. Dla polskich podatników, może to oznaczać, że nawet po otrzymaniu od zagranicznej spółki dokumentacji grupowej, nie będzie ona spełniała wszystkich ustawowych wymagań i będzie wymagała uzupełnienia o dodatkowe elementy.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (wydanie II z dodatkiem specjalnym) (książka)


Kwestie nierozstrzygnięte

Z dokumentacją grupową wiąże się również kilka wątpliwości, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Najbardziej istotna kwestia dotyczy sytuacji, gdy zagraniczna spółka matka nie będzie miała w ogóle obowiązku złożenia dokumentacji grupowej. W takim przypadku za przygotowanie takiej dokumentacji będzie odpowiadać jedna ze spółek córek, zobligowana krajowymi przepisami. Trudnością będzie zapewne brak danych do sporządzenia kompletnej dokumentacji. Ponadto, w takiej sytuacji powstaje wątpliwość czy spółka matka udostępnieni wszystkie dane i który podmiot z grupy będzie ponosił odpowiedzialność w przypadku niekompletnej dokumentacji grupowej.

Dokumentacja cen transferowych przez podmioty publiczne

Inna problematyczna kwestia dotyczy języka, w którym będzie musiała być sporządzana dokumentacja grupowa. Polskie przepisy nie precyzują tej kwestii. Mając jednak na uwadze dotychczasowe preferencje polskich organów podatkowych, zapewne wystąpi konieczność tłumaczenia na język polski.

Magdalena Marciniak

– doradca podatkowy, szef Zespołu Cen Transferowych w MDDP

Adrian Mroziewski

– doświadczony konsultant w Zespole Cen Transferowych w MDDP

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA