REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?
Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?

REKLAMA

REKLAMA

Jestem prezesem spółki z o.o. Stanąłem, wraz innymi członkami zarządu, przed koniecznością podwyższenia kapitału zakładowego spółki. W związku z tym pojawił się problem jak najkorzystniej podatkowo można dokonać takiego procesu. Istnieje wiele sposobów dokapitalizowania spółki. Który z nich byłby najkorzystniejszy dla naszej spółki?

Każdy ze wspólników może dofinansować spółkę poprzez udzielenie spółce pożyczki jak również poprzez podwyższenie kapitału spółki wnosząc dopłaty pieniężne.

REKLAMA

Autopromocja

Czy wydatki związane z podwyższeniem kapitału będą kosztem?

Zarówno dopłaty wspólników przy podwyższeniu kapitału jak również pożyczka niosą za sobą obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5 proc. W powyższych przypadkach podatnikiem podatku PCC będzie spółka.

Podatek PCC jest wydatkiem jaki spółka musi ponieść w związku z każdą z ww. czynności. Niestety taki wydatek nie będzie kosztem uzyskania przychodu spółki.

Wydaje się, że taki pogląd jest zupełnie nieuzasadniony bo przecież pozyskany kapitał będzie służył pośrednio do zwiększenia w przyszłości dochodów spółki. Jednak, jak do tej pory, dla organów podatkowych również i dla wielu sądów administracyjnych takie uzasadnienie nie przyniosło pozytywnego skutku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapewne przy dopłatach udziałowców, przy podwyższeniu kapitału jak i przy pożyczce pojawią się i inne koszty, tj. m. in.: usługi doradcze, opłaty notarialne, itp. W przypadku i takich kosztów spółka spotka się z negatywnym stanowiskiem organów podatkowych co do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu.

Niekorzystne dla podatników takie stanowisko zostało również potwierdzone w uchwale z dnia 24 stycznia 2011 r. podjętej przez poszerzony skład NSA (sygn. akt II FPS 6/10). Takich wydatków spółka może uniknąć jeżeli w umowie spółki zawarto zapis, że ponoszą je udziałowcy.

REKLAMA

Możliwością podwyższenia kapitału zakładowego spółki jest też przeniesienie z kapitału zapasowego utworzonego wcześniej z zysku spółki. W tym przypadku z kolei dochód osiąga udziałowiec – art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, w przypadku udziałowca osoby prawnej oraz udziałowca osoby fizycznej – art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

W każdym jednak przypadku płatnikiem podatku dochodowego zryczałtowanego (19 proc.) będzie spółka. Dodatkowo, ażeby udziałowiec był zwolniony od podatku dochodowego zgodnie z art. 22 ust. 4-4c oraz art. 6 ustawy o CIT, przy podwyższeniu kapitału zakładowego z zapasowego należy spełnić inne jeszcze warunki ustawowe.

Inne pośrednie sposoby dofinansowania spółki

Istnieje również i inny sposób pośredniego dofinansowania spółki, a mianowicie konwersja zobowiązań spółki wobec wspólników na udziały.

Taki sposób nie przyniesie spółce dodatkowych środków, ale pozwoli to zmienić jej strukturę pasywów i aktywów, co z kolei pozwoli na inne skuteczne możliwości pozyskiwania środków pieniężnych ze źródeł zewnętrznych.

Są dwa sposoby takiej konwersji: poprzez potrącenie oraz wniesienie wierzytelności do spółki w formie aportu. W obu przypadkach będzie wymagane zmiana umowy spółki w związku z powyższym również i w tych przypadkach będzie obowiązek zapłaty PCC w stawce 0,5 proc.

Ponadto bardzo ważne w kwestii podatkowej jest, ażeby w każdym przypadku dofinansowania spółki czynność ta została poprzedzona podjęciem w tej sprawie stosownej uchwały przez wspólników spółki.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Polecamy: serwis Koszty

Trzeba też mieć na względzie, że każda metoda dokapitalizowania spółki, wymaga szczegółowej indywidualnej analizy spółki, jej potrzeb oraz jej możliwości, nie wyłączając przy tym wspólników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA