Wydatki związane z podziałem spółki z o.o. nie stanowią kosztów podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
Traktowanie podatkowe kosztów usług doradczych i fachowych analiz związanych z transakcją podziału spółek budzi kontrowersje. Podatnicy uważają, że wydatki, które ponosi dzielona spółka na obsługę prawną i księgową transakcji, mają na celu zabezpieczenie źródła przychodu dzielonej spółki, którym są towary, środki trwałe, środki pieniężne, należności itp.
REKLAMA
Dokonanie specjalistycznej analizy finansowych i prawnych skutków działań prowadzonych bądź też planowanych przez podatnika wpływa bowiem na trafność podejmowanych decyzji gospodarczych, co znajduje odbicie w wielkości osiąganych przychodów.
Co więcej, pomimo podziału spółki nadal będzie prowadzona działalność gospodarcza, której celem będzie osiąganie przychodu w nowo powstałych spółkach na zasadzie sukcesji podatkowej.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Przyjmując tę argumentację, wydatki poniesione na nabycie porad prawnych i z zakresu doradztwa podatkowego można uznać za koszty uzyskania przychodów dzielonej spółki. Zostają bowiem spełnione przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 updop – wydatki pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z możliwością osiągania w przyszłości przychodów z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej przez spółki przejmujące na zasadzie sukcesji podatkowej. Takie korzystne dla podatników stanowisko zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 4 kwietnia 2012 r., sygn. ILPB3/423-602/11-5/MM.
Jak jednak wynika z interpretacji z 16 maja 2016 r., organy podatkowe nie są zgodne w tej sprawie. Podatnicy powinni się więc liczyć z tym, że fiskus może zakwestionować prawo do uwzględnienia w kosztach podatkowych wydatków poniesionych w związku z podziałem spółki. Zaliczenie tych wydatków do kosztów podatkowych niesie ze sobą ryzyko w postaci ewentualnego sporu z organami podatkowymi, który może rozstrzygnąć dopiero sąd administracyjny.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Wydatki związane z podziałem spółki z o.o. nie stanowią kosztów podatkowych – interpretacja MF" >>
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA