Świadczenie usług doradczych opodatkowane podatkiem liniowy

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.
Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.
rozwiń więcej
Świadczenia usług doradczych opodatkowane podatkiem liniowy / Fot. Fotolia
Były pracownik spółki, który teraz jest jej prezesem w przypadku gdy będzie świadczył na jej rzecz usługi doradcze może skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym.

Autopromocja

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 27 kwietnia 2015 roku (sygn. akt IBPBI/1/4511-82/15/ZK).

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, że jest on byłym pracownikiem spółki z o.o., w której ma objąć funkcję prezesa zarządu na podstawie aktu powołania. Z tego tytułu przysługiwać mu będzie wynagrodzenie. Wnioskodawca od początku stycznia 2015 r. prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług na rzecz spółki będącej byłym pracodawcą podatnika. Do zakresu oferowanych usług należy przede wszystkim doradztwo dotyczące przepływu środków finansowych w spółce, zapewniania płynności finansowej, zatrudnienia pracowników oraz organizacji funkcjonowania spółki. Zakres świadczonych usług oraz obowiązków wynikających z umowy o pracę nie są tożsame.

Kiedy prezes nie zapłaci PIT od korzystania samochodu służbowego

W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym dnia 31 grudnia 2014 r. podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej możliwości opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym, jeżeli przedmiot działalności wykonywanej na rzecz byłego pracodawcy nie pokrywa się z czynnościami świadczonymi uprzednio w ramach stosunku pracy. Wnioskodawca uznał, iż może skorzystać z takiego opodatkowania, ponieważ jak zostało już wspomniane zakres usług wykonywanych w ramach działalności gospodarczej nie będzie identyczny jak ten wynikający ze stosunku pracy z byłym pracodawcą.

Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podzielił zdanie wnioskodawcy. Wskazał, że opodatkowaniu podatkiem liniowym w wysokości 19 % podlegają dochody uzyskiwane przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie podlegają mu jednak dochody uzyskane z prowadzenia wspomnianej działalności z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, jeżeli te usługi są takie same jak obowiązki podatnika wynikające ze stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, które wykonuje lub wykonywał w roku podatkowym. Zdaniem fiskusa w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym nie zachodzą przesłanki z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT, które uzasadniałyby ograniczenie możliwości skorzystania z opodatkowania podatkiem liniowym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podkreślił, iż dla podatnika, który będzie pełnić funkcję prezesa zarządu na podstawie aktu powołania i chce skorzystać z możliwości opodatkowania „podatkiem liniowym” nie ma znaczenia fakt tożsamości usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz czynności, które wynikają z umowy o pracę. Bez znaczenia pozostaje również kwestia, iż podatnik jest prezesem zarządu spółki z o.o. na rzecz, której świadczy usługi doradztwa. Ważne jest jednak, aby podatnik w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej nie wykonywał żadnych czynności związanych z kierowaniem i zarządzaniem spółką. Z opisu zdarzenia faktycznego nie wynikało, aby wnioskodawca miał takie czynności wykonywać.

Wyżywienie w trakcie podróży służbowej - rozliczenie PIT

W przypadku, gdy podatnik ograniczy wykonywanie usług na rzecz spółki z o.o. do zakresu wskazanego we wniosku nie ma żadnych przeciwwskazań, aby mógł skorzystać z opodatkowania dochodów uzyskanych w ramach działalności gospodarczej „podatkiem liniowym”. Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku konieczna jest fachowa i indywidualna analiza stanu faktycznego.

Autor: Wioletta Kajda

Młodszy Konsultant Podatkowy. Obecnie praktykuje w katowickim biurze Russell Bedford Poland. Studentka prawa Uniwersytetu Śląskiego, od 2014 r. zdobywa praktyczne doświadczenie zawodowe współpracując z renomowanymi śląskimi kancelariami prawnymi. Specjalizuje się w tematyce prawa cywilnego i podatkowego.

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...