Zwrot podatku dochodowego z Niemiec - rozliczenie przed Finanzamt

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.
rozwiń więcej
Zwrot podatku dochodowego z Niemiec - rozliczenie przed Finanzamt
Polacy, którzy pracują na terenie Niemiec mają szansę na wysokie zwroty nadpłaconego podatku dochodowego. O czym warto pamiętać podczas rozliczenia? Prezentujemy zestawienie najważniejszych informacji dotyczących rozliczenia z Finanzamt.

Kto posiada obowiązek rozliczenia podatku dochodowego w Niemczech?

Według niemieckiego prawa wyróżnia się klika przypadków, w których podatnik posiada obowiązek złożenia deklaracji podatkowej:

Autopromocja
  1. W sytuacji, gdy podatnik otrzyma z niemieckiego urzędu wezwanie do rozliczenia tzw. Aufforderung zur Abgabe der Steuererklärung lub jeśli pracodawca uwzględnił mu wyższą kwotę wolną od podatku ze względu na koszty dojazdu do pracy.
  2. Jeśli uzyskuje dochody od których nie jest odprowadzany podatek np. dochód z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Dodatkowo jeśli małżonkowie pracują na terenie Niemiec, a jeden z małżonków posiada III klasę podatkową, wówczas oboje mają obowiązek rozliczenia się z podatku. Dotyczy to również sytuacji, gdy jedno z małżonków posiada III klasę podatkową, a drugie nie przebywa na terenie Niemiec.
  3. W sytuacji, gdy prowadzi własną działalność gospodarczą w Niemczech – Gewerbe.
  4. Obowiązek rozliczenia się dotyczy osób, które w danym roku podatkowym rozwiodły się lub jeśli jeden z małżonków zmarł.
  5. Obowiązek rozliczenia się występuje również w sytuacji gdy zarobki na terenie Niemiec wyniosły w danym roku więcej niż 10 700 euro (20 200 euro w przypadku małżeństw) oraz w sytuacji, gdy zarobki z pracy niesamodzielnej z roku 2015 w Niemczech wyniosły powyżej 8 472 euro, a nie został od nich odprowadzony podatek.

Nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech

Nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają wszystkie dochody podatnika tzw. „dochody światowe”, które uzyskał w danym roku podatkowym. W celu przynależności do tej formy opodatkowania należy posiadać zameldowanie lub stałe miejsce zamieszkania i ośrodek interesów życiowych w Niemczech. Dodatkowo należy przepracować co najmniej 183 dni w roku na terenie Niemiec oraz 90% zarobków powinien stanowić dochód niemiecki. 

Ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby, których dochód przekroczył 17 tys. złotych (34 tys. w przypadku małżeństw) oraz jeśli przepracowały na terenie Niemiec mniej niż 183 dni oraz polskie dochody wyniosły ponad 4 235 euro w 2015 roku.

Czy można odzyskać cały podatek?

Istnieje taka możliwość ma to jednak związek z  kwotą wolną od podatku. Przykładowo w 2013 roku kwota ta wynosiła 8 004 euro, w 2014 roku 8 354 euro, a w ubiegłym roku 2015 była to suma 8 472 euro. W celu odzyskania 100% podatku dochód niemiecki nie powinien przekroczyć kwoty wolnej od podatku.

Jakie dokumenty są wymagane do rozliczenia podatku?

  •  czyli niemiecka karta podatkowa. Jest to dokument przekazywany przez pracodawcę po zakończeniu pracy bądź na koniec roku podatkowego. Znajdują się w nim informację o okresie zatrudnienia, wysokości zarobku brutto, odprowadzonego podatku, odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne. Ponadto zawiera informację o klasie podatkowej oraz numer identyfikacyjny podatnika. 
  • Można się również rozliczyć na podstawie Lohn und gehalt Abrechnung. Jest to ostatni odcinek z wypłaty, na którym widnieje dzień zakończenia pracy.
  • Vollmacht czyli upoważnienie, które pozwoli doradcy na kontakt z niemieckim urzędem w celu kontrolowania rozliczenia podatku.
  • Vollständigkeits und Freigabeerklärung - oświadczenie o kompletności danych. Podpisane powinno zostać przekazane niemieckiemu doradcy podatkowemu.
  • UE/EOG czyli zaświadczenie z polskiego urzędu skarbowego o wysokości dochodów światowych. Aby pozyskać takie zaświadczenie należy złożyć deklarację podatkową na PIT 36+ZG z wykazaniem dochodów osiąganych za granicą. Dokument ten nie jest potrzebny, jeśli podatnik przepracował cały rok na terenie Niemiec lub posiada centrum interesów życiowych w Niemczech.

Podsumowując obowiązek rozliczenia się z podatku zależy od kilku czynników, ważne jest jakiemu obowiązkowi podatkowemu podlega podatnik. Posiadając nieograniczony obowiązek podatkowy można liczyć na przyznanie ulg podatkowych, co pozwala odzyskać całość odprowadzonego podatku, nawet jeśli została przekroczona kwota wolna od podatku. Starając się o zwrot podatku z Niemiec warto zaufać specjalistycznej firmie, która posiada uprawienia Steuerberatera, dzięki którym może uzyskać najwyższy dozwolony niemieckim prawem zwrot.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...