REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?
Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?

REKLAMA

REKLAMA

Jestem prezesem spółki z o.o. Stanąłem, wraz innymi członkami zarządu, przed koniecznością podwyższenia kapitału zakładowego spółki. W związku z tym pojawił się problem jak najkorzystniej podatkowo można dokonać takiego procesu. Istnieje wiele sposobów dokapitalizowania spółki. Który z nich byłby najkorzystniejszy dla naszej spółki?

Każdy ze wspólników może dofinansować spółkę poprzez udzielenie spółce pożyczki jak również poprzez podwyższenie kapitału spółki wnosząc dopłaty pieniężne.

Autopromocja

Czy wydatki związane z podwyższeniem kapitału będą kosztem?

Zarówno dopłaty wspólników przy podwyższeniu kapitału jak również pożyczka niosą za sobą obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5 proc. W powyższych przypadkach podatnikiem podatku PCC będzie spółka.

Podatek PCC jest wydatkiem jaki spółka musi ponieść w związku z każdą z ww. czynności. Niestety taki wydatek nie będzie kosztem uzyskania przychodu spółki.

Wydaje się, że taki pogląd jest zupełnie nieuzasadniony bo przecież pozyskany kapitał będzie służył pośrednio do zwiększenia w przyszłości dochodów spółki. Jednak, jak do tej pory, dla organów podatkowych również i dla wielu sądów administracyjnych takie uzasadnienie nie przyniosło pozytywnego skutku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapewne przy dopłatach udziałowców, przy podwyższeniu kapitału jak i przy pożyczce pojawią się i inne koszty, tj. m. in.: usługi doradcze, opłaty notarialne, itp. W przypadku i takich kosztów spółka spotka się z negatywnym stanowiskiem organów podatkowych co do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu.

Niekorzystne dla podatników takie stanowisko zostało również potwierdzone w uchwale z dnia 24 stycznia 2011 r. podjętej przez poszerzony skład NSA (sygn. akt II FPS 6/10). Takich wydatków spółka może uniknąć jeżeli w umowie spółki zawarto zapis, że ponoszą je udziałowcy.

Możliwością podwyższenia kapitału zakładowego spółki jest też przeniesienie z kapitału zapasowego utworzonego wcześniej z zysku spółki. W tym przypadku z kolei dochód osiąga udziałowiec – art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, w przypadku udziałowca osoby prawnej oraz udziałowca osoby fizycznej – art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

W każdym jednak przypadku płatnikiem podatku dochodowego zryczałtowanego (19 proc.) będzie spółka. Dodatkowo, ażeby udziałowiec był zwolniony od podatku dochodowego zgodnie z art. 22 ust. 4-4c oraz art. 6 ustawy o CIT, przy podwyższeniu kapitału zakładowego z zapasowego należy spełnić inne jeszcze warunki ustawowe.

Inne pośrednie sposoby dofinansowania spółki

Istnieje również i inny sposób pośredniego dofinansowania spółki, a mianowicie konwersja zobowiązań spółki wobec wspólników na udziały.

Taki sposób nie przyniesie spółce dodatkowych środków, ale pozwoli to zmienić jej strukturę pasywów i aktywów, co z kolei pozwoli na inne skuteczne możliwości pozyskiwania środków pieniężnych ze źródeł zewnętrznych.

Są dwa sposoby takiej konwersji: poprzez potrącenie oraz wniesienie wierzytelności do spółki w formie aportu. W obu przypadkach będzie wymagane zmiana umowy spółki w związku z powyższym również i w tych przypadkach będzie obowiązek zapłaty PCC w stawce 0,5 proc.

Ponadto bardzo ważne w kwestii podatkowej jest, ażeby w każdym przypadku dofinansowania spółki czynność ta została poprzedzona podjęciem w tej sprawie stosownej uchwały przez wspólników spółki.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Autopromocja

Polecamy: serwis Koszty

Trzeba też mieć na względzie, że każda metoda dokapitalizowania spółki, wymaga szczegółowej indywidualnej analizy spółki, jej potrzeb oraz jej możliwości, nie wyłączając przy tym wspólników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA