REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja cen transferowych - ustalanie progu istotności od 2017 r.

Dokumentacja cen transferowych - ustalanie progu istotności od 2017 r. /Fot. Fotolia
Dokumentacja cen transferowych - ustalanie progu istotności od 2017 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2017 r. będą miały miejsce zmiany w zakresie dokumentacji cen transferowych. W związku z powyższym, czy dla potrzeb oceny istotności wpływu transakcji lub innych zdarzeń na wysokość dochodu (straty), spółka jest obowiązana zsumować wartość transakcji lub innych zdarzeń (jeśli wszystkie zostaną dokonane w 2017 r.), jako transakcji lub zdarzeń jednego rodzaju?

Autopromocja

Sprawa dotyczy spółki, która zamierza w 2017 r. dokonać transakcji z podmiotami powiązanymi o różnym charakterze, których łączna wartość przekroczy w roku podatkowym 50 000 EUR. Spółka przewiduje, że w roku podatkowym 2016 osiągnie przychód pomiędzy 2 000 000 EUR a 3 000 000 EUR (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 lipca 2016 r., sygn. IBPB-1-2/4510-430/16/JW).

W związku z tym zadano pytanie czy, dla potrzeb istotności wpływu transakcji lub innych zdarzeń na wysokość dochodu (straty), Spółka jest obowiązana zsumować wartości transakcji lub innych ww. zdarzeń, jako transakcji lub zdarzeń jednego rodzaju w rozumieniu art. 9a ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Stanowisko spółki

Zdaniem spółki, wszystkie opisane we wniosku transakcje lub inne zdarzenia gospodarcze będą stanowiły osobny rodzaj transakcji lub innych zdarzeń, a więc spółka nie będzie obowiązana do zsumowania ich wartości. Transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju są uznawane za mające istotny wpływ na wysokość dochodu kiedy ich równowartość przekracza 50 000 EUR (próg ten rośnie w zależności od przychodów podatnika). Ważny jest więc sposób kwalifikacji transakcji lub innych zdarzeń do „jednego rodzaju”. W opinii Spółki, oceniany powinien być charakter danej transakcji (innego zdarzenia), jak również pełnione funkcje, angażowane aktywa, ponoszone ryzyka i koszty, a także mechanizm kalkulacji ceny transakcji (innego zdarzenia). Tym samym żadne z typów transakcji (innych zdarzeń) zawieranych przez podatnika, nie mogą zostać uznane za transakcje (inne zdarzenia) jednego rodzaju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian

Lokalna dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.

Stanowisko organu

Organ wskazał, że transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, mające istotny wpływ na wysokość dochodu, to takie, których łączna wartość przekracza w roku podatkowym równowartość 50 000 euro, lub więcej w zależności od poziomu przychodów lub kosztów księgowych.

Według Organu, tylko w stosunku do „innych zdarzeń” ustawodawca przewiduje, że muszą być one „jednego rodzaju”. W świetle powyższego transakcje nie muszą być tego samego rodzaju. Za słownikiem języka polskiego transakcja to operacja handlowa dotycząca wymiany lub umowy na wymianę towarów lub usług. Przez transakcję rozumie się również udzielenie pożyczki. Skoro „jeden rodzaj” nie dotyczy transakcji to nie można przyjąć za Spółką, że wymienione we wniosku zdarzenia nie powinny być sumowane jako „różnego rodzaju”. Stanowisko Spółki jest zatem nieprawidłowe.

Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości

Podsumowanie

W przedstawionej interpretacji, organ podtrzymuje restrykcyjne podejście do kwestii sumowania transakcji różnego rodzaju, które było prezentowane także w oparciu o dotychczasowe przepisy dotyczące cen transferowych. Niemniej, jednym z celów wdrożenia do polskiego prawodawstwa nowych przepisów opartych o prace OECD w ramach projektu BEPS, było umożliwienie podatnikom dokumentowania przede wszystkim „istotnych transakcji i zdarzeń gospodarczych”, a więc wyłącznie takich, które ze względu na swoją wartość i/ lub kluczowe znaczenie dla działalności podmiotów powiązanych, powinny być odpowiednio udokumentowane i uzasadnione ekonomicznie. Stanowisko organu prezentowane w przedstawionej interpretacji wydaje się stać w sprzeczności z tym podejściem do rozliczeń podmiotów podwiązanych.

Autor: Krzysztof Liszka, Manager w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA