| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Certyfikaty rezydencji podatkowej

Certyfikaty rezydencji podatkowej

Zgodnie z art. 306l ordynacji podatkowej organ podatkowy na wniosek podatnika wydaje zaświadczenie o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (certyfikat rezydencji).

Wzór zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedzibie do celów podatkowych (CFR-1) jest zawarty w rozporządzeniu Ministra Finansów z 5 kwietnia 2007 r. (Dz.U. Nr 72 poz. 482).

Najnowsza wersja formularza CFR-1

Wystawiając zaświadczenie podatnikowi, który wciąż jest rezydentem w Polsce, urząd skarbowy wpisze obecnie (na wniosek podatnika) tylko jedną datę - datę rozpoczęcia rezydencji na terytorium RP.

Polecamy: Certyfikat rezydencji podatkowej: aktualność i aktualizacja

Nie będzie w takim przypadku wątpliwości, że podatnik nadal ma polską rezydencję podatkową.

Dotąd były wątpliwości jeżeli urząd skarbowy wypełnił pozycję 2 formularza, co mogło być odczytane jako datę utraty polskiej rezydencji podatkowej.

Bo z reguły jest tak, że najpierw podatnik najpierw uzyskuje certyfikat rezydencji w Polsce, by następnie przedłożyć go zagranicznemu fiskusowi.


Organ podatkowy na wniosek podatnika wydaje także zaświadczenie (CFR-2) o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osoby fizycznej osiągającej przychody (dochody) z oszczędności ze źródeł przychodów położonych:
1) w Republice Austrii, Królestwie Belgii, Wielkim Księstwie Luksemburga, Księstwie Andory, Księstwie Monako, lub
2) na terytoriach zależnych lub terytoriach stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, stosownie do postanowień umów w sprawie opodatkowania przychodów (dochodów) z oszczędności osób fizycznych zawartych przez Rzeczpospolitą Polską z tymi terytoriami.

Polecamy: Czy tłumacz powinien tłumaczyć oryginał certyfikatu rezydencji?

W zaświadczeniu tym podaje się również zgłoszone organowi podatkowemu przez wnioskodawcę:
1) imię i nazwisko albo nazwę oraz adres podmiotu, który wypłaca lub stawia do dyspozycji przychody (dochody);
2) numer rachunku wnioskodawcy, a w przypadku jego braku - tytuł prawny, z którego wynika wierzytelność stanowiąca podstawę wypłaty lub postawienia do dyspozycji przychodów (dochodów).

Paweł Huczko

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »