| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Wydatki związane z podziałem spółki z o.o. nie stanowią kosztów podatkowych

Wydatki związane z podziałem spółki z o.o. nie stanowią kosztów podatkowych

Wydatki poniesione na obsługę prawną, podatkową oraz księgową procesu podziału spółki z o.o. nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 30 maja 2016 r., sygn. IBPB-1-3/4510-329/16/WLK.

Traktowanie podatkowe kosztów usług doradczych i fachowych analiz związanych z transakcją podziału spółek budzi kontrowersje. Podatnicy uważają, że wydatki, które ponosi dzielona spółka na obsługę prawną i księgową transakcji, mają na celu zabezpieczenie źródła przychodu dzielonej spółki, którym są towary, środki trwałe, środki pieniężne, należności itp.

Dokonanie specjalistycznej analizy finansowych i prawnych skutków działań prowadzonych bądź też planowanych przez podatnika wpływa bowiem na trafność podejmowanych decyzji gospodarczych, co znajduje odbicie w wielkości osiąganych przychodów.

Co więcej, pomimo podziału spółki nadal będzie prowadzona działalność gospodarcza, której celem będzie osiąganie przychodu w nowo powstałych spółkach na zasadzie sukcesji podatkowej.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Przyjmując tę argumentację, wydatki poniesione na nabycie porad prawnych i z zakresu doradztwa podatkowego można uznać za koszty uzyskania przychodów dzielonej spółki. Zostają bowiem spełnione przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 updop – wydatki pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z możliwością osiągania w przyszłości przychodów z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej przez spółki przejmujące na zasadzie sukcesji podatkowej. Takie korzystne dla podatników stanowisko zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 4 kwietnia 2012 r., sygn. ILPB3/423-602/11-5/MM.

Jak jednak wynika z interpretacji z 16 maja 2016 r., organy podatkowe nie są zgodne w tej sprawie. Podatnicy powinni się więc liczyć z tym, że fiskus może zakwestionować prawo do uwzględnienia w kosztach podatkowych wydatków poniesionych w związku z podziałem spółki. Zaliczenie tych wydatków do kosztów podatkowych niesie ze sobą ryzyko w postaci ewentualnego sporu z organami podatkowymi, który może rozstrzygnąć dopiero sąd administracyjny.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Wydatki związane z podziałem spółki z o.o. nie stanowią kosztów podatkowych – interpretacja MF" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »