PIT od odsetek z lokaty terminowej overnight

Krajowa Informacja Podatkowa
rozwiń więcej
PIT; lokaty terminowe overnight; rozliczenia / Fotolia
Założenie lokaty terminowej jest formą lokowania wolnych środków. Zdaniem organów podatkowych lokowanie wolnych środków na lokatach terminowych (np. na lokatach typu overnight) nie można utożsamiać z prowadzoną działalnością gospodarczą – o ile przedmiotem tej działalności nie są usługi finansowe. Odsetki te będą więc opodatkowane „podatkiem Belki” 19%.

Lokaty overnight

Autopromocja

Podatnik, prowadząc działalność gospodarczą w zakresie naprawy i sprzedaży samochodów zawarł umowę z bankiem, w ramach której prowadzony jest rachunek bieżący, z którego regulowane są wszystkie zobowiązania i wpływają należności z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo bank dokonuje codziennie automatycznego lokowania wolnych środków pieniężnych z rachunku bieżącego na odrębny rachunek lokaty terminowej, tzw. overnight czyli lokaty jednodniowej. Lokata ta jest oprocentowana i codziennie naliczane są przez bank odsetki, od których bank nie pobiera podatku. Z rachunku lokaty terminowej nie dokonuje się operacji gospodarczych, tzn. nie dokonuje się z nich płatności i nie wpływają środki za sprzedane usługi. Środki pieniężne muszą trafić na rachunek bieżący, aby można było dokonać płatności.

Na czym polega lokata jednodniowa

Pytanie podatnika:

Czy odsetki zgromadzone na lokacie terminowej overnight stanowią przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i należy je opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy, czy też odsetki te stanowią przychody z działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 5 ww. ustawy?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 7 tego przepisu:

- pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

- kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) – c) (pkt 7).

Czy właściciel lokaty jednodniowej, przy jej likwidacji, musi zapłacić podatek?

Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstawy opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania przychodu i jego wysokość.

Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ustawy. Zgodnie z jego treścią, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jak wynika z zacytowanych przepisów, kapitały pieniężne, zdefiniowane zostały jako odrębne źródło przychodów, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy, których poszczególne kategorie wymieniono w art. 17 ustawy.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością.

Obowiązki przedsiębiorcy związane z posiadanym rachunkiem bankowym - porada

Kluczowym dla prawidłowego zastosowania normy art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy jest ustalenie co należy rozumieć przez „rachunki bankowe utrzymywane w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą”.

Ponieważ rachunek taki ma mieć związek z prowadzoną działalnością należy przyjąć, że chodzi tu o rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju płatności związane z prowadzeniem działalności. Z faktem tym wiąże się przetrzymywanie środków pieniężnych na tych rachunkach i w związku z tym mogą też zostać naliczone przez bank odsetki jako wynagrodzenie od trzymanych na koncie środków. Takie odsetki będą zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej.

Natomiast odsetki od wolnych środków pieniężnych przechowywanych na lokatach bankowych nawet jeżeli lokata jest przypisana do konta bieżącego związanego z działalnością gospodarczą nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej, ponieważ lokaty są tworzone z nadwyżek środków finansowych znajdujących się na rachunku bankowym i są formą lokowania wolnych środków. Tym samym nie można wiązać tego typu przychodu z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Co warto wiedzieć o lokatach jednodniowych i długoterminowych?

Z przedstawionego pytania wynika, że Podatnik uzyskuje przychody z tytułu odsetek na lokacie terminowej jednodniowej. Środki na lokacie pochodzą z rachunku bieżącego związanego z działalnością gospodarczą, natomiast sam rachunek lokaty terminowej jest rachunkiem odrębnym, niezwiązanym bezpośrednio z przepływami pieniężnymi związanymi z prowadzoną działalnością.

Założenie lokaty terminowej jest formą lokowania wolnych środków. Lokowanie wolnych środków na określonych lokatach terminowych, bądź lokatach typu overnight nie jest przedmiotem działalności gospodarczej Podatnika i tak osiągniętych zysków w postaci odsetek nie można utożsamiać z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą.

Opodatkowanie lokat z jednodniową kapitalizacją – stanowisko Ministerstwa Finansów

Przychód ten podlega opodatkowaniu wg zasad określonych w art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy, zgodnie z którym od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych
z wykonywaną działalnością gospodarczą pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...