Zakończenie inwestycji w SSE - przyjęcie aktywów do ewidencji

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Zakończenie inwestycji w SSE - przyjęcie aktywów do ewidencji
Zakończenie inwestycji w SSE. Specjalne Strefy Ekonomiczne oczekują, aby na dzień zakończenia inwestycji w strefie przedsiębiorca wprowadził wszystkie nabyte oraz wytworzone środki trwałe (ŚT) oraz wartości niematerialne i prawne (WNiP) do ewidencji. Eksperci z PwC rekomendują inwestującym zarówno w ramach PSI jak i SSE, weryfikację stanu prac nad wprowadzaniem ŚT i WNiP do stosownych ewidencji. Może się bowiem okazać, że nie będzie możliwe spełnienie oczekiwań przedstawicieli SSE w tym zakresie, co skutkować będzie koniecznością jak najszybszego złożenia wniosku o zmianę DoW lub zezwolenia.

Zakończenie inwestycji w SSE. Kiedy trzeba wprowadzić środki trwałe i wartości niematerialne i prawne do ewidencji?

Rok 2020 i 2021 to czas finalizacji inwestycji, na które przedsiębiorcy uzyskali pierwsze decyzje o wsparciu (DoW) w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) - nowego programu zwolnień w podatku dochodowym z tytułu inwestycji. Pierwsze sygnały płynące od przedsiębiorców oraz Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE), którym powierzono obowiązek kontroli przedsiębiorców inwestujących w ramach PSI w zakresie weryfikacji spełnienia zobowiązań wynikających z DoW, wskazują na zaostrzenie wymagań co do dokumentacji przedstawianej w trakcie kontroli.

Autopromocja

SSE oczekują bowiem, aby na dzień zakończenia inwestycji przedsiębiorca wprowadził wszystkie nabyte oraz wytworzone środki trwałe (ŚT) oraz wartości niematerialne i prawne (WNiP) do ewidencji. Zatem wśród dokumentów przedstawianych kontrolującym do weryfikacji powinny być też tzw. OT. 

Podejście przedstawicieli SSE wynika z interpretacji §  8 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (Rozporządzenie). Zgodnie z tym przepisem, do kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem na nowe inwestycje zalicza się koszty będące ceną nabycia albo kosztem wytworzenia we własnym zakresie ŚT, pod warunkiem zaliczenia ich, zgodnie z odrębnymi przepisami, do składników majątku podatnika i zaliczenia ich do ewidencji ŚT oraz WNiP.

Zdaniem przedstawicieli SSE przytoczony przepis Rozporządzenia oznacza, że przedsiębiorcy posiadają obowiązek zaliczenia nabytych oraz wytworzonych we własnym zakresie ŚT i WNiP do stosownej ewidencji najpóźniej w dniu zakończenia inwestycji określonym w DoW. Do tej pory SSE w toku kontroli w oparciu o analogiczne przepisy dotyczące zwolnień podatkowych na podstawie zezwoleń w ramach reżimu SSE przede wszystkim koncentrowały się na zweryfikowaniu poniesienia deklarowanej wartości wydatków i dopuszczały warunkowo sytuację, kiedy nie wszystkie dokumenty OT i ujęcie aktywów w rejestrach podmiotów kontrolowanych nie były sfinalizowane na moment zakończenia inwestycji, o ile, choć z opóźnieniem, te działania następowały. 

Aktualne podejście przedstawicieli SSE zbieżne jest z publikowanymi w ostatnim czasie interpretacjami prawa podatkowego Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w tym np. z interpretacją z dnia 20 października 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.397.2020.2.JKU. Zgodnie ze stanowiskiem organu przytoczonym w interpretacji, dopiero faktyczne zaliczenie ŚT do stosownej ewidencji stanowi ostateczne potwierdzenie poniesienia kosztów kwalifikowanych. 

Rekomendacje dla inwestorów

Podejście przedstawicieli SSE oznacza tym samym dodatkowe komplikacje w toku kontroli dla inwestorów, którzy planowali rozpoznać ŚT i WNiP dopiero po dacie zakończenia inwestycji. 

W tym wypadku, wszyscy inwestorzy zbliżający się do zakończenia inwestycji powinni podjąć działania w celu sfinalizowania procesu przyjmowania do używania i ujęcia w odpowiednich rejestrach aktywów, z którymi związane są wydatki kwalifikowane przed datą wskazaną jako zakończenie inwestycji.  W przypadku braku możliwości wprowadzenia ŚT i WNiP do ewidencji przed dniem zakończenia inwestycji, konieczne będzie złożenie wniosku o wydłużenie okresu realizacji inwestycji. Wniosek taki należy złożyć do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, tak aby mieć pewność, że uda się uzyskać pozytywną decyzję Ministerstwa przed pierwotnym terminem formalnego zakończenia inwestycji. 

Rekomendujemy tym samym wszystkim inwestorom (inwestującym zarówno w ramach PSI jak i SSE) weryfikację stanu prac nad wprowadzaniem ŚT i WNiP do stosownych ewidencji. Może się bowiem okazać, że nie będzie możliwe spełnienie oczekiwań przedstawicieli SSE w tym zakresie, co skutkować będzie koniecznością jak najszybszego złożenia wniosku o zmianę DoW lub zezwolenia. 

Dorota Wolna, Director
Agnieszka Szymczyk, Senior Associate
Mariusz Wcisło, Associate
PwC Polska

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...