reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Obowiązek zgłoszenia pkpir

Obowiązek zgłoszenia pkpir

Podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowani na zasadach ogólnych, zobowiązani są założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir), a w razie obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży - również tę ewidencję, na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.

 

 

 


Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej albo w poprzednim roku podatkowym korzystali ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym lub prowadzili księgi rachunkowe, są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu księgi, w terminie 20 dni od dnia jej założenia.

Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie to składają wszyscy wspólnicy w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania każdego z nich.


Zgłoszenie prowadzenia pkpir


Jeśli zatem przedsiębiorca zaprowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir) na dzień 1 stycznia br., to powinien zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego w terminie do 21 stycznia 2014 r.

Przychód z organizacji koncertu w pkpir

W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2004 r. możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jedną stawką w wysokości 19% (tzw. podatkiem liniowym) przepisy wymagają złożenia przez podatnika odpowiedniego oświadczenia. A zatem dochody osiągnięte przez podatników z działalności gospodarczej są opodatkowane według skali stawkami 18% i 32%, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie, do dnia 20 stycznia roku podatkowego, o wyborze sposobu opodatkowania według jednej stawki 19%. A jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - oświadczenie składa do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Obecnie wniosek CEIDG-1 dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą zawiera w sobie także oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (np. podatku liniowego).

Zastosowanie jednej stawki podatkowej dla dochodów z działalności gospodarczej jest jednak wyłączone w przypadku samozatrudnienia.


Forma opodatkowania działalności


Jeżeli podatnik, który wybrał liniowy sposób opodatkowania, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w ten sposób i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej (18% i 32%) oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Jak dokonać w pkpir korekty kosztów

Zapraszamy na forum PIT i PKPiR

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Zespół doradców podatkowych Jacek Czernecki

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama