Faktury i noty korygujące otrzymane po zakończeniu roku podatkowego a koszty w CIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Faktury i noty korygujące otrzymane po zakończeniu roku podatkowego a koszty w CIT
Noty korygujące, odnoszące się do kosztów bezpośrednich poniesionych w danym roku podatkowym, otrzymane po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego, powinny być rozpoznawane w roku podatkowym następującym po roku, którego dotyczy sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie podatkowe. Na moment zaliczenia wydatków na zakup materiałów do kosztów uzyskania przychodów nie ma wpływu data dokonania zapisu w księgach rachunkowych.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 lipca 2016 r. (sygn. II FSK 1826/14).

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność w zakresie produkcji i sprzedaży części dla przemysłu samochodowego, która dokonuje zakupu materiałów produkcyjnych od zagranicznych podmiotów powiązanych. Zgodnie z warunkami obowiązującymi w grupie kapitałowej do której należy spółka, materiały nabywane są przez nią po cenach standardowych - stałych w okresie roku. Raz na trzy miesiące strony dokonują dodatkowego rozliczenia. Pozwala ono na wyrównanie zastosowanej ceny standardowej do cen rynkowych, obowiązujących w danym trzymiesięcznym okresie. W tym celu sprzedawcy wystawiają na spółkę noty uznaniowe lub obciążeniowe. Rozliczenie dokonywane jest zbiorczo na jednym dokumencie za cały okres i traktowane jest przez spółkę jako korekta ceny zakupu materiałów (in plus lub in minus). Okresy rozliczeniowe nie pokrywają się z kwartałami kalendarzowymi i dlatego w poszczególnych latach spółka otrzymuje obciążenia lub uznania z tytułu korekty ceny zakupów materiałów zarówno przed, jak i po sporządzeniu sprawozdania finansowego za rok, w którym zostały dokonane objęte korektą zakupy.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, w którym okresie rozliczeniowym powinna ująć korektę kosztów związanych z zakupem materiałów (stanowiących bezpośrednie koszty uzyskania przychodu) w przypadku, gdy dokument stanowiący podstawę do takiej korekty otrzyma po zakończeniu roku podatkowego, w którym zostały zawarte transakcje, których korekta dotyczy.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że skoro prawodawca nie przewidział w tym zakresie szczególnych regulacji, przyjąć należy, iż korekta taka powinna być rozliczona na zasadach ogólnych, zdefiniowanych dla kosztów bezpośrednich przez art. 15 ust. 4, 4b i 4c ustawy o CIT. Zgodnie z tym założeniem noty korygujące otrzymane do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego powinny być ujmowane w roku podatkowym, w którym osiągnięto odpowiadające im przychody, natomiast noty otrzymane po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego – w roku kolejnym.

Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że faktura korygująca odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości, a punktem odniesienia jest zawsze faktura pierwotna. Korekta wielkości kosztu powinna być rozliczona w okresie, w którym został on ujęty w ewidencji księgowej. Według organu istotne jest, czy koszty bezpośrednio związane z przychodami zostały już rozliczone, tj. czy podatnik uzyskał przychody z nimi związane. Jeżeli tak, otrzymanie noty korygującej po sporządzeniu sprawozdania finansowego nie będzie uprawniało do potrącenia tego wydatku zgodnie z art. 15 ust. 4c ustawy o CIT. W przypadku otrzymania faktury korygującej po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego, należy dokonać korekty za rok poprzedni.

Sprawa trafiła do WSA w Gdańsku, który przyznał rację podatnikowi. Sąd wskazał, że poniesienie kosztu po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego skutkuje koniecznością rozliczenia tego kosztu wyłącznie w trybie art. 15 ust. 4c ustawy o CIT, tj. w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku, którego dotyczy przychód powiązany z danym wydatkiem. Tym samym nie ma potrzeby odwoływać się do przepisów ogólnych ujętych w Ordynacji podatkowej.

Sprawa trafiła do NSA, który w całości podzielił zdanie sądu I instancji.

Katarzyna Dobosz

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...