reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Dokumentacja cen transferowych - ustalanie progu istotności od 2017 r.

Dokumentacja cen transferowych - ustalanie progu istotności od 2017 r.

Od 2017 r. będą miały miejsce zmiany w zakresie dokumentacji cen transferowych. W związku z powyższym, czy dla potrzeb oceny istotności wpływu transakcji lub innych zdarzeń na wysokość dochodu (straty), spółka jest obowiązana zsumować wartość transakcji lub innych zdarzeń (jeśli wszystkie zostaną dokonane w 2017 r.), jako transakcji lub zdarzeń jednego rodzaju?

Sprawa dotyczy spółki, która zamierza w 2017 r. dokonać transakcji z podmiotami powiązanymi o różnym charakterze, których łączna wartość przekroczy w roku podatkowym 50 000 EUR. Spółka przewiduje, że w roku podatkowym 2016 osiągnie przychód pomiędzy 2 000 000 EUR a 3 000 000 EUR (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 lipca 2016 r., sygn. IBPB-1-2/4510-430/16/JW).

W związku z tym zadano pytanie czy, dla potrzeb istotności wpływu transakcji lub innych zdarzeń na wysokość dochodu (straty), Spółka jest obowiązana zsumować wartości transakcji lub innych ww. zdarzeń, jako transakcji lub zdarzeń jednego rodzaju w rozumieniu art. 9a ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Stanowisko spółki

Zdaniem spółki, wszystkie opisane we wniosku transakcje lub inne zdarzenia gospodarcze będą stanowiły osobny rodzaj transakcji lub innych zdarzeń, a więc spółka nie będzie obowiązana do zsumowania ich wartości. Transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju są uznawane za mające istotny wpływ na wysokość dochodu kiedy ich równowartość przekracza 50 000 EUR (próg ten rośnie w zależności od przychodów podatnika). Ważny jest więc sposób kwalifikacji transakcji lub innych zdarzeń do „jednego rodzaju”. W opinii Spółki, oceniany powinien być charakter danej transakcji (innego zdarzenia), jak również pełnione funkcje, angażowane aktywa, ponoszone ryzyka i koszty, a także mechanizm kalkulacji ceny transakcji (innego zdarzenia). Tym samym żadne z typów transakcji (innych zdarzeń) zawieranych przez podatnika, nie mogą zostać uznane za transakcje (inne zdarzenia) jednego rodzaju.

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian

Lokalna dokumentacja cen transferowych od 1 stycznia 2017 r.

Stanowisko organu

Organ wskazał, że transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, mające istotny wpływ na wysokość dochodu, to takie, których łączna wartość przekracza w roku podatkowym równowartość 50 000 euro, lub więcej w zależności od poziomu przychodów lub kosztów księgowych.

Według Organu, tylko w stosunku do „innych zdarzeń” ustawodawca przewiduje, że muszą być one „jednego rodzaju”. W świetle powyższego transakcje nie muszą być tego samego rodzaju. Za słownikiem języka polskiego transakcja to operacja handlowa dotycząca wymiany lub umowy na wymianę towarów lub usług. Przez transakcję rozumie się również udzielenie pożyczki. Skoro „jeden rodzaj” nie dotyczy transakcji to nie można przyjąć za Spółką, że wymienione we wniosku zdarzenia nie powinny być sumowane jako „różnego rodzaju”. Stanowisko Spółki jest zatem nieprawidłowe.

Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości

Podsumowanie

W przedstawionej interpretacji, organ podtrzymuje restrykcyjne podejście do kwestii sumowania transakcji różnego rodzaju, które było prezentowane także w oparciu o dotychczasowe przepisy dotyczące cen transferowych. Niemniej, jednym z celów wdrożenia do polskiego prawodawstwa nowych przepisów opartych o prace OECD w ramach projektu BEPS, było umożliwienie podatnikom dokumentowania przede wszystkim „istotnych transakcji i zdarzeń gospodarczych”, a więc wyłącznie takich, które ze względu na swoją wartość i/ lub kluczowe znaczenie dla działalności podmiotów powiązanych, powinny być odpowiednio udokumentowane i uzasadnione ekonomicznie. Stanowisko organu prezentowane w przedstawionej interpretacji wydaje się stać w sprzeczności z tym podejściem do rozliczeń podmiotów podwiązanych.

Autor: Krzysztof Liszka, Manager w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Dokumentacja cen transferowych - ustalanie progu istotności od 2017 r. /Fot. Fotolia
Dokumentacja cen transferowych - ustalanie progu istotności od 2017 r. /Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama