REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie od dochodu niemieckich składek ubezpieczeniowych

Katarzyna Broniszewska
Odliczenie od dochodu niemieckich składek ubezpieczeniowych
Odliczenie od dochodu niemieckich składek ubezpieczeniowych

REKLAMA

REKLAMA

Odliczenie od uzyskanego dochodu części obowiązkowych niemieckich składek na ubezpieczenie zdrowotne, jest możliwe, o ile zostaną spełnione określone warunki. Zostały one omówione w indywidualnej interpretacji podatkowej z 8 września 2011 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB4/415-514/11-2/SP).

Obywatel niemiecki, mający miejsce zamieszkania na terytorium Niemiec oraz będący zatrudniony na podstawie niemieckiej umowy o pracę w spółce mającej tam siedzibę, w skutek oddelegowania wykonuje pracę w Polsce.

REKLAMA

Autopromocja

Podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych w Niemczech, na które składa się ubezpieczenie emerytalne oraz ubezpieczenie od bezrobocia.

Pracodawca pokrywa pracowniczą część składek na ubezpieczenie społeczne poprzez udzielenie dodatkowego świadczenia w wysokości płaconych składek. Dzięki temu możliwa jest rekompensata kwoty potrącanej z wynagrodzenia pracownika na składki odprowadzane przez pracodawcę (jako płatnika) do niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej.

Skutkuje to tym, że całkowite wynagrodzenie netto jest  równe kwocie,  jaką wypłacałby pracodawca, gdyby  pracownik  nie podlegał ubezpieczeniom społecznym. W tej sytuacji ma miejsce powiększenie wynagrodzenia o określoną kwotę.

Całkowite wynagrodzenie pracownika (łącznie z dodatkowym świadczeniem) rozliczane jest dla celów podatku PIT w Polsce. Stosuje się zasady odpowiednie dla przychodów (dochodów) uzyskiwanych ze stosunku pracy z zagranicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomiędzy Niemcami a Polską zawarta jest umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z dnia 14 maja 2003 r. (zwana dalej umową).

Kalkulator składek ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Wymagane warunki.

1.  Zgodnie z regulacją zawartą w umowie pomiędzy państwami (art.15), dochód obywatela niemieckiego, który  ma miejsce zamieszkania i otrzymuje wynagrodzenie z pracy najemnej w Niemczech, może być opodatkowany w Polsce,  jeśli w tym kraju wykonywana jest praca. Taka możliwość przestanie istnieć, jeśli pracownik będzie przebywał na terytorium Polski krócej niż 183 dni (rozpoczynających się lub kończących w danym roku kalendarzowym).

Pobyt niemieckiego pracownika w Polsce nie może być krótszy niż 183 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

2. Podstawą do obliczenia podatku jest dochód  po odliczeniu składek zapłaconych w roku podatkowym ze środków podatnika na jego obowiązkowe ubezpieczenie społeczne  (lub osób z nim współpracujących).

Odliczenie następuje według  przepisów o obowiązkowym ubezpieczeniu społecznym, które obowiązują w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej (z zastrzeżeniem ust. 13a – 13c)- art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT.

3. Odliczenie składek jest możliwe, o ile:

- nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,

- nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,

- nie zostały odliczone od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku  tonażowym,

- nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust. 13a ustawy o PIT).

REKLAMA

4. Odliczenie nie może być stosowane wobec składek:
-  których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska;
- odliczonych w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej od dochodu (przychodu) albo podatki osiągniętego w tym państwie, albo od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2; art. 26 ust. 13b ustawy o PIT.

5.  Aby móc odliczyć składki dla celów podatku PIT musi istnieć podstawa prawna. Podstawa prawna powinna być zawarta w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania lub w innych ratyfikowanych umowach międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne (w tym wypadku Niemcy); art. 26 ust. 13c ustawy o PIT.

Dodatkowe świadczenie pracodawcy.

Świadczenie pracodawcy stanowi dodatkowy element wynagrodzenia i jest uzyskany w ramach stosunku pracy z niemieckim pracodawcą. Składki na obowiązkowe ubezpieczenie płacone są zatem ze środków podatnika, ponieważ zostały mu przekazane do dyspozycji przez pracodawcę.

Natomiast pracodawca  przekazuje je do niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej- w imieniu oraz na rzecz pracownika, gdyż należy to do jego obowiązków (zgodnie z przepisami prawa niemieckiego).

Powiększenie kwoty wynagrodzenia o dodatkowe sumy w celu sfinansowania składki na ubezpieczenie społeczne, powoduje, że spełniony zostaje warunek drugi- potrącenie ma miejsce ze środków podatnika, ponieważ dodatkowe świadczenie stanowi  przychód ze stosunku pracy. Poprzez pokrycie przez pracodawcę tych składek, pracownik otrzymuje dodatkowe środki, które zwiększają wynagrodzenie brutto.

Art. 12 ustawy o PIT: Za przychody ze [...] stosunku pracy [...] uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Dodatkowe świadczenie rozumiane jest jako dodatkowe przysporzenie.

Pokrycie przez pracodawcę pracowniczej części składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne zapłaconych w Niemczech jako dodatkowe świadczenie uważa się za  przychód podatkowy pracownika, którego źródłem jest stosunek pracy.

W tej sytuacji pracownik ma możliwość odliczenia niemieckich składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne od dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT w Polsce.

Na temat odliczenia składki na ubezpieczenie społeczne wypowiedział się wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 stycznia 2010 roku (III SA/Wa 1922/09).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy trzeba opłacić składkę zdrowotną w styczniu 2025 r., mimo braku przychodu za grudzień? Rozpoczęcie działalności na skali podatkowej lub podatku liniowym

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to istotny moment, który wiąże się z szeregiem formalności oraz obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych. Obecnie wybierając formę opodatkowania przedsiębiorcy nie tylko zwracają uwagę na zobowiązania podatkowe, ale także na zobowiązania względem ZUS. Mowa o składce zdrowotnej, która w zależności od wybranej formy opodatkowania ma różny sposób wyliczenia. Na skali podatkowej i podatku liniowym składkę zdrowotną ustala się na podstawie dochodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc wyliczenia składki. Pojawiają się zatem wątpliwości, czy rozpoczynając działalność w styczniu danego roku na skali lub liniówcę występuje obowiązek zapłaty składki zdrowotnej? Poniżej odpowiedź.

Ulga dla młodych w 2025 r.: Limit zwolnienia a kwota wolna od podatku

Ulga dla młodych, która zwalnia z podatku przychody do 85 528 zł rocznie, będzie nadal dostępna. Jakie warunki należy spełniać, aby korzystać z tej ulgi w 2025 roku? Jak wpływa ona na kwotę wolną od podatku?

Nawet o 10% drożej w I kwartale 2025 r. Dentyści podnoszą ceny bardziej niż postępuje inflacja. Nie mają wyjścia, bo ich koszty rosną jeszcze szybciej

Ceny usług stomatologicznych rosną bardziej niż inflacja w całym sektorze zdrowia. Widać to w perspektywie kilku lat oraz ostatnich miesięcy. Ta różnica wciąż będzie się pogłębiać. Gabinety dentystyczne przycisnął wzrost różnych kosztów. Coraz trudniej jest im utrzymywać ceny, które wciąż są mocno niedoszacowane. Gdyby stomatolodzy podnosili je w ślad za faktycznymi podwyżkami wszystkich składowych, to usługi byłyby już obecnie droższe o minimum 15% rdr – pisze dr n. med. Piotr Przybylski. Doktor Przybylski ocenia, że w I kwartale 2025 roku wzrost cen może dobić do 10% rdr. Szczególnie mogą to odczuć pacjenci w dużych i średnich miastach.

Ulga B+R umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych (m.in. wynagrodzeń) od podstawy opodatkowania. Potrzebne są jednak zmiany

Ulga podatkowa B+R daje możliwość odliczenia nawet 200 proc. kosztów osobowych (czyli m.in. wynagrodzeń) od podstawy opodatkowania. Z badań wynika, że aż 89 proc. polskich przedsiębiorstw zna ten instrument. Pomimo to tylko 23 proc. firm, które rozwijają swoje produkty i procesy, korzysta z ulgi B+R.

REKLAMA

KRUS wprowadza zmiany w limitach przychodów. Czy stracisz na emeryturze albo rencie?

KRUS informuje, że od początku grudnia 2024 roku obowiązują nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń emerytalno-rentowych. Sprawdź nowe limity miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty.

Nowe wzory formularzy deklaracji VAT od 2025 roku: VAT-8 i VAT-9M

Minister Finansów zamierza od 1 kwietnia 2025 r. wprowadzić dwa nowe wzory deklaracji VAT. Mają to być VAT-8 (wersja 12) i VAT-9M (wersja 11). Gotowy jest już projekt rozporządzenia określającego nowe wzory tych formularzy. Co się zmieni?

Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Jest nowa odpowiedź na pytanie o realizację obietnicy

Obietnica podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł wciąż pozostaje niezrealizowana, mimo że miała być spełniona w ciągu pierwszych 100 dni rządów. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację posłanki Marii Koc wyjaśnia, że zmiana może nastąpić dopiero przy poprawie sytuacji budżetowej. Koszt wprowadzenia reformy szacuje się na 52,5 mld zł rocznie.

Pułapka podatkowa. Jest problem z terminem zgłoszenia spadku na formularzu SD-Z2

Są trudności w skorzystaniu ze zwolnienia z podatku od spadków po śmierci najbliższych. Podatnicy wskazują na brak informacji o 6-miesięcznym terminie na zgłoszenie nabycia spadku na formularzu SD-Z2. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do ministra finansów o wprowadzenie obowiązku pouczania o tych warunkach przez sądy i notariuszy, aby zapobiec przypadkom, gdy niewiedza prowadzi do utraty prawa do ulgi.

REKLAMA

Faktura VAT 2025: zmiana zasad wystawiania od 1 stycznia

Na stronach Rządowego Centrum Legislacjii, opublikowany został projekt rozporządzenia, które zmienić ma od 1 stycznia 2025 r. rozporządzenie Ministra Finansów z 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1979). Co się zmieni w fakturowaniu od nowego roku?

Zmiany w stażu pracy już od 2026 r.: Zwiększą uprawnienia pracowników, a tym samym będą stanowiły pewne obciążenie dla pracodawców

Od początku 2026 roku mają wejść w życie zmiany w przepisach dotyczących naliczania stażu pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy obejmie nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy zatrudnienia, takie jak umowy zlecenia czy prowadzenie działalności gospodarczej. Te zmiany przyniosą korzyści dla pracowników, ale także dodatkowe wyzwania dla pracodawców.

REKLAMA