reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Firmy odliczą więcej na innowacyjność w latach 2017 i 2018

Firmy odliczą więcej na innowacyjność w latach 2017 i 2018

Firmy powinny móc odpisać nawet 100 proc. wydatków na badania i rozwój – uważa Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Chce to zaproponować w tzw. dużej ustawie o innowacyjności, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2018 r. Natomiast mała ustawa, która także przewiduje ulgi na innowacyjność, miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Dodatkowo resort chce stworzyć nową kategorię firm – przedsiębiorstwo innowacyjne, które mogłoby korzystać z dodatkowych preferencji. Takie firmy byłyby inaczej traktowane, np. w trakcie kontroli skarbowej.

– Na razie pracujemy nad zdefiniowaniem, czym charakteryzowałoby się takie przedsiębiorstwo oraz na jakie korzyści mogłoby ono liczyć – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dodał, że obecnie resort analizuje zagraniczne modele takiego przedsiębiorstwa. Polskie rozwiązanie przygotowuje we współpracy z Ministerstwem Rozwoju.

Tymczasem w Sejmie trwają prace nad projektem tzw. małej ustawy o innowacyjności. Ma ona nie tylko wprowadzić wyższe progi odliczeń od przychodu (patrz ramka), ale również rozszerzyć katalog wydatków zaliczanych do kosztów kwalifikowanych, czyli podlegających dodatkowemu odliczeniu. Chodzi o koszty uzyskania patentu, np. związane z przygotowaniem dokumentacji (również dotyczące tłumaczeń na język obcy), prowadzeniem postępowania (m.in. opłaty urzędowe i koszty zastępstwa) i odparcia zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu.

Ulgi podatkowe dla firm, pieniądze dla uczelni za współpracę z biznesem

Mała ustawa o innowacyjności z ulgami podatkowymi dla firm

Zgodnie z projektem małej ustawy o innowacyjności firmy miałyby też więcej czasu na odliczenia – sześć lat, a nie jak dziś trzy lata.

Z kolei rozpoczynający działalność badawczo-rozwojową (start-upy) mogliby wybrać: odliczenie w okresie sześciu lat lub bezpośredni zwrot gotówkowy. Przedsiębiorca, który poniesie wydatki na B+R i zanotuje stratę, będzie mógł od razu otrzymać z urzędu skarbowego zwrot gotówkowy w wysokości 18 lub 19 proc. potencjalnego, ale niewykorzystanego odliczenia.

Mała ustawa miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., natomiast duża od 1 stycznia 2018 r.ⒸⓅ

Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej - Środki trwałe wycena, amortyzacja i likwidacja

Koszty kwalifikowane, czyli dodatkowo odliczane od podstawy opodatkowania

Tak jest od 1 stycznia 2016 r.

Tak będzie według projektu małej ustawy o innowacyjności od 1 stycznia 2017 r.

Tak będzie według założeń dużej ustawy o innowacyjności od 1 stycznia 2018 r.

30 proc. kosztów osobowych;

50 proc. – wszystkich kosztów u mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm;

100 proc. odliczenia kosztów na innowacyjność

20 proc. pozostałych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową – w przypadku mikro, małych i średnich firm 10 proc. pozostałych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową – w przypadku większych podmiotów.

dla dużych firm: 50 proc. kosztów osobowych i 30 proc. pozostałych wydatków związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

Agnieszka Pokojska

Etap legislacyjny

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej – czeka na drugie czytanie w Sejmie.

Projekt dużej ustawy o innowacyjności – w trakcie prac w MNiSW.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama