Ewolucja ustawy o fundacji rodzinnej

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
ustawa o fundacji rodzinnej / Shutterstock

Nie minęło zbyt wiele od czasu uchwalenia ustawy o fundacji rodzinnej, a ustawodawca dokonał już nowych zmian w jej brzmieniu. Warto przyjrzeć się temu, co zostało wprowadzone w toku procesu legislacyjnego w tym zakresie.

rozwiń >

Zmiana stawki PIT dla beneficjentów I i II grupy podatkowej

Ustawa w brzmieniu z 26 stycznia 2023 r.  zakładała, że PIT od beneficjenta wyniesie 15%. Proponowana zmiana zakłada, że jeżeli beneficjentami będą osoby z I i II grupy podatkowej, to stawka PIT przy wypłacie świadczeń z fundacji będzie wynosić 10% PIT od beneficjenta.

Autopromocja

Chodzi tu o:

  • zięcia, synową, ojczyma, macochę i teściów (tj. osoby z I grupy podatkowe poza osobami wymienionymi w grupie 0),
  • zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych (tj. osoby z II grupy podatkowej).

Nowe wyłączenia ze zwolnienia z CIT

Projekt zmian przewiduje, że zwolnienie z CIT nie będzie dotyczyło przychodów z najmu i dzierżawy: przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątku używanych przez beneficjenta lub fundatora w ich działalności lub przez podmioty powiązane. W takim przypadku podatnik będzie zobligowany do zastosowania 19% stawki CIT.

Opodatkowanie fundacji niezgłoszonej do rejestru

W sytuacji, gdy fundacja rodzinna w organizacji nie zostanie zgłoszona do rejestru fundacji w ciągu sześciu miesięcy od dnia jej powstania, to zostanie ona wstecznie opodatkowana.

Ukryte zyski

Wprowadzono definicję ukrytych zysków do ustawy. Nowa zmiana przewiduje opodatkowanie fundacji rodzinnej 15% CIT w przypadku ukrytych zysków. Regulacja ta jest podobna do konstrukcji ukrytych zysków z przepisów o estońskim CIT. Stanowi ona doprecyzowanie zakresu zdarzeń, jakie należy uznać za wypłatę świadczenia podlegającego opodatkowaniu na poziomie fundacji.

Zmiany związane z estońskim CIT

Projekt zmian zakłada, że wspólnik spółki opodatkowanej estońskim CIT będzie mógł być fundatorem lub beneficjentem fundacji rodzinnej. Fundacja rodzinna nadal niestety nie będzie mogła być wspólnikiem spółki stosującej ryczałt od spółek.

Brak uwzględnienia finansowania od fundacji rodzinnej w limicie kosztów finansowanie dłużnego

Na uwagę zasługuje kolejna z proponowanych zmian, a związana z brakiem objęcia limitem kosztów finansowania dłużnego od pożyczek udzielonych przez fundację rodzinną. Ustawodawca w swym zamyśle prawdopodobnie miał na celu ułatwienie kwestii swobodniejszego działania w sferze udzielania pożyczek przez fundację rodzinną.

Ciąg dalszy i skutek dla podatników

Projekt ustawy został uchwalony 9 marca 2023 r. na posiedzeniu Sejmu. Należy zwrócić uwagę, że przed proponowanymi zmianami jest jeszcze daleka droga w procesie legislacyjnym. Finalny kształt ustawy, a co za tym idzie model opodatkowania w ramach tej instytucji, pozostaje nadal niepewny. Część z proponowanych zmian wzbudza negatywne emocje wśród podatników. Niektóre zmiany mogą okazać się korzystne, a inne z kolei jak wprowadzenie „ukrytych zysków” mają charakter doprecyzowujący lub uszczelniający. 

Autor: Remigiusz Fijak, Partner Associate ID Advisory

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...