Jak rozliczyć PIT z tytułu wniesienia udziałów spółki polskiej do spółki cypryjskiej?

Adrian Janowski
rozwiń więcej
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Jak rozliczyć PIT z tytułu wniesienia udziałów spółki polskiej do spółki cypryjskiej?
Podatnik w przypadku wniesienia akcji lub udziałów spółek z siedzibą na terytorium Polski jako aportu i objęcia w zamian udziałów w spółce z siedzibą na Cyprze, dla celów związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych powinien wskazać przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów spółki cypryjskiej objętych w zamian za aport w postaci akcji (udziałów) spółek z siedzibą na terytorium RP.

Powyższe wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 maja 2011 r., IPPB2/415-246/11-2/AK.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła podatnika, będącego polskim rezydentem podatkowym, który posiadał udziały w polskich spółkach z o.o. Rozważając możliwości inwestycyjne, zamierzał wnieść część posiadanych udziałów jako aport do spółki z siedzibą na Cyprze, będącą- w zakresie formy prawnej - odpowiednikiem krajowych spółek z o.o., otrzymując w zamian udziały w tamtejszych spółkach.

Polecamy: Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy powinien wskazać przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów spółki cypryjskiej objętych w zamian za aport w postaci udziałów spółek krajowych?

Zdaniem podatnika, przychodem będzie właśnie nominalna wartość udziałów. W art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), ustawodawca wskazał, iż przy ustalaniu przychodu stosuje się odpowiednio art. 19 ustawy o PIT Zgodnie z tym przepisem, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie i pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Na podstawie powyższego podatnik stwierdził, że przez nominalną wartość należy rozumieć wartość istniejącą tylko formalnie. Należy jednoznacznie stwierdzić, że w związku ze znajdującym się w art. 17 ust. 2 ustawy o PIT odesłaniem do odpowiedniego stosowania art. 19 ustawy o PIT, do ustalenia wartości przychodu zastosowanie będzie miało zdanie pierwsze tego przepisu, nie znajdą zaś zastosowania uregulowania dotyczące możliwości oszacowania przychodu przez organ podatkowy.

Podatnik stanął na stanowisku, że jego przychodem z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze, w zamian za wniesione udziały spółek z siedzibą w Polsce - będzie wartość nominalna objętych udziałów. Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe, w uzasadnieniu potwierdzając argumentację podatnika.

Odpowiednie stosowanie art. 19 ustawy o PIT

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT przychodem z objęcia udziałów w spółce mającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny jest ich nominalna wartość. Z kolei zgodnie z ust. 2 powyższego artykułu, przy ustalaniu przychodów z tego tytułu „(…) stosuje się odpowiednio przepisy art. 19”.

Przepis art. 19 ust. 4 ustawy o PIT mówi zaś, że „jeżeli wartość wyrażona w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej”.

Polecamy: Jak obliczyć podatek korzystając z jednej z metod unikania podwójnego opodatkowania

Kluczowym przedmiotem omawianej interpretacji indywidualnej jest określenie, co oznacza odpowiednie stosowanie art. 19 ustawy o PIT W ramach powyższej interpretacji organ potwierdził stanowisko podatnika i wskazał, iż odpowiednie stosowanie art. 19 ustawy o PIT oznacza, że do ustalenia przychodu zastosowanie ma wyłącznie zdanie pierwsze art. 19 ust. 1 ustawy o PIT Literalne brzmienie przepisów art. 17 ust. 2 ustawy o PIT nie wskazuje, moim zdaniem, na stosowanie jedynie art. 19 ust. 1 ustawy o PIT, natomiast uzasadnienie przedstawione przez organ było lakoniczne.

Powyższa interpretacja nie odbiega od zdecydowanej większości interpretacji wydawanych w analogicznych stanach faktycznych, jednak z reguły argumentacja organów jest w nich nieco bogatsza. Organy wskazują w nich, że odpowiednie stosowanie art. 19 ustawy o PIT nie może oznaczać stosowania go w sprzeczności z przepisem odsyłającym, który jednoznacznie określa przychód w wysokości nominalnej wartości obejmowanych udziałów.

Aport z agio

Problem oszacowania przychodu ma szczególne znaczenie w przypadku niebędącym przedmiotem niniejszej interpretacji tj. aportu z agio, wtedy bowiem występuje sytuacja, w której nominalna wartość obejmowanych przez podatnika udziałów w spółce kapitałowej będzie niższa od rynkowej wartości przedmiotu wkładu.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Jednakże, nawet w takiej sytuacji przesłanki określenia przez organ przychodu pozostaną niespełnione – objęcie udziałów o wartości nominalnej niższej od przedmiotu wkładu wiąże się bowiem z przekazaniem nadwyżki wartości na kapitał zapasowy spółki. Nie wynika z tego, że wartość przedmiotu wkładu wyrażona w cenie określonej w umowie odbiega od wartości rynkowej.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że oszacowanie przychodu w wartości innej niż nominalna prowadziłoby do podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z art. 22 ust. 1f ustawy o PIT, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Niski przychód łączy się, więc z odpowiednio ustalonym kosztem jego uzyskania.

Podsumowując, należy się zgodzić ze stanowiskiem prezentowanym przez organy w niniejszej interpretacji, ponieważ o ile literalna interpretacja przepisów art. 17 i art. 19 ustawy o PIT może budzić wątpliwości, o tyle wykładnia systemowa prowadzi do jednoznacznych wniosków.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...