REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenia VAT między centralą a zagranicznym zakładem - wyrok TSUE

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Rozliczenia VAT między centralą a zagranicznym zakładem - wyrok TSUE
Rozliczenia VAT między centralą a zagranicznym zakładem - wyrok TSUE

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenia VAT między centralą a zagranicznym zakładem były przedmiotem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 11 marca 2021 roku w sprawie C‑812/19 Danske Bank.

Czy zagraniczny oddział należy do tej samej grupy VAT co centrala?

Wyrok dotyczył banku, którego zakład główny (centrala) należał do duńskiej grupy VAT oraz jego zagranicznego oddziału działającego na terytorium Szwecji. Bank w ramach działalności prowadzonej w krajach skandynawskich korzystał z platformy informatycznej, a koszty związane z jej funkcjonowaniem były przypisywane przez zakład główny szwedzkiemu oddziałowi.
Na tym tle pojawiła się wątpliwości, czy okoliczność, że zakład główny banku należy do duńskiej grupy VAT, oznacza, że dla celów VAT grupę tę należy uznać za podatnika odrębnego od szwedzkiego oddziału.

TSUE powołał się na swój wcześniejszy wyrok z 17 września 2014 r., w sprawie C‑7/13 Skandia filial Sverige i wskazał, że usługi świadczone przez zakład główny położony w państwie trzecim na rzecz oddziału znajdującego się w państwie członkowskim stanowią transakcje podlegające opodatkowaniu, jeżeli oddział ten jest członkiem grupy VAT. Zdaniem Trybunału, zasada sformułowana w tym wyroku znajduje zastosowanie również wtedy, gdy usługi świadczone są między zakładem głównym znajdującym się w danym państwie członkowskim i należącym w tym państwie do grupy VAT, a oddziałem mającym siedzibę w innym państwie członkowskim.

TSUE uznał więc, że z uwagi na ograniczenia terytorialne w zakresie tworzenia grup VAT nie można uznać, że szwedzki oddział należy do duńskiej grupy VAT, w której funkcjonuje zakład główny. W konsekwencji Trybunał stwierdził, że świadczenia przypisane do szwedzkiego oddziału powinny podlegać opodatkowaniu VAT. 

Autopromocja

Centrala należąca do grupy VAT i jej zagraniczny oddział - to (w zakresie VAT) niezależne podmioty

Uznanie przez Trybunał, że centrala należąca do grupy VAT i jej zagraniczny oddział stanowią na gruncie VAT niezależne podmioty, daje oddziałom podmiotów należących za granicą do grupy VAT solidne argumenty przemawiające za możliwością odzyskania nieodliczonego do tej pory podatku z faktur dotyczących transakcji z centralą. Z drugiej strony, wyrok TSUE może znacząco wpływać na opodatkowanie transakcji między centralą a zagranicznym oddziałem.

Dotychczas polskie sądy administracyjne stały na stanowisku, że oddział i centrala stanowią jednego podatnika dla celów VAT, w związku z czym wzajemne rozliczenia pomiędzy tymi podmiotami z tytułu świadczonych usług stanowią czynności neutralne na gruncie VAT. Można się zatem spodziewać, że wyrok TSUE wpłynie na dotychczasową praktykę w tym zakresie, a organy mogą zacząć weryfikować kwestię zrzeszenia w grupie VAT centrali i wpływ tej okoliczności na rozliczenia polskich oddziałów. 

Stanisław Nidecki, Associate
Wojciech Gede, Senior Manager
PwC Polska

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PwC
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  REKLAMA