REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Limit kosztów usług niematerialnych w działalności zwolnionej w SSE

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Limit kosztów usług niematerialnych w działalności zwolnionej w SSE
Limit kosztów usług niematerialnych w działalności zwolnionej w SSE

REKLAMA

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny wydał 28 października 2020 r. wyrok (sygn. II FSK 2568/19), który ma kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia kwestii limitowania w działalności zwolnionej kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych (art. 15e ustawy o CIT). Wyrok ten może wprowadzić spore zamieszenie w rozliczeniach podatkowych przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej lub Polskiej Strefy Inwestycji.

W wyroku tym NSA utrzymał w mocy wcześniejszy wyrok WSA, zgodnie z którym w kalkulacji limitu EBITDA należy uwzględnić tylko przychody i koszty związane z działalnością opodatkowaną – konsekwentnie jednak limitowaniu nie będą podlegać koszty działalności zwolnionej. Wyrok NSA stanowi więc potwierdzenie, że do przychodów i kosztów działalności zwolnionej art. 15e ustawy o CIT nie powinien znaleźć zastosowania, z czym nie zgadzają się organy.

Autopromocja

Limit EBITDA - dotychczasowa praktyka organów podatkowych i sądów

Organy podatkowe prezentują stanowisko, że limit EBITDA powinno kalkulować się na podstawie całego wyniku – zwolnionego i opodatkowanego, a koszty usług niematerialnych w działalności zwolnionej powinny być limitowane na takich samych zasadach jak w działalności opodatkowanej.

Sądy co do zasady nie podzielają wykładni prezentowanej przez organy podatkowe. W wydawanych wyrokach jednoznacznie stwierdzają, że skoro w art. 15e ust. 4 nakazano odpowiednie stosowanie art. 7 ust. 3 ustawy o CIT, to zrobiono to w konkretnym celu, a więc wyłączono stosowanie limitowania kosztów usług niematerialnych do dochodów uzyskiwanych z działalności zwolnionej, które to dochody są wolne od podatku. Sądy zauważają, że stosowanie limitu kosztów usług niematerialnych w działalności zwolnionej nie jest konieczne, skoro sam dochód nie jest opodatkowany. 

W tym zakresie pojawiło się jedno stanowisko przeciwne - w marcu WSA w Gliwicach (sygn. I SA/Gl 1299/19) opowiedział się za podejściem organów. Pozostałe sądy orzekały w tym zakresie dotychczas jednolicie. NSA podzielił stanowisko większości sądów i oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego. 

Koniec z limitem art. 15e ustawy o CIT w SSE?

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się rozstrzygnięta. Zdaniem sądów art. 15e nie powinien mieć zastosowania do działalności zwolnionej, a więc limit EBITDA powinien być liczony tylko na podstawie przychodów i kosztów z działalności opodatkowanej, a wszelkie koszty usług niematerialnych przypisane do działalności zwolnionej nie powinny być limitowane. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z tym podejściem, przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia dochodu w CIT nie muszą kalkulować wspólnego limitu EBITDA dla działalności zwolnionej i opodatkowanej. Wystarczy, że skalkulują limit EBITDA na podstawie przychodów i kosztów działalności opodatkowanej, a następnie wyłączą odpowiednią nadwyżkę kosztów usług niematerialnych przypisanych tylko do działalności opodatkowanej. Nic poza tym. Wszystkie koszty usług niematerialnych w działalności zwolnionej nie będą limitowane.

Niemniej, rozstrzygnięcie NSA może istotnie skomplikować sytuację przedsiębiorcom, którzy stosowali podejście prezentowane przez organy podatkowe, bowiem zmienia ono dotychczasowe zasady liczenia limitu EBITDA.

Dodatkowo, nie dla wszystkich przedsiębiorców podejście zaprezentowane przez sądy może się okazać korzystniejsze. Wzajemne zależności pomiędzy wysokością ponoszonych kosztów usług niematerialnych a wysokością osiąganych dochodów w działalności opodatkowanej i zwolnionej będą miały istotny wpływ na to, czy wykładnia zaprezentowana przez sądy przełoży się na mniejsze lub większe obciążenia podatkowe lub tempo zużycia dostępnej pomocy publicznej. 

Co więcej, organy podatkowe mogą nie być skore, żeby od razu zmienić swoje podejście, argumentując, że jest to wyrok w indywidualnej sprawie i nie są związane zaprezentowaną przez NSA wykładnią.

Kiedy jednolita wykładnia organów podatkowych i sądów?

Pierwszy wyrok NSA stanie się zapewne początkiem kolejnej fali wniosków o interpretacje indywidualne. Część podatników może chcieć zabezpieczyć dotychczasowe podejście organów w drodze interpretacji, znowu inni - wręcz przeciwnie, będą próbowali przekonać organy, że podejście sądów jest bardziej uzasadnione. 

Limitowanie kosztów usług niematerialnych w działalności zwolnionej pomimo najnowszego rozstrzygnięcia NSA nadal bowiem pozostaje sprawą otwartą i skomplikowaną. Nie jest wykluczone, że przedsiębiorcy, pomimo wskazania określonego kierunku przez NSA, świadomie bądź nieświadomie będą stosować podejście prezentowane przez organy. Do wypracowania jednego, spójnego podejścia, które będzie akceptowane zarówno przez organy jak i sądy nadal daleka droga. 

Niezmiennie każdy z podmiotów korzystających ze zwolnienia powinien już teraz przeprowadzić analizę, jak oba podejścia wpływają na jego rozliczenia, a następnie podjąć decyzję, jak zabezpieczyć się przed ryzykiem w tym zakresie.

Dorota Wolna, Director
Filip Wudarski, Manager
Filip Graczyk, Associate
PwC Polska

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PwC

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA