| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Obowiązek zgłoszenia pkpir

Obowiązek zgłoszenia pkpir

Podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowani na zasadach ogólnych, zobowiązani są założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir), a w razie obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży - również tę ewidencję, na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.

 

 

 


Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej albo w poprzednim roku podatkowym korzystali ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym lub prowadzili księgi rachunkowe, są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu księgi, w terminie 20 dni od dnia jej założenia.

Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie to składają wszyscy wspólnicy w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania każdego z nich.


Zgłoszenie prowadzenia pkpir


Jeśli zatem przedsiębiorca zaprowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir) na dzień 1 stycznia br., to powinien zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego w terminie do 21 stycznia 2014 r.

Przychód z organizacji koncertu w pkpir

W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2004 r. możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jedną stawką w wysokości 19% (tzw. podatkiem liniowym) przepisy wymagają złożenia przez podatnika odpowiedniego oświadczenia. A zatem dochody osiągnięte przez podatników z działalności gospodarczej są opodatkowane według skali stawkami 18% i 32%, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie, do dnia 20 stycznia roku podatkowego, o wyborze sposobu opodatkowania według jednej stawki 19%. A jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - oświadczenie składa do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Obecnie wniosek CEIDG-1 dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą zawiera w sobie także oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (np. podatku liniowego).

Zastosowanie jednej stawki podatkowej dla dochodów z działalności gospodarczej jest jednak wyłączone w przypadku samozatrudnienia.


Forma opodatkowania działalności


Jeżeli podatnik, który wybrał liniowy sposób opodatkowania, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w ten sposób i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej (18% i 32%) oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Jak dokonać w pkpir korekty kosztów

Zapraszamy na forum PIT i PKPiR

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Zespół doradców podatkowych Jacek Czernecki

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »