Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu oddział spółki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące oddział spółki.
Przedsiębiorca zagraniczny i jego oddział z jednym NIP
Aktualizacja: 19.05.2020
31 stycznia 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał korzystny dla podatników wyrok (sygn. akt II FSK 509/18) dotyczący Numeru Identyfikacji Podatkowej, którym powinny się posługiwać polskie oddziały przedsiębiorców zagranicznych. W ustnym uzasadnieniu do wyroku Sąd wskazał, że oddział zagranicznego podmiotu w Polsce nie jest zobowiązany do identyfikowania się odrębnym od spółki macierzystej Numerem Identyfikacji Podatkowej w celu pełnienia funkcji płatnika. »
Uznanie oddziału spółki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa wg ustawy o VAT
Aktualizacja: 26.09.2018
Za zorganizowaną część przedsiębiorstwa można uznać oddział, który posiada odrębność strukturalną i finansową, a jego składniki muszą być bezpośrednio związane z prowadzoną przez oddział działalnością, dla której został wyodrębniony. »
Formularz CIT-ST – kto, kiedy i jak musi raportować o swoich zakładach (oddziałach)?
Aktualizacja: 14.08.2017
Przepisy ustaw podatkowych nakazują podatnikom przekazywać właściwym organom nie tylko dane mające bezpośredni wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego. Zobowiązują one także do udostępniania innych informacji, po części o znaczeniu statystycznym. Jeden z takich obowiązków realizowany jest poprzez składanie informacji CIT-ST. »
Spółka czy oddział – którą formę działalności wybrać?
Aktualizacja: 14.07.2017
Działalność gospodarcza może być prowadzona zarówno w miejscu, w którym przedsiębiorca zorganizował swój główny ośrodek gospodarczy, jak i poza nim, czyli w oddziale firmy lub w formie odrębnej spółki. Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności w naszym kraju najczęściej decydują się na założenie spółki z. o.o. lub oddziału. »
Oddział przedsiębiorcy zagranicznego – zasady rejestracji i opodatkowania
Aktualizacja: 03.07.2017
Oddział przedsiębiorcy zagranicznego to forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej zarezerwowana dla podmiotów zagranicznych, które chcą otworzyć oddział swojej firmy w Polsce. Jak prawidłowo dokonać rejestracji oddziału w KRS oraz do celów podatkowych? »
Odliczanie VAT polskiego oddziału zagranicznej firmy mającej siedzibę poza granicami UE
Aktualizacja: 23.01.2017
Oddział spółki z siedzibą w innym państwie członkowskim, który został zarejestrowany w danym państwie członkowskim na potrzeby zapłaty podatku od wartości dodanej i który dokonuje głównie niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem wewnętrznych transakcji na rzecz tej spółki, a także sporadycznie czynności opodatkowanych w państwie członkowskim jego rejestracji, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym ostatnim państwie, nałożonego na towary i usługi wykorzystywane na potrzeby opodatkowanych czynności wspomnianej spółki dokonywanych w innym państwie. »
Wydatki na oddelegowanie pracownika za granicę nie są jego przychodem w PIT
Aktualizacja: 27.09.2016
Koszty zakwaterowania, stworzenia odpowiedniego do warunków pracy zaplecza socjalnego oraz dojazdu do miejsca wykonywania pracy są przede wszystkim kosztami pracodawcy i to ponoszonymi w jego interesie wynikającym z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej - nie zaś w interesie pracownika. Zatem, niezależnie od regulacji zawartej w art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT, tego rodzaju świadczenia nie stanowią przychodu określanego jako wartość innych nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ww. ustawy. »
Odliczenie VAT oddziału spółki - TSUE potwierdził zasadę neutralności podatku VAT
Aktualizacja: 07.12.2016
Oddział spółki z siedzibą w innym państwie członkowskim UE, który został za-rejestrowany w danym państwie członkowskim na potrzeby zapłaty podatku VAT i dokonuje głównie wewnętrznych transakcji (niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT) na rzecz tej spółki, a także sporadycznie czynności opodatkowanych w państwie członkowskim jego rejestracji, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym ostatnim państwie, nałożonego na towary i usługi wykorzystywane na potrzeby opodatkowanych czynności wspomnianej spółki dokonywanych w innym państwie członkowskim, w którym spółka ta ma swoją siedzibę. »
Opodatkowanie sprzedaży towarów wyprodukowanych w Polsce przez oddział spółki zagranicznej
Aktualizacja: 29.08.2016
Niejednokrotnie zagraniczne firmy tworzą oddziały w Polsce w celu ulokowania tutaj zakładów produkcyjnych i dokonywania sprzedaży wytworzonych produktów. Jak powinien zostać opodatkowany dochód uzyskiwany z takiej działalności? »
Aktualizacja: 02.08.2016
Przelew środków pieniężnych z rachunku oddziału w Polsce na rachunek jednostki macierzystej w Czechach i powrotny przelew do oddziału w Polsce jest neutralny podatkowo. »
Jakie dane powinny być na fakturze wystawianej przez oddział spółki
Aktualizacja: 23.09.2015
Utworzyliśmy oddział naszej spółki w innej miejscowości. Zgłosiliśmy go do Krajowego Rejestru Sądowego. Oddział, jako wewnętrznie wyodrębniona jednostka, nie będzie miał własnego NIP. Czy w związku z tym na fakturze powinniśmy zamieszczać dane oddziału (nazwę i adres oddziału) i NIP jednostki macierzystej? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »