REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie od dochodu niemieckich składek ubezpieczeniowych

Katarzyna Broniszewska
Odliczenie od dochodu niemieckich składek ubezpieczeniowych
Odliczenie od dochodu niemieckich składek ubezpieczeniowych

REKLAMA

REKLAMA

Odliczenie od uzyskanego dochodu części obowiązkowych niemieckich składek na ubezpieczenie zdrowotne, jest możliwe, o ile zostaną spełnione określone warunki. Zostały one omówione w indywidualnej interpretacji podatkowej z 8 września 2011 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB4/415-514/11-2/SP).

Obywatel niemiecki, mający miejsce zamieszkania na terytorium Niemiec oraz będący zatrudniony na podstawie niemieckiej umowy o pracę w spółce mającej tam siedzibę, w skutek oddelegowania wykonuje pracę w Polsce.

Autopromocja

Podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych w Niemczech, na które składa się ubezpieczenie emerytalne oraz ubezpieczenie od bezrobocia.

Pracodawca pokrywa pracowniczą część składek na ubezpieczenie społeczne poprzez udzielenie dodatkowego świadczenia w wysokości płaconych składek. Dzięki temu możliwa jest rekompensata kwoty potrącanej z wynagrodzenia pracownika na składki odprowadzane przez pracodawcę (jako płatnika) do niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej.

Skutkuje to tym, że całkowite wynagrodzenie netto jest  równe kwocie,  jaką wypłacałby pracodawca, gdyby  pracownik  nie podlegał ubezpieczeniom społecznym. W tej sytuacji ma miejsce powiększenie wynagrodzenia o określoną kwotę.

Całkowite wynagrodzenie pracownika (łącznie z dodatkowym świadczeniem) rozliczane jest dla celów podatku PIT w Polsce. Stosuje się zasady odpowiednie dla przychodów (dochodów) uzyskiwanych ze stosunku pracy z zagranicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomiędzy Niemcami a Polską zawarta jest umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z dnia 14 maja 2003 r. (zwana dalej umową).

Kalkulator składek ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Wymagane warunki.

1.  Zgodnie z regulacją zawartą w umowie pomiędzy państwami (art.15), dochód obywatela niemieckiego, który  ma miejsce zamieszkania i otrzymuje wynagrodzenie z pracy najemnej w Niemczech, może być opodatkowany w Polsce,  jeśli w tym kraju wykonywana jest praca. Taka możliwość przestanie istnieć, jeśli pracownik będzie przebywał na terytorium Polski krócej niż 183 dni (rozpoczynających się lub kończących w danym roku kalendarzowym).

Pobyt niemieckiego pracownika w Polsce nie może być krótszy niż 183 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

2. Podstawą do obliczenia podatku jest dochód  po odliczeniu składek zapłaconych w roku podatkowym ze środków podatnika na jego obowiązkowe ubezpieczenie społeczne  (lub osób z nim współpracujących).

Odliczenie następuje według  przepisów o obowiązkowym ubezpieczeniu społecznym, które obowiązują w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej (z zastrzeżeniem ust. 13a – 13c)- art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT.

3. Odliczenie składek jest możliwe, o ile:

- nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,

- nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,

- nie zostały odliczone od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku  tonażowym,

- nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust. 13a ustawy o PIT).

4. Odliczenie nie może być stosowane wobec składek:
-  których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska;
- odliczonych w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej od dochodu (przychodu) albo podatki osiągniętego w tym państwie, albo od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2; art. 26 ust. 13b ustawy o PIT.

5.  Aby móc odliczyć składki dla celów podatku PIT musi istnieć podstawa prawna. Podstawa prawna powinna być zawarta w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania lub w innych ratyfikowanych umowach międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne (w tym wypadku Niemcy); art. 26 ust. 13c ustawy o PIT.

Dodatkowe świadczenie pracodawcy.

Świadczenie pracodawcy stanowi dodatkowy element wynagrodzenia i jest uzyskany w ramach stosunku pracy z niemieckim pracodawcą. Składki na obowiązkowe ubezpieczenie płacone są zatem ze środków podatnika, ponieważ zostały mu przekazane do dyspozycji przez pracodawcę.

Natomiast pracodawca  przekazuje je do niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej- w imieniu oraz na rzecz pracownika, gdyż należy to do jego obowiązków (zgodnie z przepisami prawa niemieckiego).

Powiększenie kwoty wynagrodzenia o dodatkowe sumy w celu sfinansowania składki na ubezpieczenie społeczne, powoduje, że spełniony zostaje warunek drugi- potrącenie ma miejsce ze środków podatnika, ponieważ dodatkowe świadczenie stanowi  przychód ze stosunku pracy. Poprzez pokrycie przez pracodawcę tych składek, pracownik otrzymuje dodatkowe środki, które zwiększają wynagrodzenie brutto.

Art. 12 ustawy o PIT: Za przychody ze [...] stosunku pracy [...] uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Dodatkowe świadczenie rozumiane jest jako dodatkowe przysporzenie.

Pokrycie przez pracodawcę pracowniczej części składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne zapłaconych w Niemczech jako dodatkowe świadczenie uważa się za  przychód podatkowy pracownika, którego źródłem jest stosunek pracy.

W tej sytuacji pracownik ma możliwość odliczenia niemieckich składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne od dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT w Polsce.

Na temat odliczenia składki na ubezpieczenie społeczne wypowiedział się wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 stycznia 2010 roku (III SA/Wa 1922/09).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    Składka zdrowotna może wzrosnąć po przekroczeniu limitów. „Przedsiębiorcy znowu się będą zastanawiać, jaką formę wybrać, a jak źle wybiorą, to zapłacą wyższy podatek niż powinni”

    Poznaliśmy propozycje zmian w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Składka od stycznia 2025 roku ma wynosić w podstawowej wysokości 9 proc. liczonych od 75 proc. płacy minimalnej. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem linowym lub ryczałtem składka może wzrosnąć po przekroczeniu limitów, których wysokość jest uzależniona od średniego wynagrodzenia. Zmiany w składce zdrowotnej komentuje doradca podatkowy Adam Mariański.

    REKLAMA