REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Estoński CIT – wady i zalety

Enodo Advisors
Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu
Estoński CIT – wady i zalety
Estoński CIT – wady i zalety

REKLAMA

REKLAMA

Czy warto wybrać tzw. estoński CIT? W dobie postępującej fiskalizacji i obejmowania opodatkowaniem coraz to nowych obszarów naszego życia, model tzw. estońskiego CIT wydaje się być bardzo proprzedsiębiorczy i proobywatelski. Nie ma jednak róży bez kolców. Podatnik wybierający tą formę opodatkowania nie ma prawa do ulg, odliczeń i rozliczania strat. Trzeba też uważać na ukryte zyski. Kiedy można utracić prawo do ryczałtu? Czy estoński CIT ma więcej wad niż zalet?

Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estoński CIT)

Korzystanie z tzw. estońskiego CIT (tj. ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych) oznacza dla podatnika brak obowiązku zapłaty podatku w momencie uzyskania dochodu (zysku). Moment opodatkowania zostaje bowiem przesunięty do momentu wypłaty tego zysku do wspólnika. Zabieg ten zwiększa pulę środków jakimi dysponuje podatnik, co zdaniem Ministerstwa Finansów, ma zachęcić do zwiększenia wydatków na inwestycje. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad.

Autopromocja

Bez prawa do ulg, odliczeń i rozliczania strat

Podatnik korzystający z tego rozwiązania traci prawo do korzystania z ulg podatkowych (B+R, IP BOX, Polska Strefa Inwestycji), jak również możliwości odliczania darowizn, czy rozliczania strat (z pewnymi wyjątkami w zakresie strat z okresów sprzed wejścia w system ryczałtowy). Co więcej, ryczałtowym podatkiem będą opodatkowane nie tylko wypłaty zysku w formie dywidendy wypłaconej na podstawie uchwały udziałowców, ale również:

  1. zaliczki na poczet dywidendy;
  2. zyski przeznaczone na pokrycie strat, jeżeli straty te powstały w okresie poprzedzającym opodatkowanie ryczałtem;
  3. tzw. ukryte zyski, z pewnymi wyjątkami;
  4. wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą podatnika;
  5. nadwyżka wartości rynkowej składników majątku przejętego lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (tzw. dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku);
  6. wartość przychodów i kosztów podlegających zarachowaniu w roku podatkowym, które nie zostały uwzględnione w wykazanym zysku (stracie) netto (tzw. dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych);
  7. zysk netto – w przypadku podatników, którzy zakończyli opodatkowanie ryczałtem.

Uwaga na ukryte zyski!

O ile większość ze wskazanych wyżej kategorii nie powinna nastręczać kłopotów przy próbie zdefiniowania przedmiotu opodatkowania, to ukryte zyski na pewno będą przedmiotem wielu sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Ustawa zawiera bowiem otwarty katalog świadczeń, które mogą być uznane za ukryte zyski, tj. świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne wykonane w związku z prawem do udziału w zysku inne niż podzielony zysk, których beneficjentem jest udziałowiec lub podmiot z nim powiązany. Jednocześnie wskazuje jedynie przykładowo, że do kategorii tej zalicza się:

  1. pożyczki (kredyty) oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej udziałowcowi oraz osobom z nim powiązanym;
  2. świadczenia wykonane na rzecz fundacji prywatnej lub rodzinnej, na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub podmiotu, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
  3. nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną przez organy podatkowe ponad ustaloną ceną tej transakcji;
  4. nadwyżkę zwróconej dopłaty wniesionej do spółki ponad kwotę wniesioną;
  5. wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości;
  6. równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
  7. darowizny, prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju oraz
  8. wydatki na reprezentację.

Otwarty katalog tych świadczeń jest doprecyzowany co do swojego zakresu poprzez wskazanie wyłączeń, tj. czynności które nie będą uznawane za wypłaty ukrytych zysków. Jako ukryte zyski nie będą traktowane wynagrodzenia do łącznej wysokości pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (za każdy miesiąc roku podatkowego), połowa wydatków i odpisów amortyzacyjnych związanych z używaniem samochodów, samolotów i jachtów wykorzystywanych częściowo w prowadzonej działalności gospodarczej całość takich wydatków, o ile takie samochody, samoloty i jachty będą wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej, a także kwota pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi. Zatem w praktyce np. wynagrodzenia z tytułu usług wykonywanych przez udziałowców na rzecz spółki lub inne osoby fizyczne będące podmiotami powiązanymi  o wartości przekraczającej pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia mogą być przedmiotem sporu z organami podatkowymi.

Utrata prawa do ryczałtu mimo woli

Co do zasady, podatnik deklarujący chęć skorzystania z tej formy opodatkowania będzie z niej korzystał przez okres czterech lat. Jeśli nie złoży zawiadomienia o rezygnacji, okres ten przedłuży się o kolejne 4 lata. Ustawa przewiduje jednak sytuacje, w których nastąpi utrata prawa do korzystania z ryczałtu niezależna od woli podatnika. Stanie się tak np. z końcem 2-letniego lub 4-letniego okresu, w którym podatnik nie poniósł nakładów na cele inwestycyjne w odpowiedniej wysokości, z końcem roku podatkowego, w którym podatnik nie spełni warunków dot. wysokości przychodów (w tym pasywnych) oraz zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Utracą to prawo również ci podatnicy, którzy nie spełnią warunków dotyczących formy prawnej, struktury własnościowej oraz sposobu sporządzania sprawozdań finansowych, nie będą prowadzili ksiąg podatkowych lub prowadzili je w sposób uniemożliwiający określenie wyniku finansowego netto, czy dokonujący przejęcia innego podmiotu lub zostaną przejęci chyba, że podmiot przejmowany/przejmujący będzie opodatkowany ryczałtem.

Niestety, sytuacji skutkujących negatywnymi konsekwencjami jest jak widać wiele.

Plusów więcej niż minusów, ale nie dla wszystkich

Skorzystanie z ryczałtu może istotnie obniżyć efektywną wysokość opodatkowania zysków jakie trafią do rąk udziałowców. W przypadku małych podatników efektywna stopa opodatkowania może wynieść 20%, a w przypadku dużych 25%. Te niewątpliwie korzystne stawki nie będą jednak dotyczyły wszystkich, którzy skorzystają z tej formy opodatkowania. Więcej na ten temat w kolejnym artykule.

Hubert Cichoń, radca prawny, partner w ENODO Advisors

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA