reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?

Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?

Jestem prezesem spółki z o.o. Stanąłem, wraz innymi członkami zarządu, przed koniecznością podwyższenia kapitału zakładowego spółki. W związku z tym pojawił się problem jak najkorzystniej podatkowo można dokonać takiego procesu. Istnieje wiele sposobów dokapitalizowania spółki. Który z nich byłby najkorzystniejszy dla naszej spółki?

Każdy ze wspólników może dofinansować spółkę poprzez udzielenie spółce pożyczki jak również poprzez podwyższenie kapitału spółki wnosząc dopłaty pieniężne.

Zarówno dopłaty wspólników przy podwyższeniu kapitału jak również pożyczka niosą za sobą obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5 proc. W powyższych przypadkach podatnikiem podatku PCC będzie spółka.

Podatek PCC jest wydatkiem jaki spółka musi ponieść w związku z każdą z ww. czynności. Niestety taki wydatek nie będzie kosztem uzyskania przychodu spółki.

Wydaje się, że taki pogląd jest zupełnie nieuzasadniony bo przecież pozyskany kapitał będzie służył pośrednio do zwiększenia w przyszłości dochodów spółki. Jednak, jak do tej pory, dla organów podatkowych również i dla wielu sądów administracyjnych takie uzasadnienie nie przyniosło pozytywnego skutku.

Zapewne przy dopłatach udziałowców, przy podwyższeniu kapitału jak i przy pożyczce pojawią się i inne koszty, tj. m. in.: usługi doradcze, opłaty notarialne, itp. W przypadku i takich kosztów spółka spotka się z negatywnym stanowiskiem organów podatkowych co do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu.

Niekorzystne dla podatników takie stanowisko zostało również potwierdzone w uchwale z dnia 24 stycznia 2011 r. podjętej przez poszerzony skład NSA (sygn. akt II FPS 6/10). Takich wydatków spółka może uniknąć jeżeli w umowie spółki zawarto zapis, że ponoszą je udziałowcy.

Możliwością podwyższenia kapitału zakładowego spółki jest też przeniesienie z kapitału zapasowego utworzonego wcześniej z zysku spółki. W tym przypadku z kolei dochód osiąga udziałowiec – art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, w przypadku udziałowca osoby prawnej oraz udziałowca osoby fizycznej – art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

W każdym jednak przypadku płatnikiem podatku dochodowego zryczałtowanego (19 proc.) będzie spółka. Dodatkowo, ażeby udziałowiec był zwolniony od podatku dochodowego zgodnie z art. 22 ust. 4-4c oraz art. 6 ustawy o CIT, przy podwyższeniu kapitału zakładowego z zapasowego należy spełnić inne jeszcze warunki ustawowe.

Istnieje również i inny sposób pośredniego dofinansowania spółki, a mianowicie konwersja zobowiązań spółki wobec wspólników na udziały.

Taki sposób nie przyniesie spółce dodatkowych środków, ale pozwoli to zmienić jej strukturę pasywów i aktywów, co z kolei pozwoli na inne skuteczne możliwości pozyskiwania środków pieniężnych ze źródeł zewnętrznych.

Są dwa sposoby takiej konwersji: poprzez potrącenie oraz wniesienie wierzytelności do spółki w formie aportu. W obu przypadkach będzie wymagane zmiana umowy spółki w związku z powyższym również i w tych przypadkach będzie obowiązek zapłaty PCC w stawce 0,5 proc.

Ponadto bardzo ważne w kwestii podatkowej jest, ażeby w każdym przypadku dofinansowania spółki czynność ta została poprzedzona podjęciem w tej sprawie stosownej uchwały przez wspólników spółki.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Polecamy: serwis Koszty

Trzeba też mieć na względzie, że każda metoda dokapitalizowania spółki, wymaga szczegółowej indywidualnej analizy spółki, jej potrzeb oraz jej możliwości, nie wyłączając przy tym wspólników.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama