Zapisy w pkpir na podstawie zestawienia miesięcznego

Czy można dokonywać zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir) na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia sporządzonego na podstawie danych wynikających z ewidencji?

Interpretacja indywidualna z dnia 4 września 2013 r., sygn. IBPBI/1/415-548/13/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Autopromocja

Dokonywanie zapisów w pkpir

W przedstawiony we wniosku o interpretację stanie faktycznym podatnik prowadzi działalność lombardową polegającą na udzielaniu pożyczek pieniężnych. Zabezpieczeniem udzielonej pożyczki są rzeczy oddane w zastaw (biżuteria i jej części oraz pozostałe wyroby jubilerskie i ich części, ze złota i srebra lub platerowane metalem szlachetnym - PKWiU 32.12.13.0). Podatnik zamierza rozszerzyć zakres świadczonych usług o usługi polegające na dokonywaniu skupu towarów z możliwością odstąpienia przez kontrahenta od umowy.

Polecamy produkt: Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)

Umowa jaka zawierana będzie z kontrahentami zawierać będzie postanowienia, zgodnie z którymi:

1. Podatnik nabywa prawo własności rzeczy w chwili podpisania umowy i zapłaty ceny za nabywaną rzecz,

2. Kontrahentowi przysługuje prawo odstąpienia od Umowy we wskazanym w niej terminie liczonym od daty jej zawarcia.

3. Podatnikowi przysługuje płatne z góry w dacie podpisania umowy wynagrodzenie za umożliwienie Kontrahentowi odstąpienia od umowy w terminie w niej wskazanym.

Obowiązek zgłoszenia pkpir

Jak udokumentować w pkpir zakup zużytych opon

Przychód z organizacji koncertu w pkpir

Usługa polegająca na umożliwieniu kontrahentowi odstąpienia od umowy dokumentowana będzie paragonem fiskalnym, jak również podlegać będzie podatkowi od towarów i usług i opodatkowana będzie podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Moment uzyskania przychodu rozpoznany będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów zleca biuru rachunkowemu, co zostało zgłoszone naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego zgodnie z § 8 ust 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Obrót wynikający ze świadczonych zgodnie z umową usług, ewidencjonowany będzie przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnik prowadzi ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90 ustawy VAT, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134 i 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, tj. ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Kwota wynikająca z miesięcznego zestawienia w pkpir

Zdaniem podatnika, w § 21 ust. l rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2011 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), przewidziana jest możliwość dokonywania zapisów w księdze dotyczących przychodów ze sprzedaży towarów i usług na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia sporządzonego na podstawie danych wynikających z ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 1 lub 3 ustawy o VAT. Zgodnie z § 21 ust. 2 rozporządzenia zestawienie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać, co najmniej następujące dane: datę i kolejny numer zestawienia, sumę przychodów ze sprzedaży pomniejszoną o należny podatek od towarów i usług oraz o wartość towarów i usług niestanowiącą przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym i powiększoną o przychody nieobjęte obowiązkiem ewidencjonowania dla celów podatku od towarów i usług. Prowadzona przez podatnika ewidencja jest ewidencją, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy VAT. Sposób jej prowadzenia pozwala na sporządzenie zestawienia zawierającego wskazane w § 21 ust. 2 ww. Rozporządzenia dane. Wobec powyższego podatnik jest zdania, że zachodzą okoliczności pozwalające na dokonywanie zapisów w księdze dotyczących przychodów ze sprzedaży towarów i usług na koniec miesiąca łączną kwota wynikającą z miesięcznego zestawienia.

Dokumentowanie i ewidencjonowanie kosztów w pkpir

Prowadzenie PKPiR powierzyć biuru rachunkowemu?

Przejście z pkpir na pełną księgowość

Izba skarbowa zgodził się ze stanowiskiem podatnika, uznając takie działanie za prawidłowe. Podkreślając jednocześnie, że stanowisko podatnika uznaje się za prawidłowe o ile w świetle odrębnych przepisów (nie będących przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej), tj. przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, podatnik zawierając wskazane we wniosku umowy, świadczy usługi, w wyniku których uzyskuje obrót ewidencjonowany w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 tej ustawy. W takim bowiem przypadku w oparciu o dane wynikające z tej ewidencji może dokonywać zapisów w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów, stosownie do treści § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2011 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Zapraszamy na forum PIT i PKPiR


oprac. Adam Kuchta

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...