REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostawa towarów między oddziałem a siedzibą spółki - rozliczenie VAT

Dostawa towarów między oddziałem a siedzibą spółki - rozliczenie VAT
Dostawa towarów między oddziałem a siedzibą spółki - rozliczenie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Dostawa towarów między oddziałem a siedzibą spółki - rozliczenie VAT. Spółka działająca w branży paliwowej, z siedzibą w Czechach, utworzyła w Polsce oddział zarejestrowany dla potrzeb VAT. Oddział dokonał zakupu urządzeń, które po zakończeniu prowadzonej w Polsce inwestycji zostaną przewiezione do Czech do siedziby spółki, która uiści za nie ustaloną opłatę. Czy można uznać, że taka transakcja stanowi w Polsce WDT i polski oddział może do niej zastosować stawkę VAT 0%?

Rada
W związku z przemieszczeniem urządzeń do Czech czeska spółka będzie zobowiązana rozliczyć w Polsce nietransakcyjną wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Natomiast w Czechach będzie zobowiązana rozliczyć nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe nabycie. WDT będzie opodatkowana VAT w Polsce według stawki 0%, jeżeli zostaną spełnione określone przepisami warunki. Jeśli warunki do zastosowania stawki 0% nie będą spełnione, należy zastosować stawkę 23%. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Autopromocja

Rozliczenia VAT transakcji między centralą a oddziałami spółki

Oddziały podatników, co do zasady, nie są odrębnymi od centrali podatnikami. Dotyczy to w szczególności podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium kraju. Jak czytamy w wyroku NSA z 12 lutego 2014 r. (sygn. akt I FSK 353/13):
"(…) oddział zagranicznego przedsiębiorcy nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwo zagraniczne rejestrując swój oddział w Polsce nie dokonało rejestracji odrębnego podatnika lecz rejestracji własnego przedsiębiorstwa. W związku z powyższym, mimo iż na terytorium kraju funkcjonuje oddział przedsiębiorcy zagranicznego, to podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału."

Potwierdził to również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 stycznia 2020 r. (nr 0112-KDIL4.4012.504.2019.2.JK).

Powoduje to, że wskazana transakcja z punktu widzenia VAT będzie czynnością dokonaną wewnątrz podatnika VAT, którym jest czeska spółka z oddziałem w Polsce.

Ważne!
Jeżeli firma wydziela dla potrzeb własnych odrębny oddział, nie oznacza to, że mamy do czynienia z dwoma podatnikami VAT. Spółka i jej oddział traktowane są dla celów VAT jak ten sam podmiot i jeden podatnik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki wystąpienia nietransakcyjnej WDT

Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Do WDT dochodzi przy tym nie tylko na skutek dostaw towarów wywożonych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż Polska (art. 13 ust. 1 ustawy o VAT; są to najczęściej spotykane wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów).

Do WDT dochodzi również na skutek przemieszczania przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które to towary:

 • zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów,
 • mają służyć działalności gospodarczej tego podatnika (art. 13 ust. 3 ustawy o VAT).

Są to tzw. nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów.

Taki właśnie charakter będzie miało przemieszczenie wskazanych urządzeń z Polski do Czech. A zatem stanowić będzie dla czeskiej spółki z oddziałem w Polsce nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów oraz nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe nabycie w Czechach na podstawie czeskiego odpowiednika art. 11 ust. 1 ustawy o VAT.

Ważne!
Przesunięcie wyposażenia firmy pomiędzy jej oddziałem a centralą należy rozliczać jako nietransakcyjne przemieszczenia towarów uznawane za WDT w państwie, skąd są wywożone, i za WNT w kraju docelowym.

Stawka VAT dla nietransakcyjnej WDT

Nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów mogą korzystać z opodatkowania stawką 0%. Odpowiednie zastosowanie mają w tym zakresie przepisy art. 42 ust. 1-4, 11 i 12 ustawy o VAT (art. 42 ust. 14 ustawy o VAT). W konsekwencji dokonywane przez czeską spółkę z odziałem w Polsce nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów będą opodatkowane stawką 0%, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

 1. czeska spółka posiada właściwy i ważny czeski numer VAT UE,
 2. czeska spółka będzie posiadać w swojej dokumentacji dowody, że urządzenia zostały przemieszczone z Polski do Czech,
 3. czeska spółka będzie zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT UE (najpóźniej w momencie złożenia deklaracji VAT, w której wykaże nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów),
 4. czeska spółka złoży w Polsce informację podsumowującą, w której wykaże WDT.

Jeżeli warunki te nie zostaną spełnione, nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy urządzeń będą opodatkowane VAT według stawki 23% (na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Podstawa opodatkowania nietransakcyjnych WDT

Podstawą opodatkowania w przypadku nietransakcyjnych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie tej dostawy towarów (art. 29a ust. 3 w zw. z art. 29a ust. 2 ustawy o VAT). Z orzecznictwa dotyczącego stosowania tej regulacji wynika, że podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa przemieszczanych towarów (zob. przykładowo wyroki NSA z 9 marca 2010 r., sygn. akt I FSK 2147/08, oraz z 21 lutego 2013 r., sygn. akt I FSK 492/12). Dlatego czeska spółka, ustalając podstawę opodatkowania, powinna przyjąć aktualną wartość rynkową towarów przemieszczanych do Czech. Będzie tak niezależnie od:

 • ustalonej przez centralę spółki i oddział opłaty za urządzenia,
 • tego, czy nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy urządzeń, o których mowa, będą opodatkowane VAT według stawki 0% czy według stawki 23%.

Podstawa prawna:

Autopromocja
 • art. 5 ust. 1 pkt 5, art. 13 ust. 3, art. 15, art. 29a ust. 3 w zw. z art. 29a ust. 2 oraz art. 42 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 802

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Powołane wyroki sądów administracyjnych:

 • wyrok NSA z 12 lutego 2014 r. (sygn. akt I FSK 353/13)
 • wyrok NSA z 9 marca 2010 r. (sygn. akt I FSK 2147/08)
 • wyrok NSA z 21 lutego 2013 r. (sygn. akt I FSK 492/12)

Powołane interpretacje podatkowe:

 • interpretacja Dyrektora KIS z 17 stycznia 2020 r. (sygn. 0112-KDIL4.4012.504.2019.2.JK)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  REKLAMA