Jak opodatkować dochód z usług świadczonych poza terytorium Polski?

Katarzyna Broniszewska
rozwiń więcej
Wykonywanie usług na podstawie umowy przez nierezydenta w państwie, w którym ma on miejsce zamieszkania nie będzie opodatkowane
Problem opodatkowania usług świadczonych poza terytorium Polski lub UE przez rezydenta obcego państwa, na rzecz spółki zarejestrowanej w Polsce został omówiony w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 czerwca 2011 roku, sygnatura II FSK 138/10.

Istnieją dwie zasady sposobu opodatkowania przychodów:

Autopromocja

1)      zasada rezydencji - opodatkowaniu podlegają wszelkie dochody danego podmiotu, który ma siedzibę na terytorium danego państwa, niezależnie od miejsca (źródła) ich powstania oraz

2)      zasada źródła - opodatkowaniu w danym państwie podlegać będą te dochody, które w państwie tym powstały (zostały osiągnięte).

Nieograniczony obowiązek podatkowy oparty jest na zasadzie rezydencji. Opodatkowaniu podlegają bowiem wszelkie podmioty, które mają miejsce zamieszkania w Polsce. Ograniczony obowiązek zazwyczaj dotyczy zasady źródła.

Rezydentem jest osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Miejsce zamieszkania rozumiane jest jako centrum jej interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). O miejscu zamieszkania będzie można mówić także, gdy osoba fizyczna przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym.

Rezydent ma obowiązek odprowadzić podatek od wszelkich dochodów (przychodów), nawet jeśli mają swoje źródło za granicą. W art. 3 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 roku, Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350 (dalej ustawa o PIT), ustawodawca wskazuje podstawowe źródła dochodów uzyskiwanych na terytorium Polski.

Należą do nich dochody (przychody) uzyskiwane z:

1)      pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

2)      działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

3)      działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4)      położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Nie jest to wyliczenie wyczerpujące, co oznacza, że dotyczy także i innych dochodów, które mogą być opodatkowane.

Osoby fizyczne, które nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Polski odprowadzają podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych na tym terytorium.

Terytorium, na którym znajduje się źródło dochodów, to obszar, gdzie dokonywane są czynności lub położone nieruchomości generujące dochód i będące jego przyczyną sprawczą.

Jeśli rezydent państwa obcego ani w sposób formalny, ani faktyczny nie świadczy usług na terytorium RP, to nie można stosować do niego art. 3 ustawy o PIT. Nie spełnia on warunków wymienionych w tej regulacji. Jeżeli usługi świadczone są przez rezydenta państwa, z którym Polska ma uregulowane kwestie podwójnego opodatkowania, stosuje się przepisy z uwzględnieniem zawartego porozumienia.

Przeciwnicy takiego stanowiska podają argument, że skoro katalog sytuacji wymienionych w art. 3 nie jest zamknięty i inne dochody mogą podlegać opodatkowaniu, a porozumienie dotyczące podwójnego opodatkowania nie zostało zawarte, to ma zastosowaniu art. 29 ust.1 pkt 5 ustawy o PIT.

Artykuł przewiduje zryczałtowane w wysokości 20% opodatkowanie wymienionych w nim świadczeń również wobec nierezydentów Polski, jeśli zostały one zrealizowane na terytorium RP. Działoby się tak, ponieważ dochody zostałyby osiągnięte przez nierezydenta z tytułu usług świadczonych za granicą, ale na rzecz polskiego podmiotu. Podstawowe znaczenie miałby tutaj fakt, czy rezultat czynności, usługi byłby wykorzystany w Polsce.

Różnica zdań dotyczy kwestii tego, czy dochód został osiągnięty na terytorium RP. Jeśli tak by się stało, to płatnik (odbiorca świadczenia - spółka) byłby zobowiązany odprowadzić podatek - miałaby miejsce sytuacja opisana w art.3 ust 2 a (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy). Jeśli dochód nie został wypracowany na terytorium RP, powinność potrącenia podatku przestałaby istnieć.

Zgodne jest, że nierezydent nie ma miejsca zamieszkania w Polsce. Punktem spornym jest to, czy przychód został osiągnięty na terytorium RP.

Najczęstsze błędy w PIT-ach

Podatki osobiste

Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego

NSA w omawianym wyroku jednoznacznie stwierdził, że wykonywanie usług na podstawie umowy przez nierezydenta w państwie, w którym ma on miejsce zamieszkania nie będzie opodatkowane. Odbiorca świadczenia nie ma obowiązku odprowadzenia zaliczki na poczet podatku.

Bez znaczenia pozostaje miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz fakt, że efekt materialny czynności rezydenta zagranicznego wpłynie na sytuację spółki, która swoją siedzibę ma na terytorium Polski.

Zatem ani art. 3 ust. 2a i 2b ani art. 21 ust.1 pkt 1 ustawy o PIT nie będzie w tym przypadku stosowany.

Sąd zwrócił uwagę na różnicę pomiędzy sformułowaniem "dochody osiągane" a "dochody wypłacane, pochodzące, otrzymywane z terytorium Polski".

Samo wynagrodzenie jest skutkiem osiągnięcia dochodu, efektem końcowym. Poprzedzają je czynności, które tworzą, ‘pracują’ na uzyskanie dochodu. Czym innym jest terytorium osiągnięcia dochodu, czym innym terytorium źródła wynagrodzenia, na którym widoczny jest rezultat usługi.

Ponadto nie należy utożsamiać w tym wypadku wynagrodzenia otrzymanego na podstawie umowy o pracę oraz na podstawie umowy zlecenie.

Takie samo stanowisko zajął NSA w wyroku z dnia 23 kwietnia 2010 (II FSK 2144/08).

W wyroku z dnia 5 maja 2010 (II FSK 25/09) roku sąd omówił pojęcie zamiaru stałego pobytu: Subiektywność przesłanki zamiaru stałego pobytu z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w zw. z art. 25 K.c. musi być weryfikowana poprzez konkretne obiektywne zachowanie się osoby fizycznej. Istotne będą tutaj także poza pobytem rodziny, także powiązania gospodarcze z głównym źródłem utrzymania rodziny jakim jest praca wykonywana na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Fakt, że wnioskodawca utrzymuje siebie i rodzinę z dwóch źródeł: umowy o pracę i kontraktu menedżerskiego, obu wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oznacza, że tutaj koncentruje się jego życie osobiste, pozyskiwanie głównych dochodów oraz codzienne zarządzanie interesami ekonomicznymi.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...