reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Czy przelewy środków pieniężnych z zysku między oddziałem w Polsce a spółką w Czechach mają skutki w CIT

Czy przelewy środków pieniężnych z zysku między oddziałem w Polsce a spółką w Czechach mają skutki w CIT

Przelew środków pieniężnych z rachunku oddziału w Polsce na rachunek jednostki macierzystej w Czechach i powrotny przelew do oddziału w Polsce jest neutralny podatkowo.

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 czerwca 2016 r. - nr IBPB-1-3/4510-400/16/TS.

Sprawa dotyczyła samodzielnego oddziału spółki zagranicznej w Polsce. Oddział osiągnął zysk, który pozostaje zyskiem niepodzielonym. Na rachunku bankowym oddziału pozostają więc znaczne kwoty, które oddział chce przelać na konto swojej jednostki macierzystej. Przelane kwoty zostaną zwrócone do oddziału w Polsce w momencie podjęcia decyzji o ich przeznaczeniu np. na przyszłe inwestycje w oddziale w Polsce lub na inne cele działalności oddziału.

Na tym tle oddział spółki powziął wątpliwość, czy przelew środków pieniężnych z rachunku Oddziału w Polsce na rachunek jednostki macierzystej w Czechach i powrotny przelew do oddziału w Polsce jest neutralny podatkowo.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab. Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts

Prezentując własne stanowisko oddział podkreślił, że oddział przedsiębiorcy zagranicznego nie stanowi odrębnego podmiotu podatkowego w stosunku do spółki macierzystej (centrali), lecz jest jedynie organizacyjnie i majątkowo wyodrębnioną częścią tego przedsiębiorcy. Dochody osiągane przez oddział pozostają więc dochodami przedsiębiorcy zagranicznego, który zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT rozpoznaje ograniczony obowiązek podatkowy – obowiązek podatkowy do wysokości dochodów osiągniętych w Polsce. Przelewy między rachunkami bankowymi Oddziału i spółki macierzystej stanowią przepływy wewnętrzne dokonane w ramach jednego podmiotu. Zdaniem oddziału spółki pozostają więc neutralne podatkowo.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu podkreślił, że utworzenie na terytorium danego państwa zakładu, nie powoduje powstania nowego podmiotu podatkowego w tym państwie. Zakład nie jest podmiotem podatkowym, gdyż podmiotem takim pozostaje przedsiębiorca zagraniczny. Przedmiotowe transakcje nie spełniają więc kryteriów do uznania ich odpowiednio za koszty oraz przychody podatkowe, gdyż są przeprowadzane w ramach jednego podmiotu gospodarczego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama