Czy przelewy środków pieniężnych z zysku między oddziałem w Polsce a spółką w Czechach mają skutki w CIT
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 czerwca 2016 r. - nr IBPB-1-3/4510-400/16/TS.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła samodzielnego oddziału spółki zagranicznej w Polsce. Oddział osiągnął zysk, który pozostaje zyskiem niepodzielonym. Na rachunku bankowym oddziału pozostają więc znaczne kwoty, które oddział chce przelać na konto swojej jednostki macierzystej. Przelane kwoty zostaną zwrócone do oddziału w Polsce w momencie podjęcia decyzji o ich przeznaczeniu np. na przyszłe inwestycje w oddziale w Polsce lub na inne cele działalności oddziału.
Na tym tle oddział spółki powziął wątpliwość, czy przelew środków pieniężnych z rachunku Oddziału w Polsce na rachunek jednostki macierzystej w Czechach i powrotny przelew do oddziału w Polsce jest neutralny podatkowo.
Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab. Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts
Prezentując własne stanowisko oddział podkreślił, że oddział przedsiębiorcy zagranicznego nie stanowi odrębnego podmiotu podatkowego w stosunku do spółki macierzystej (centrali), lecz jest jedynie organizacyjnie i majątkowo wyodrębnioną częścią tego przedsiębiorcy. Dochody osiągane przez oddział pozostają więc dochodami przedsiębiorcy zagranicznego, który zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT rozpoznaje ograniczony obowiązek podatkowy – obowiązek podatkowy do wysokości dochodów osiągniętych w Polsce. Przelewy między rachunkami bankowymi Oddziału i spółki macierzystej stanowią przepływy wewnętrzne dokonane w ramach jednego podmiotu. Zdaniem oddziału spółki pozostają więc neutralne podatkowo.
Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu podkreślił, że utworzenie na terytorium danego państwa zakładu, nie powoduje powstania nowego podmiotu podatkowego w tym państwie. Zakład nie jest podmiotem podatkowym, gdyż podmiotem takim pozostaje przedsiębiorca zagraniczny. Przedmiotowe transakcje nie spełniają więc kryteriów do uznania ich odpowiednio za koszty oraz przychody podatkowe, gdyż są przeprowadzane w ramach jednego podmiotu gospodarczego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat