reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Wynagrodzenie dla pracownika innej spółki pełniącego funkcję w międzyzakładowej organizacji związkowej - koszty w CIT

Wynagrodzenie dla pracownika innej spółki pełniącego funkcję w międzyzakładowej organizacji związkowej - koszty w CIT

Jeśli wydatki na wynagrodzenie dla pracownika innej spółki pełniącego funkcję w międzyzakładowej organizacji związkowej obciążają podatnika na warunkach zgodnych z regulacją art. 34(1) ustawy o związkach zawodowych, to będzie on miał prawo zaliczyć koszty wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Na podstawie art. 341 ustawy o związkach zawodowych, pracodawca objęty działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej ponosi koszty wynagrodzeń odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u tego pracodawcy w łącznej liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji. Czy wydatki na wynagrodzenie dla pracownika innej spółki zwolnionego z obowiązku świadczenia z tytułu pełnienia funkcji w międzyzakładowej organizacji związkowej stanowią dla podatnika koszt uzyskania przychodów?

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o CIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wśród kosztów występujących w zakładzie pracy należy wskazać m.in. wynagrodzenia pracowników. Pracodawca może jednak zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko te wydatki na rzecz pracowników, które pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i z uzyskiwanymi przez niego przychodami, a jednocześnie wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

W tym miejscu należy wskazać, iż aktem prawnym gwarantującym otrzymanie wynagrodzenia od pracodawcy przez pracownika pełniącego funkcję w organizacji związkowej, zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy, jest ustawa o związkach zawodowych oraz akty wykonawcze do tej ustawy (rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy). Stosownie do art. 341 ustawy o związkach zawodowych, pracodawcy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty, w tym koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, związane z zatrudnianiem pracownika zwolnionego:

  1. z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej - na podstawie art. 31 ust. 1 w związku z art. 34 ust. 2,
  2. od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - na podstawie art. 31 ust. 3,

odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w łącznej liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji - w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Przywołana powyżej regulacja stanowi materialnoprawną podstawę rozliczania kosztów pomiędzy pracodawców objętych działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej. W ramach tej regulacji, pracodawcy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty wynagrodzeń pracowników związkowych odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w łącznej liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji. Na tej podstawie może więc następować wzajemne rozliczenie kosztów pomiędzy poszczególnymi pracodawcami, działającymi w ramach jednej międzyzakładowej organizacji związkowej.

Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że ustawa o związkach zawodowych nakłada na pracodawcę określone obowiązki związane z działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej, w tym m.in. w zakresie ponoszenia kosztów wynagrodzeń związanych z zatrudnieniem pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie tej organizacji (w tym także koszty wynagrodzeń pracownika zatrudnionego przez inny podmiot należący do międzyzakładowej organizacji związkowej). Ustawa o związkach zawodowych oraz przywołane rozporządzenie dokładnie wskazuje kiedy i w jakim zakresie przysługuje prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.

Wobec powyższego, wydatki ponoszone przez pracodawcę na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne pracowników działających w międzyzakładowej organizacji związkowej - w tym także wynagrodzeń pracowników zatrudnionych przez inny podmiot należący do międzyzakładowej organizacji związkowej - stanowią koszty uzyskania przychodów w sytuacji gdy ww. zwolnienie jest dokonane na podstawie i na zasadach określonych w ustawie o związkach zawodowych i aktach wykonawczych. Skoro bowiem ustawa o związkach zawodowych nakłada na pracodawcę określone obowiązki i pracodawca ma obowiązek ponosić koszty wynagrodzeń pracowników działających w międzyzakładowej organizacji związkowej, to taki wydatek będzie stanowił koszty uzyskania przychodów pracodawcy. Przedstawione stanowisko jest szeroko akceptowane przez organy podatkowe, co znajduje swój wyraz przykładowo w interpretacjach indywidualnych: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13.04.2016 r., znak IBPB-1-3/4510- 286/16/SK, oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 12.10.2015 r., znak ILPB3/4510-1-331/15-5/JG.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama