Zmiany w opodatkowaniu dochodów Polaków pracujących za granicą

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Zmiany w opodatkowaniu dochodów Polaków pracujących za granicą /Fot. fotolia
Rządowy projekt zmian, nad którym trwają prace w Sejmie, zakłada zmianę w sposobie opodatkowania w Polsce osób zarabiających za granicą. Chodzi o metodę wyliczania podatku w taki sposób, aby nie doszło do podwójnego opodatkowania. Polacy zarabiający za granicą nie chcą wierzyć, że fiskus szykuje zmiany w opodatkowaniu ich dochodów.

Autopromocja

„Rozpętała się burza. Jedni wierzą, drudzy lekceważą, a nikt nie wie nic na pewno – pisze Ewa, jedna z czytelniczek DGP z Bolton w Wielkiej Brytanii. Wszystko to stało się po naszym artykule „Rząd chce ściągnąć PIT od Polaków pracujących za granicą” (DGP nr 175/2017).

Lokalne media podjęły już działania, aby – jak pisze nasza czytelniczka – „wyjaśnić, czy rząd tylnymi drzwiami nie chce przypadkiem okraść obywateli żyjących za granicą”.

– Niestety, portale polonijne podają sprzeczne informacje, ludzie na forach skaczą sobie do gardeł, więc chyba pora na jakieś oficjalne stanowisko – napisała Ewa, prosząc o pomoc.

Co się zmieni

Wyjaśniamy zatem: projekt jest już w Sejmie. Zakłada zmianę w sposobie opodatkowania w Polsce osób zarabiających za granicą. Chodzi o metodę wyliczania podatku w taki sposób, aby nie doszło do podwójnego opodatkowania, czyli i w Polsce, i za granicą. Chodzi o osoby, które utrzymują związek z Polską (np. tu jest żona i dzieci).

Obowiązywać ma wyłącznie metoda zaliczenia proporcjonalnego, która zasadniczo jest dla podatników mniej korzystna niż metoda wyłączenia z progresją. Dziś w większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła z poszczególnymi państwami, stosowane są jednocześnie obie metody, ale do dochodów z pracy najczęściej metoda wyłączenia z progresją. W umowie z Wielką Brytanią zmieniłaby się zatem na mniej opłacalną.

Ale nawet tam, gdzie obowiązuje ta druga, Polacy zarabiający za granicą nie oddają polskiemu fiskusowi więcej, bo korzystają z ulgi abolicyjnej zapisanej w ustawie o PIT.

Zgoda Polski

Dlaczego szykowana jest zmiana? Bo Polska zgodziła się ratyfikować wielostronną konwencję OECD podpisaną w Paryżu w czerwcu tego roku przez 68 krajów. Wystarczy teraz, że ratyfikuje ją pięć państw, aby weszła ona w życie. Wśród chętnych do ratyfikacji jest już nasz kraj. W Sejmie, po pierwszym czytaniu, jest właśnie projekt ustawy w tej sprawie (nr druku sejmowego 1776).

Sprzeczne informacje

Zmiana metody wyliczania podatku pociąga za sobą jeszcze jeden skutek – osoby, które utrzymują związek z Polską (polscy rezydenci) będą musiały składać w Polsce zeznanie roczne, nawet gdyby miało z niego wynikać, że nie muszą dopłacać tu podatku dochodowego.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Nasza czytelniczka zwraca uwagę, że w 2006 r. Polonia w Wielkiej Brytanii wywalczyła sobie prawo do składania zeznania podatkowego tam, gdzie podatnik faktycznie na stałe przebywa i osiąga przychód. – Dla normalnego człowieka takie rozwiązanie wydaje się oczywiste i zdroworozsądkowe – mówi Ewa.

Zastanawia się zatem, po co polski fiskus chce zeznania, skoro jedno jest już składane w Wielkiej Brytanii.

– Nawet jeśli założyć, że wspaniałomyślnie zostanę zwolniona z płacenia podatku w Polsce, powstaje pytanie, czemu mają służyć moje dane – zastanawia się czytelniczka.


W podobnym, a nawet dużo mocniejszym tonie wypowiadają się Polacy na portalach społecznościowych i na forach polonijnych. Ich zdaniem nie do pomyślenia jest, żeby podatnik musiał składać w Polsce PIT, jeśli uzyskał dochody wyłącznie za granicą.

– Nie chcemy wychodzić na ulice ani okupować polskiej ambasady. Chcemy normalnie żyć i pracować w miejscu, które wybraliśmy jako nasz nowy dom. Chcemy rozliczać się tu, na miejscu, niezależnie od tego, czy posiadamy jeszcze mieszkania i konta bankowe w Polsce – można przeczytać na forach.

Ministerstwo uspokaja

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP nie zaprzecza, że zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania wpłynęłaby na rozliczenia polskich rezydentów zarabiających za granicą (m.in. w Wielkiej Brytanii).

Podkreśla jednak, że sama ratyfikacja konwencji przez Polskę niczego jeszcze nie zmienia. Resort przypomina, że potrzebna jest ratyfikacja przez co najmniej pięć państw.

Wydaje się jednak, że ze spełnieniem tego warunku nie powinno być problemu.

– Do tego czasu zaproponujemy rozsądne rozwiązanie – dodaje resort. Jakie? Tego jeszcze nie ujawnia.

Dla kogo nic się nie zmieni

Część komentujących na polonijnych forach zapowiada, że gotowi są nawet zrzec się polskiego obywatelstwa, gdyby okazało się, że muszą składać PIT w Polsce.

Zmiany nie obejmą bowiem Polaków, którzy przenieśli się za granicę wraz ze swoimi rodzinami, tam żyją i pracują, nie myśląc, przynajmniej na razie, o powrocie do Polski (tam jest ich ośrodek interesów życiowych). Nie są polskimi rezydentami w rozumieniu przepisów podatkowych, a dzięki temu nie muszą rozliczać się w Polsce z podatku ani składać tu zeznań rocznych PIT

 Autor: Łukasz Zalewski

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...