reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Przejście z pkpir na pełną księgowość

Przejście z pkpir na pełną księgowość

Ostatni kwartał roku to dobra chwila na to, by zastanowić się czy w firmie może powstać obowiązek przejścia z uproszczonej księgowości na pełną księgowość. Jak prawidłowo dokonać przejścia z pkpir na pełną księgowość?

Przedsiębiorca, zgodnie z ustawą o rachunkowości, musi dokonać wielu czynności, które umożliwią mu prowadzenie ksiąg rachunkowych. Musi też zastanowić się nad zmianą oprogramowania, o ile księgowości nie zleca zewnętrznym, wyspecjalizowanym podmiotom. Przejście z programu do KPiR na program umożliwiający prowadzenie ksiąg handlowych nie musi być jednak trudne.


Z pkpir na pełną księgowość


Zmiana formy rozliczania, nawet wymuszona, nie zawsze musi oznaczać kłopoty. By przejście na księgi rachunkowe nie było kłopotliwe, na początku poszukiwań nowego rozwiązania należy skupić się na tym, by obsługa obu programów była do siebie w jak największym stopniu zbliżona. Dzięki temu, już na początku przygody z pełną księgowością będziemy posiadać pewną wiedzę, która pozwoli nam sprawnie poruszać się w funkcjach i opcjach nowego oprogramowania.

Jak zaksięgować notę odsetkową w pkpir

PKPiR 2013 - zmiany zasad prowadzenia

KPiR oraz księgi rachunkowe to dwie różne formy rozliczeń. Chociażby z uwagi na fakt, że podatkowa księga przychodów i rozchodów jest formą mocno uproszczoną i nie wymaga prowadzenia skomplikowanej dokumentacji. Warto jednak zauważyć, że pewne biblioteki, na których wcześniej pracowaliśmy, pozostaną.


Przejście na księgi rachunkowe od strony technicznej


Przykładem może być biblioteka kontrahentów, która co prawda będzie wymagać uzupełnianie o konta księgowe, jednak ich założenie nie powinno przysporzyć problemów. Warto zauważyć, że część pracy, jak np. numeracja kont, może zostać wykonana automatycznie. Na pewno wykorzystamy też istniejące rozrachunki na kontrahentach. Bez większego kłopotu powinniśmy poradzić sobie z zaimportowaniem stosownego bilansu otwarcia dot. należności i zobowiązań. Nienaruszone powinny pozostać również informacje nt. środków trwałych. Uzupełniając je o konta umorzeniowe, będziemy mogli kontynuować pracę, nie zauważając praktycznie żadnych różnic względem KPiR.

Systemy finansowo-księgowe - jak poradzić sobie z wyborem?

Kwestią kluczową w przypadku przejścia na księgi rachunkowe jest zatem import wszelkich bibliotek do nowego programu. Dzięki tej, stosunkowo prostej operacji, rozpoczęcie pracy w nowym środowisku może okazać się nie tylko mniej bolesne, ale wręcz bezproblemowe. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, by pozostawić sobie wgląd w historię operacji z wcześniejszej działalności, a w tym m.in. w rozliczenia z właścicielami.

 

Zapraszamy na forum o podatkach i rachunkowości

Autor: RESET2 Sp. z o.o.

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama